Таза заттар және қоспалар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Таза заттар және қоспалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Таза жаттар және қоспалар тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:_______________


Бөлім:

3-бөлім:Заттар және материалдар

Педагогтің аты-жөні:

Тұрлыбек Райымбек Қазбекұлы

Күні:

19.11.2025ж.

Сыныбы:5 «Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Таза заттар және қоспалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.3.2.1- қоспалар мен таза заттарды ажырату.

Сабақтың мақсаты

Қоспалар мен таза заттарды ажыратады.

Құндылықтарға баулу

Құндылық: бірлік және ынтымақ

-бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту;

- басқаға көмектесуге, мейірімділік танытуға дайын болу;

Сабақтың барысы:

Сабақ тың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

10 минут








































Сабақ

тың ортасы

30 минут




































































Сабақ тың соңы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

2.«Амандасу шеңбері»

әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

3.Әуе билеттерін таңдау арқылы оқушыларды 3 топқа біріктіру.

Үй тапсырмасын сұрау

«Кім жылдам» әдісі арқылы

Оқушыларға «wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын сұрау.

https://wordwall.net/ru/resource/102136978

1.Заттардың қасиеті дегеніміз не?

2.Заттың қасиеті неше топқа бөлінеді?

3.Заттың физикалық қасиетіне нелер жатады?

4.Заттық химиялық қасиетіне нелер жатады?

5.Заттың иілгіштік қасиетіне сипаттама бер?

6.Заттың балқу қасиетіне сипаттама бер?




ЖИ көмегімен (бейнежазба көрсету) арқылы cабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру.

Оқушыларға оқулықты оқытқызып, термин сөздерді дәптерге жаздыру.

Таза заттар – бұл бір ғана түрдегі бөлшектерден тұратын заттар. Мысалы, су, темір, оттегі.

Қоспалар: Қоспалар – бірнеше түрлі заттардың араласуы. Қоспа – бұл құрамында бірнеше зат бар материал, мысалы, ауасы бар құм, топырақ, темір мен күкірттің қоспасы.

Қоспалар мен таза заттар арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды талқылау.

Қоспаларды бөлу әдістері: сұйықтықтарды сүзу, магнитпен тарту, айырып алу.

Кітаппен жұмыс

Топтық жұмыс

«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы оқушылар топтастыру жұмысын жасау

1-топ:

Таза заттар

2-топ:

Қоспалар

3-топ:

Таза заттар мен қоспалардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары




Жұптық жұмыс

«Бөтелкедегі сұрақ» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа байланысты сұрақтар беру.

1.Тұрақты физикалық қасиеті бар заттар қалай аталады?

Жауабы:(Таза заттар)

2. Екі немесе одан да көп заттың физикалық түрде араласуынан түзілген жүйе?

Жауабы:(Қоспалар)

3. Ауаның таза зат емес, қоспа болу себебі?

Жауабы: Оның құрамында бірнеше газ бар: азот, оттек, аргон, көмірқышқыл газы және т.б.

4. Таза заттар қандай күйде кезедеседі?

Жауабы: Таза заттар қатты, сұйық және газ күйінде бола алады.
Мысал:Қатты: Алтын,Сұйық: Дистилденген су, Газ: Азот

5. Қоспаның түрлері қандай?

Жауабы:

1.Біртекті (гомогенді) қоспалар

2.Әртекті (гетерогенді) қоспалар

6. Қоспаларды бөлу әдістері қандай?

Жауабы:Сүзу (фильтрация),Тұндыру,Буландыру, Магнитпен бөлу

7. Металл қорытпалары таза зат па, қоспа ма?

Жауабы: Қоспа. Олар екі немесе одан да көп металдың балқытылып араластыруынан алынады. Мысал: Қола, жез.

8. Сүт қандай қоспа?

Жауабы: Әртекті қоспа (эмульсия), себебі оның құрамында су, май, белок сияқты әртүрлі бөлшектер бар.


Сабақты бекіту.

«Талда,таңда» әдісі арқылы берілген заттың таза немесе қоспа екендігін анықтау.

Таза заттар: темір, күкірт, алтын, оттек, қант, тұз, сірке суы, күміс, алюминий Қоспалар:ауа,теңіз суы, балмұздақ, лимон шырыны,сүт, майонез

Кері байланыс. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын әуе билеттеріне жаздырту.



Үйге тапсырма:Тақырыпты оқып, мәліметтер жинақтау.

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, көрсетілген амандасу тәсілдерін қайталап, қимылмен көрсетеді.

Оқушылар әуе билеттерін таңдау арқылы топқа бірігеді.










Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді.















Оқушылар жаңа тақырыпты оқып, танысады.Термин сөздерді үш тілде дәптерге жазады.












Сабақ мақсатына сәйкес, оқушылар таза заттар мен қоспалар туралы ақпараттарды біледі, топтастыру жұмысын жасайды.












Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.








































«Талда, таңда» әдісі арқылы берілген ақпараттарды таза немесе қоспа зат екендігін анықтайды.






Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын әуе билеттеріне жазады.



Үй тапсырмасын жазып алады.

Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша!

Керемет!


Қалыптастыру шы бағалау: Өзін-өзі бағалау

(асықпен)


















Дескриптор:

Берілген тақырып бойынша оқулықты оқып, термин сөздерді жазады.












Дескриптор:

Өз ойын жүйелі түрде айтады;

Серіктеспен тиімді ынтымақтас тықта жұмыс істейді;

Тапсырма мазмұнын толық түсіндіре алады;

Негізделген пікір білдіреді;

Ортақ шешімге келе алады Қалыптастыру шы бағалау: «Басбармақ» әдісі

Дескриптор:

Ақпаратты түсініп талдайды;

Ойын жүйелі, дәлелді жеткізеді;

Жұптық жұмысқа белсенді қатысады;

Қарым-қатынаста мәдениеттілік сақтайды;

Қалыптастыру шы бағалау: Өзін-өзі бағалау





























Дескриптор:

Берілген сөйлемнің мазмұнын түсінеді.

Логикалық немесе фактілік тұрғыдан талдайды.

Қалыптастыру шы бағалау: Өзін-өзі бағалау

Әуе билеттері





Оқулық

5-сынып

«Атамұра» баспасы

2017 жыл

Интер- активті тақта














АКТ




















Ақ парақ, маркер














Таратпа қағаздар


















































Таратпа қағаздар















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі