Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джубаева Жанар Муратовна |
|
Күні: |
10.12.2024 ж |
|
Сыныбы: сынып |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғатта заттардың түзілуі.Табиғи және жасанды заттар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.3.1-кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысал келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Табиғи және жасанды заттарды шығу тегіне қарай ажыратады -Табиғи және жасанды заттарға мысал келтіріп,талдай алады - Табиғи және жасанды заттардың адам өміріндегі рөлін түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Өткен білімді еске түсіру. «Карта» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтары.
|
Оқушылар үштүрлі суреттерді таңдау арқылы үш топқа бөлінеді. 1 тапсырма: «Карта» әдісі Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Берілген сұрақтарға жауап береді. Егерде жауап бере алмаса қарсылас топ жауап береді. Сұрақтар: 1.Еритін және ерімейтін зататр дегеніміз не? 2. Суда еру деңгейіне қарай заттар қандай топқа бөлінеді? 3. Ертитін заттарға қандай мысал келтіре аласыңдар? 4. Ерімейтін заттарға қандай мысал келтіре аласыңдар? 5.Ерітінді дегеніміз не? |
«Дұрыс, бұрыс – менің жауабым» әдісі арқылы кері байланыс орнату. |
https://wordwall.net/ru/resource/83427845 |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин Мағынаны білу |
Оқушыларға тақырып бойынша суреттер көрсетіледі «Ой ашар» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау сұрақтарын беру. |
Оқушыларға тақырып бойынша суреттер көрсету. «Ой ашар» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау сұрақтарын беру. Суретте не бейнеленген? Бұл заттардың бір –бірінен қандай айырмашылығы бар? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? |
ФБ «шапалақ әдісі» |
Суреттер, Көрнекілік материалдары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 мин |
1 тапсырма. Жеке жұмыс Табиғи және жасанды заттарды ажырату үшін кесте толтыру
|
Оқулықты пайдалана отырып,табиғи және жасанды заттарды ажырату үшін (+) (-) белгілерін қою арқылы кестені толырады
|
Дескриптор: -мәтінді толық игере отырып, табиғи және жасанды заттарды бір-бірінен айырмашылығын біледі; -Кестені толтырады; -заттарды шығу тегіне қарай ажырата алады; 3 балл
|
5 сынып « Жаратылыстану» кітабы . 22 тақырып, 78 бет. Кесте қима қағаздары |
||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
2-тапсырма Топтық жұмыс. 1 топ. «Кластер»Табиғи заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайды 2 топ. «Венн диаграммасы» .Жасанды заттардың артықшылықтарымен кемшіліктерін сипаттайды. 3 топ. «SWOT» синтетикалық заттардың жағымды жағымсыз әсерлерін талдайды.
|
2-тапсырма «Кластер», «Венн диаграммасы», «SWOT» әдісін пайдалана отырып оқушылар топқа бөлініп,өз ойларын жазып,оны қорғайды. 1 топ.Табиғи заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін 2 топ.Жасанды заттардың артықшылықтарымен кемшіліктері 3 топ.синтетикалық заттардың қоршаған ортаға жағымды-жағымсыз әсерлерін анықтап,талдайды.
|
Дескриптор: -Табиғи заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; - Жасанды заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; -синтеикалық заттардың қоршаған ортаға жағымды жағын талдайды; -синтетикалық заттардың қоршаған ортаға жағымсыз әсерін анықтайды; 4 балл |
Табиғи,жасанды,синтетикалық материалдардан жасалған бұйымдар, Қосымша ақпараттық мәтіндер
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
|
3 тапсырма Топтық жұмыс. « Сәйкестендіру» әдісі
|
3-тапсырма Топтық жұмыс. « Сәйкестендіру» әдісі пайданала отырып, оқушылар топтық жұмыста берілген сүреттерді бір-бірімен сәйкестендіреді. |
Дескриптор: -құрамы табиғи заттардан тұратын ,күнделікте өмірде кездестіріп жүрген денелерді біледі; -құрамында жасанды заттары бар денелерді ажыратады; 3 балл |
Плакат,әр түрлі суреттері бар қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚ тапсырмасы :
1.Кесте толтыру
|
1.Кестені толтыру Оқушы берілген кестеден заттардың табиғи жасанды екенін белгілейді,қасиеттерін жазады.
|
Дескриптор: -Берілген кесте арқылы табиғи және жасанды заттарды ажыратып,қасиеттерін біледі;
3 балл
|
Жаратлыстану оқулығы,кесте қима қағаздары |
|||||||||||||||||||||||||
|
2. тапсырма сурет салу
|
2. тапсырма сурет салу Оқушы табиғи және жасанды заттардың суретін салады.Мысалы:табиғи зат ретінде ағашты,жасанды зат ретінде пластик ойыншық. |
Дескриптор: -табиғи және жасанды заттард ы суретте бейнелейді: 2 балл |
Суреттері бар А4 қағаздары,түрлі түсті бояулар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия мин. |
Оқушылар https://learningapps.org/watch?v=pbrwnypcc24 планформасын пайдала отырып тест тапсырмаларын орындайды Кері байланыс: «чипсы» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Сабақ соңында білім алушылар «Чипсы» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Оқушылардың белсенділігіне қарай 1-10 балдық жүйе арқылы бағалаймын |
https://learningapps.org/watch?v=pbrwnypcc24 рефлексия парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таза және жасанды заттар
Таза және жасанды заттар
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джубаева Жанар Муратовна |
|
Күні: |
10.12.2024 ж |
|
Сыныбы: сынып |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғатта заттардың түзілуі.Табиғи және жасанды заттар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.3.1-кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысал келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Табиғи және жасанды заттарды шығу тегіне қарай ажыратады -Табиғи және жасанды заттарға мысал келтіріп,талдай алады - Табиғи және жасанды заттардың адам өміріндегі рөлін түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Өткен білімді еске түсіру. «Карта» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтары.
