Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
№3 жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Мен және қоғам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдрахманова
Гульмира Орынбеккызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тазалық – денсаулық кепілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.4.1. жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жеке бас гигиенасы туралы біледі; Көптеген оқушылар:Дереккөздер арқылы тазалық сақтау жолдарын көрсетеді; Кейбір оқушылар: Суреттер бойынша жеке бас гигиенасының қажеттілігін түсіндіреді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу және түсіну; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-заттық суретке қарап жеке бас гигиенасын сақтау туралы айтады; -Суреттерді зерделеу арқылы тазалық сақтау жолын ретімен көрсетіп түсіндіреді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: гигиена, тазалық. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1. Жеке бас гигиенасының ережелерін білесіңдер ме? 2. Не үшін тазалық сақтау керек деп ойлайсыңдар? 3.Тазалықты қалай сақтауға болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жеке бас гигиенасын сақтау, салауатты өмір салтын ұстану, құндылықтарын дарыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дене шынықтыру,музыка. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білімі |
Тазалық туралы біледі.Дене мүшелерін таза ұстау керектігін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7-минут
|
1.Сәлемдесу. 2. Ынтамақтастық атмосферасын орнату «Тазалық» өлеңін қимылмен көрсету арқылы жүзеге асады. Орнымыздан тұрайық, Қолымызды жуайық. Сабын, суды аямай Тазалықты ұғайық. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқу мақсаты жарияланады. -Неліктен біз таза болуымыз керек? -Тазалықтың досы ол не деп ойлайсыңдар? -Тазалықты қалай сақтаймыз? 3. Оқушыларды топқа бөлу. .«Қажетті заттар» әдісі арқылы топқа бөлінеді.Топ ережесімен таныстырып, топ басшыларын сайлап алу 1-топ : «Сабын» тобы 2-топ: «Тарақ» тобы 3-топ: «Айна» тобы |
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-минут
|
Топтық жұмыс 1-тапсыра «Үштік» (ойлан, топтас, талқыла) əдісі қоланылады. Тазалық, гигиенаға арналған видео ролик. https://youtu.be/S2FZ9Z8nj7Y Бейнебаянды мұқият қара. Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы топ атаулары бойынша түсіндір. Дескриптор: Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы топ атаулары бойынша түсіндіреді. ҚБ «топтық бағалау» «Табыс баспалдағы» əдісі қолданылады. Жоғары баспалдақ – жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы толық түсіндірсе. Ортаңғы баспалдақ – жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы толық түсіндіре алмаса. Төменгі баспалдақ - жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы түсіндіре алмай,көмек қажет етсе. Саралаудың «Дереккөздер» тəсілі қолданылады.Кейбір оқушыларға «Суреттер сөйлейді» əдісі арқылы тапсырма беріледі. Дереккөзді пайдаланып қима қағаздардығы сөздерді қолданып суретті сөйлет. Мағынасын түсіндір. Жұптық жұмыс 2-тапсырма. «Постер» əдісі қолданылады. Бос орынға қажетті сөздерді қойып оқы. Көшіріп жаз Дене мен киімді .................... ұстау – бұл жеке бас гигиенасы. Тазалықты денсаулықты ........................ көмектеседі . Әр адамның жеке бас гигиенасына арналған өз...........болуы керек. Қажетті сөздер: таза, заттары, сақтауға. ҚБ. “өзара бағалау» «Сэндвич» əдісі қолданылады. ІІІ-бөлік – толық және қатесіз орындаған жұп;. ІІ – бөлік – жартылай орындаған жұп; І-бөлік - көмекті қажет етіп,орындай алмаған жұп; Саралаудың диалог жəне қолдау көрсету тəсілі қолданылады Көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойлады: - Таңертең тісіңді тазалайсың ба? - Сабақтан соң қолыңды жуасың ба? Кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады: - -Жеке бас гигиенасын сақтау дегенді қалай түсінесің? -Жеке бас гигиенасын сақтау не үшін қажет? Жеке жұмыс 3-тапсырма. «Қатесін тап» əдісі қолданылады. Берілген суреттерден денсаулыққа зиян келтіретін заттарды табады. Дескриптор: Денсаулыққа зиянды заттарды суреттерден анықтайды,неге зиян екенін түсіндіреді. ҚБ. өзін-өзі бағалайды. «бағдаршам» арқылы бағаланады. Саралудың «Қарқын» əдісі қолданылады. Қарқыны төмен оқушыларға көмек, қолдау көрсетіледі. Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. – сурет арқылы жеке бас гигиенасы адам өміріне қажеттілігін түсіндір. Сергіту сәті https://youtu.be/kUHpEqWBigs |
Интербелсенді тақта,
Гигиена, сабын, тазалық, тарақ, тіс щеткасы сөздері жазылған қима қағаздар плакат ,маркер, қажетті сөздері бар қима қағаздары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут
Сабақтың соңы
3-минут
|
Кері байланыс «Микрафон» әдісі Денім сау әрі әдемі болу үшін .... деген ойды аяқтап, өз пікірін айтады. Рефлексия: «Спорт құралдары» әдісі арқылы жүзеге асады. - Сабақ қызықты өтті ме? - Неліктен біз таза болуымыз керек ? - Жеке бас гигиенасы туралы не білесіңдер? Футбол добы – сабақ ұнады, түсіндім. Волейбол добы – сабақты түсіндім Теннис добы – жартылай түсіндім, сұрақтарым бар. |
Микрафон Керемет! Жарайсың! Тамаша!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралаудың «Дереккөздер» тəсілі қолданылады. Кейбір оқушыға «Суреттер сөйлейді» əдісі арқылы тапсырма беріледі. Суретке қарап дереккөздердегі сөздерді пайдаланып суретті сөйлет.Мағынасын түсіндір Саралаудың диалог жəне қолдау көрсету тəсілі қолданылады Көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойлады: - Таңертең тісіңді тазалайсың ба? - Сабақтан соң қолыңды жуасың ба? Кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады: - Жеке бас гигиенасын сақтау дегенді қалай түсінесің? - Жеке бас гигиенасын сақтау не үшін қажет? Қарқын əдісі қолданылады. Қарқыны төмен оқушыларға көмек, қолдау көрсетіледі. Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. - Жеке бас гигиенасына қатысты сипаттамаларды тауып сəйкестендіреді. |
ҚБ топтық бағалау «Табыс баспалдағы» əдісі қолданылады.. Жоғары баспалдақ – жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы толық түсіндірсе. Ортаңғы баспалдақ – жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы толық түсіндіре алмаса. Төменгі баспалдақ - жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы түсіндіре алмай,көмек қажет етсе. ҚБ. өзара бағалау«Сэндвич» əдісі қолданылады.ҚБ. “өзара бағалау» «Сэндвич» əдісі қолданылады. ІІІ-бөлік – толық және қатесіз орындаған жұп;. ІІ – бөлік – жартылай орындаған жұп; І-бөлік - көмекті қажет етіп,орындай алмаған жұп; ҚБ. «Бағдаршам» əдісі қолданылады. «өзін-өзі» бағалайды Кері байланыс «Микрафон» әдісі Денім сау әрі әдемі болу үшін .... деген ойды аяқтап, өз пікірін айтады. Рефлексия: «Спорт құралдары» әдісі арқылы жүзеге асады. - Сабақ қызықты ө Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар Мектеп №3 жалпы білім
беретін мектеп Бөлім Мен және
қоғам Педагогтің
аты-жөні Абдрахманова
Гульмира Орынбеккызы Пәні Дүниетану Күні: Сынып: 1
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Тазалық – денсаулық
кепілі Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 1.1.4.1. жеке бас гигиенасын сақтаудың
маңыздылығын түсіндіру; Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: Жеке бас гигиенасы туралы
біледі; Көптеген
оқушылар:Дереккөздер арқылы тазалық
сақтау жолдарын көрсетеді; Кейбір
оқушылар: Суреттер бойынша жеке бас
гигиенасының қажеттілігін түсіндіреді; Ойлау
деңгейі Білу және
түсіну; Бағалау
критерийі -заттық суретке қарап жеке бас
гигиенасын сақтау туралы айтады; -Суреттерді зерделеу арқылы
тазалық сақтау жолын ретімен көрсетіп
түсіндіреді; Тілдік
мақсаттар
Пәнге тән лексика мен
терминология: гигиена,
тазалық.
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер:
1. Жеке бас гигиенасының
ережелерін білесіңдер ме?
2. Не үшін тазалық сақтау
керек деп ойлайсыңдар? 3.Тазалықты қалай сақтауға
болады? Құндылықтарды
дарыту Жеке бас гигиенасын
сақтау, салауатты өмір салтын ұстану, құндылықтарын
дарыту. Пәнаралық
байланыс Дене
шынықтыру,музыка. Бастапқы
білімі Тазалық туралы
біледі.Дене мүшелерін таза ұстау керектігін
біледі. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекеттер Ресурстар Сабақтың
басы 7-минут
1.Сәлемдесу. 2. Ынтамақтастық
атмосферасын
орнату «Тазалық» өлеңін қимылмен
көрсету арқылы жүзеге асады.
Орнымыздан
тұрайық, Қолымызды
жуайық. Сабын, суды
аямай Тазалықты
ұғайық. «Серпілген сауал» әдісі арқылы
оқу мақсаты жарияланады. -Неліктен біз таза болуымыз
керек? -Тазалықтың досы ол не деп
ойлайсыңдар? -Тазалықты қалай
сақтаймыз? 3. Оқушыларды топқа
бөлу. .«Қажетті заттар»
әдісі арқылы топқа бөлінеді.Топ ережесімен таныстырып, топ басшыларын
сайлап
алу 1-топ : «Сабын»
тобы 2-топ: «Тарақ»
тобы 3-топ: «Айна»
тобы Қима
қағаздар
Сабақтың
ортасы 25-минут
Топтық
жұмыс 1-тапсыра «Үштік» (ойлан,
топтас, талқыла) əдісі қоланылады. Тазалық, гигиенаға арналған
видео ролик. https://youtu.be/S2FZ9Z8nj7Y Бейнебаянды мұқият қара. Жеке
бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы топ атаулары бойынша
түсіндір. Дескриптор: Жеке бас гигиенасын сақтаудың
маңыздылығы туралы топ атаулары бойынша
түсіндіреді. ҚБ «топтық
бағалау» «Табыс баспалдағы» əдісі
қолданылады. Жоғары
баспалдақ – жеке бас гигиенасын
сақтаудың маңыздылығы туралы толық
түсіндірсе. Ортаңғы
баспалдақ – жеке бас гигиенасын
сақтаудың маңыздылығы туралы толық түсіндіре
алмаса. Төменгі
баспалдақ - жеке бас гигиенасын
сақтаудың маңыздылығы туралы түсіндіре алмай,көмек қажет
етсе. Саралаудың «Дереккөздер»
тəсілі қолданылады.Кейбір оқушыларға «Суреттер
сөйлейді» əдісі арқылы тапсырма беріледі. Дереккөзді пайдаланып
қима қағаздардығы сөздерді қолданып суретті сөйлет. Мағынасын
түсіндір. Жұптық
жұмыс 2-тапсырма.
«Постер» əдісі
қолданылады. Бос орынға қажетті сөздерді қойып оқы.
Көшіріп
жаз Дене мен киімді .................... ұстау –
бұл жеке бас
гигиенасы. Тазалықты денсаулықты
........................ көмектеседі
. Әр адамның жеке бас гигиенасына арналған
өз...........болуы
керек. Қажетті сөздер: таза,
заттары,
сақтауға. ҚБ.
