Материалдар / Таза заттар мен қоспалар

Таза заттар мен қоспалар

Материал туралы қысқаша түсінік
жаратылыстану Таза заттар мен қоспалар туралы сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2018
1136
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2В Заттардың жіктелуі Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ филиалы
Күні:Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Асылбек
Сынып: 5

Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Таза заттар мен қоспалар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)5.3.2.1 қоспалар мен таза заттарды ажыратады
Сабақ мақсаттарыҚоспалар мен таза заттарды (қосылыстарды) ажырата алады. - қоспалардың түрлерімен танысады, өзара айырмашылықтарын сипаттайды және мысалдар келтіре алады.** таза заттардың (қосылыстардың) жіктелуімен танысады.
Бағалау критерийлеріБарлық оқушылар: Заттардың жалпы жіктелуін біледі.Оқушылардың басым бөлігі: Қоспалар мен таза заттар (қосылыстар) айырмашылықтарын біледі және берілген заттарды жіктейді алады. Кейбір оқушылар:  * Қоспаларды өзара айырмашылықтарын түсінеді.* *Таза заттардың (қосылыстардың) жіктеуін сипаттайды
Тілдік мақсаттар

Оқушылар: - біртекті және әртекті қоспалардың айырмашылығын түсіндіре алады;- ауызша қоспаларды бөлу әдістерін сипаттай алады;- заттарды қасиеттері бойынша жіктей алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:Буландыру, тұндыру, айдау, сүзу, жіктелу, ерігіштік, маталдық, бейметалдық, ерітінді, еріткіш, еріген зат, еріген заттың ерітіндідегі массалық үлесіДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
  • Менің ойымша бұл қоспа біртекті/әртекті, себебі …
  • Х металл, өйткені….
  • Х бемйметалл, себебі….
  • Осы қоспаны бөлу үшін … әдісті қолдануға болады, себебі …
  • Массалық үлесі Х% ерітіндінің 100 г дайындау үшін …. г затты … суда еріту керек.
    Сабақ типіЖаңа сабақ
    Құндылықтарды дарыту Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.
    АКТ қолдану дағдылары
    Пәнаралық байланыстарФизика дене, матери, зат және қоспалар туралы түсінік
    Бастапқы білім 4.3.1.1 Заттардың қасиеттеріне қарай оларды қолдану аймақтарын анықтау 4.1.1.3 Меңгерілген зерттеу әдістері: бақылау және эксперименттердің кемшіліктері мен артықшылықтарын анықтау 4.3.3.5 Заттардың судағы ерігіштігін зерттеу




    Сабақ барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

    Ресурстар
    Басы 1-2 минАмандасуОқушыларды түгендеу

    3-4 мин

    (Э) Сабақтан алдын ала үй тапсырмасын беріңіз: тәрелкенің түбіне аз мөлшерде су құйып бір түнге бетін ашық күйдеқалдыру. Үй жұмысын тексеру; Ыдыстың түбінде суда еріген заттың қалғанына оқушылардың көзі жетуі керек.

    Сабақтың тақырыбына ашу (слайд-1)


    5-8минОй қозғау; Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау (слайд-2)Презентация

    Ортасы9-19мин





    Ұғыну (Жж) Оқушыларға "bilimland.kz" сайтында таза заттар және қоспалар (2-ші бет) http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11139 ақпаратпен жұмыс жасауды ұсыну:

    (С) ақпараттық парақшалар таратылып теориялық материалдарды меңгереді (слайд-4-7). Заттардың жіктелуі

    Таза зат (қосылыс) – белгілі бір қатынаста байланысқан екі не бірнеше элементтен тұратын күрделі зат.







    Заттар негізінде төмендегідей жіктеледіҚоспа- 2 не одан да көп элементтер немесе қосылыстардың химиялық байланыссыз кез келген қатынаста араласуы.
  • Мысалы, тұзды су мен ас тұзы қоспасы
  • Қоспаларда заттар өздерінің жеке қасиеттерін сақтап қалады.


  • (М) Оқушыларға түсініксіз болған сұрақтарға мұғалім жауап береді.

    Ноутбуктер

    Қосымша пайдалы видео:http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11139





































    Презентация



    Деректер: Элементтер, қосылыстар және қоспалар https://twig-bilim.kz/film/factpack-elements-compounds-mixtures-5739/



















    Қосымша пайдалы ақпарат:

    Бекіту 20-37мин

    (Б), (Ж) ҚБ тапсырмалары1. Заттың жалпы жіктелуін сипаттаңыз._______________________және_____________________ бөлінеді.(i) Төмендегі заттарды қосылыстарға және қоспаларға сәйкестендіріңдер: кетчуп, күміс қасық, графит қарандаш, ауа, ас содасы,кока-кола, қант, цемент, ас тұзы, дистилденген су.

    (ii) «Таза затқа» екі мысал келтіріңіз _____________________________________________________________________________ (iii) Төмендегі қай қатардың барлығы қоспалар көрсетілген.A) бензин, түтін, сүт;B) темір, пропан газы, тұзды сy,; C) ауа, хлор, гелий;D) алтын, алюминий, көміртек.(iv) Май мен су қоспаның ________________ түріне жатады: А) гетерогендіВ) гомогенді

    Қосымша сұрақтар:2. ***Қосымша тапсырмалар№1 . Төмендегі берілген біртекті және әртекті қоспаларды ажыратып сәйкес келетіндерге "+" таңбасын жазыңдар:



    Жоғарыдағы "бағалау критерийлері" арқылы оқушылар өз жұмыстарын бағалайды.




    Тапсырмалар парағы №1ҚБ тапсырмалары









































































































    Тапсырмалар парағы №2Қосымша тапсырмалар







    Соңы38-40 мин



    Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:- нені білдім, нені үйрендім- нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет



    Үй тапсырмасы:
  • Құдықтан шыққан лай суды қалай тазартып алуға болады?
  • Рафинад қанты мен құмшекердің ұқсастығы неден байқалады?
  • Келесі заттар берілген: ауа, қар, мұз, бұлақ суы. Олардың арасында таза заттар бар ма? Дәләлдеңдңер.


  • рефлексия парақшалары

    С–бүкіл сыныпты оқыту әдісіТ–топтық жұмысЖж–жұптық жұмысЖ–жеке жұмыс Э–оқушы экспериментіК–мұғалімнің көрсетілімі М–мұғалімнің түсіндіруіБ–бағалау ҚТ–қауіпсіздік техникасы
    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

    Барлық оқушылар: Заттардың жалпы жіктелуін біледі.Оқушылардың басым бөлігі: Қоспалар мен таза заттар (қосылыстар) айырмашылықтарын біледі және берілген заттарды жіктейді алады. Кейбір оқушылар:  * Қоспаларды өзара айырмашылықтарын түсінеді.* *Таза заттардың (қосылыстардың) жіктеуін сипаттайды

    Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қайнаған су үшін сақтықтың стандартты шараларыТемпературалық датчиктерді пайдалануға болады.



    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
    Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


    Оқушылар берілген уақытты тиімді пайдалана алды, бүгінгі сабақтың мақсатына жетті
    Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: құрылымдық тапсырмаларды орындау2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулуСабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