|
Оқушылар үштүрлі суреттерді таңдау арқылы үш топқа бөлінеді. 1 тапсырма: «Карта» әдісі Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Берілген сұрақтарға жауап береді. Егерде жауап бере алмаса қарсылас топ жауап береді. Сұрақтар: 1.Еритін және ерімейтін зататр дегеніміз не? 2. Суда еру деңгейіне қарай заттар қандай топқа бөлінеді? 3. Ертитін заттарға қандай мысал келтіре аласыңдар? 4. Ерімейтін заттарға қандай мысал келтіре аласыңдар? 5.Ерітінді дегеніміз не? |
«Дұрыс, бұрыс – менің жауабым» әдісі арқылы кері байланыс орнату. |
https://wordwall.net/ru/resource/83427845 |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин Мағынаны білу |
Оқушыларға тақырып бойынша суреттер көрсетіледі «Ой ашар» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау сұрақтарын беру. |
Оқушыларға тақырып бойынша суреттер көрсету. «Ой ашар» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау сұрақтарын беру. Суретте не бейнеленген? Бұл заттардың бір –бірінен қандай айырмашылығы бар? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? |
ФБ «шапалақ әдісі» |
Суреттер, Көрнекілік материалдары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 мин |
1 тапсырма. Жеке жұмыс Табиғи және жасанды заттарды ажырату үшін кесте толтыру
|
Оқулықты пайдалана отырып,табиғи және жасанды заттарды ажырату үшін (+) (-) белгілерін қою арқылы кестені толырады
|
Дескриптор: -мәтінді толық игере отырып, табиғи және жасанды заттарды бір-бірінен айырмашылығын біледі; -Кестені толтырады; -заттарды шығу тегіне қарай ажырата алады; 3 балл
|
5 сынып « Жаратылыстану» кітабы . 22 тақырып, 78 бет. Кесте қима қағаздары |
||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
2-тапсырма Топтық жұмыс. 1 топ. «Кластер»Табиғи заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайды 2 топ. «Венн диаграммасы» .Жасанды заттардың артықшылықтарымен кемшіліктерін сипаттайды. 3 топ. «SWOT» синтетикалық заттардың жағымды жағымсыз әсерлерін талдайды.
|
2-тапсырма «Кластер», «Венн диаграммасы», «SWOT» әдісін пайдалана отырып оқушылар топқа бөлініп,өз ойларын жазып,оны қорғайды. 1 топ.Табиғи заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін 2 топ.Жасанды заттардың артықшылықтарымен кемшіліктері 3 топ.синтетикалық заттардың қоршаған ортаға жағымды-жағымсыз әсерлерін анықтап,талдайды.
|
Дескриптор: -Табиғи заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; - Жасанды заттардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; -синтеикалық заттардың қоршаған ортаға жағымды жағын талдайды; -синтетикалық заттардың қоршаған ортаға жағымсыз әсерін анықтайды; 4 балл |
Табиғи,жасанды,синтетикалық материалдардан жасалған бұйымдар, Қосымша ақпараттық мәтіндер
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
|
3 тапсырма Топтық жұмыс. « Сәйкестендіру» әдісі
|
3-тапсырма Топтық жұмыс. « Сәйкестендіру» әдісі пайданала отырып, оқушылар топтық жұмыста берілген сүреттерді бір-бірімен сәйкестендіреді. |
Дескриптор: -құрамы табиғи заттардан тұратын ,күнделікте өмірде кездестіріп жүрген денелерді біледі; -құрамында жасанды заттары бар денелерді ажыратады; 3 балл |
Плакат,әр түрлі суреттері бар қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚ тапсырмасы :
1.Кесте толтыру
|
1.Кестені толтыру Оқушы берілген кестеден заттардың табиғи жасанды екенін белгілейді,қасиеттерін жазады.
|
Дескриптор: -Берілген кесте арқылы табиғи және жасанды заттарды ажыратып,қасиеттерін біледі;
3 балл
|
Жаратлыстану оқулығы,кесте қима қағаздары |
|||||||||||||||||||||||||
|
2. тапсырма сурет салу
|
2. тапсырма сурет салу Оқушы табиғи және жасанды заттардың суретін салады.Мысалы:табиғи зат ретінде ағашты,жасанды зат ретінде пластик ойыншық. |
Дескриптор: -табиғи және жасанды заттард ы суретте бейнелейді: 2 балл |
Суреттері бар А4 қағаздары,түрлі түсті бояулар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия мин. |
Оқушылар https://learningapps.org/watch?v=pbrwnypcc24 планформасын пайдала отырып тест тапсырмаларын орындайды Кері байланыс: «чипсы» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Сабақ соңында білім алушылар «Чипсы» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Оқушылардың белсенділігіне қарай 1-10 балдық жүйе арқылы бағалаймын |
https://learningapps.org/watch?v=pbrwnypcc24 рефлексия парағы |
шағым қалдыра аласыз