“өзара
бағалау» «Сэндвич» əдісі
қолданылады. ІІІ-бөлік –
толық және қатесіз орындаған
жұп;. ІІ – бөлік
– жартылай орындаған
жұп; І-бөлік -
көмекті қажет етіп,орындай
алмаған жұп; Саралаудың диалог жəне
қолдау көрсету тəсілі қолданылады Көмек қажет ететін
оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойлады: - Таңертең тісіңді тазалайсың
ба? - Сабақтан соң қолыңды жуасың
ба? Кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар қойылады: - -Жеке бас гигиенасын сақтау
дегенді қалай түсінесің? -Жеке бас гигиенасын сақтау не үшін қажет? Жеке
жұмыс 3-тапсырма. «Қатесін тап»
əдісі қолданылады. Берілген суреттерден
денсаулыққа зиян келтіретін заттарды
табады. Дескриптор: Денсаулыққа зиянды заттарды
суреттерден анықтайды,неге зиян екенін
түсіндіреді. ҚБ. өзін-өзі
бағалайды. «бағдаршам» арқылы
бағаланады. Саралудың «Қарқын» əдісі
қолданылады. Қарқыны төмен оқушыларға
көмек, қолдау көрсетіледі. Қарқыны жылдам оқушыларға
қосымша тапсырмалар
беріледі. – сурет арқылы жеке бас
гигиенасы адам өміріне қажеттілігін
түсіндір. Сергіту
сәті https://youtu.be/kUHpEqWBigs Интербелсенді
тақта, Гигиена, сабын, тазалық,
тарақ, тіс щеткасы сөздері жазылған қима
қағаздар плакат ,маркер, қажетті
сөздері бар қима қағаздары 5-минут Сабақтың
соңы 3-минут
Кері
байланыс «Микрафон»
әдісі Денім сау әрі әдемі
болу үшін .... деген ойды аяқтап, өз пікірін
айтады. Рефлексия: «Спорт
құралдары» әдісі арқылы жүзеге
асады. - Сабақ қызықты өтті
ме? - Неліктен біз таза болуымыз
керек ? - Жеке бас гигиенасы туралы не
білесіңдер? Футбол добы – сабақ ұнады,
түсіндім. Волейбол добы – сабақты
түсіндім Теннис добы – жартылай
түсіндім, сұрақтарым бар.
Микрафон Керемет! Жарайсың! Тамаша! Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз? Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасының сақталуы Саралаудың «Дереккөздер»
тəсілі қолданылады. Кейбір оқушыға
«Суреттер сөйлейді» əдісі
арқылы тапсырма беріледі. Суретке қарап дереккөздердегі сөздерді
пайдаланып суретті сөйлет.Мағынасын
түсіндір Саралаудың диалог жəне
қолдау көрсету тəсілі қолданылады
Көмек қажет ететін
оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойлады: - Таңертең тісіңді тазалайсың
ба? - Сабақтан соң қолыңды жуасың
ба? Кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар қойылады: - Жеке бас гигиенасын сақтау
дегенді қалай түсінесің? - Жеке бас гигиенасын сақтау
не үшін қажет? Қарқын əдісі
қолданылады. Қарқыны төмен оқушыларға
көмек, қолдау көрсетіледі. Қарқыны жылдам оқушыларға
қосымша тапсырмалар беріледі. - Жеке бас гигиенасына қатысты
сипаттамаларды тауып
сəйкестендіреді. ҚБ топтық бағалау «Табыс
баспалдағы» əдісі қолданылады.. Жоғары
баспалдақ – жеке бас гигиенасын
сақтаудың маңыздылығы туралы толық
түсіндірсе. Ортаңғы
баспалдақ – жеке бас гигиенасын
сақтаудың маңыздылығы туралы толық түсіндіре
алмаса. Төменгі
баспалдақ - жеке бас гигиенасын
сақтаудың маңыздылығы туралы түсіндіре алмай,көмек қажет
етсе. ҚБ. өзара бағалау«Сэндвич»
əдісі қолданылады.ҚБ.
“өзара
бағалау» «Сэндвич» əдісі
қолданылады. ІІІ-бөлік –
толық және қатесіз орындаған
жұп;. ІІ – бөлік
– жартылай орындаған
жұп; І-бөлік -
көмекті қажет етіп,орындай алмаған
жұп; ҚБ. «Бағдаршам» əдісі
қолданылады. «өзін-өзі»
бағалайды Кері
байланыс «Микрафон»
әдісі Денім сау әрі әдемі
болу үшін .... деген ойды аяқтап, өз пікірін
айтады. Рефлексия: «Спорт
құралдары» әдісі арқылы жүзеге асады. - Сабақ қызықты ө | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






















