Материалдар / Техниканың ғарыштап дамуы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Техниканың ғарыштап дамуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал мұғалімдерге керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Желтоқсан 2020
478
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді сабақ жоспары

7.2 бөлім – Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу


Мектеп: №115 «Көлтоған» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бакирова Шынар. Абсадыковна


Сынып:7

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәліметтер типтері


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


7.3.3.1 Деректердің типін жіктеу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Деректердің типімен танысу және жіктеуді білу

Оқушылардың басым бөлігі:

Электронды кестеде «Ұяшықтарды пішімдеу» терезесін қолданып, берілген тапсырмаларды компьютерде орындай алу.

Кейбір оқушылар: Әр түрлі деректер типінде әр түрлі есептер шығара алу.

Бағалау критерийлері

Электронды кестеде деректер типімен танысады

Электрондыкестеде деректер типін жіктеуді біледі.

«Ұяшықтарды пішімдеу» терезесін қолданып, есептер шығара алады.


Тілдік мақсаттар

Электронды кестеде деректердің типін жіктеуді ауызша түсіндіре алады.

Лексика және терминология: Число (Сан), Выравнивание (Туралау, теңестіру),Шрифт (Қаріп),Граница (шегара, жиек) , Вид (Түр), (Құйып бояу), Защита (Қорғау)

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

-Электронды кестеде деректер типін жіктеу үшін … болады.

Құндылықтарға баулу

Құндылықтарға баулу арқылы оқушыларды топтық жұмыс, жеке жұмыс, практикалық жұмыста қарым-қатынас жасауға, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауға, өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі

Алдыңғы оқу

Microsoft Excel программасы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин

Топтастыру 2 мин


Білу 7 мин







Сабақтың ортасы.

20 мин

Түсіну

Оқулықпен топтық жұмыс.



Жеке жұмыс












Қолдану

























Практикалық жеке жұмыс

























Сәлемдесу.

Оқушыларды, оқу құралдарын түгелдеу.

Оқушыларға психологиялық ахуал орнату мақсатында «Айна» тренингін қолданамын. Оқушылар өзінің жаман қасиетін, бірінің жақсы қасиеттерін айту арқылы мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Оқушылар «Мозайка» әдісі арқылы , Компьютер құрылғыларының суреті қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа топтасады. Топ басшысы сайланады. Топ басшысына бағалау парақтары таратылады.

Оқушылар «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді. Шеңбер болып отырып, бір оқушы жіпті қолына бір рет орап, сұрақ береді . Жауап берген оқушыға жіпті лақтырып, қолына орап отырады. Осы әрекет сұраққа жауап берген оқушыларда қайталанады. Ортада өрмекшінің торы пайда болады.

1.MS EXCEL бағдарламасының қызметі не?

2. EXCEL кестесінің негізгі элементі қалай аталады?

3. Пішімдеу дегеніміз не ?

4.Ұяшықтардың түрлері, адрестері бола ма?

5. EXCELбағдарламасының мәтіндік процессордан ерекшеліктерін айтып бер?

6.Ұяшықтарға қандай мәліметтер енгізуге болады?

Жаңа сабақтың тақырыбын түсіндіру.

«Адасқан әріптер» арқылы тақырыптың атын ашу.

Жаңа сабақта оқушылар керегін жұмыс дәптеріне белгілеп жазып отырады.

Жаңа тақырыпты «Шеңбер» әдісі арқылы 2 топқа оқулықтан абзац бойынша бөліп беремін. Оқушылар оқулықтан оқи отырып ойларын ортаға салады.

Әр топ өз жұмысын қорғап , талдап береді.

2 топ бір-біріне тақырып бойынша сұрақтар қояды.

1-тапсырма. Кестедегі анықтамаларды дұрыссипаттамаларын белгіле. Дұрыс жауапқа белгішесін қой


Число (Сан)

Выравнивание (Туралау, теңестіру)

Шрифт (Қаріп)

Граница(шегара, жиек)

Заливка

(Құйып бояу)

Защита (Қорғау)

-Ұяшықты шегаралау арқылы кестелер салуға болады.







-Ұяшықтағы мәліметтерді ұяшықтың оң, орта, сол жағына, еніне, жоғары қарай, төмен қарай туралайды, сонымен қатар сыймаған мәтінді тасымалдауға, ұяшықтарды біріктіруге, ұяшықтың бағытын өзгертуге, теңестіруге мүмкіндік береді.







-Ұяшықтағы мәліметтердің

түсін өзгертуге, мәліметті дәреже түрінде жазуға, индекске түсіруге, белін сызуға, өлшемін өзгертуге болады.







-Ұяшықты алдын ала сандық, ақшалы, финанстық, мерзім, уақыт, пайыз, бөлшек, және мәтіндік мәліметке арнап қоюға болады.







-Ұяшыққажазылған мәліметтіөшіп қалудан немесе

мәнінің ауысып

кетуінен қорғайды.







ірұяшықтың немесетолық кестеніңтүсін өзгертугеболады







Дескриптор.

  1. Ұяшықты шегаралау арқылы кестелер құруды біледі.

  2. Ұяшықтағы мәліметтерді туралайды және теңестіреді.

  3. Ұшықтағы мәліметтердің түсін өлшемін өзгертеді.

  4. Ұяшықты алдын ала сандық, ақшалы, финанстық, мерзім, уақыт, пайыз, бөлшек, және мәтіндік мәліметті біледі.

  5. Ұяшыққа жазылған мәліметті өшіп қалудан қорғауды біледі.

  6. Ұяшықтың немесе толық кестенің түсін өзгертеді.

Дескрипторлар

  • Кесте құра алады;

  • Ұяшықтарға сыныптың мәліметін тере алады;

  • Ұяшықтарға бағалар қоя алады;

  • Формуланы пайдаланып, арифметикалық ортасын таба алады;

  • Ұяшықтың типтерін және қолдану тәсілін ерекшелей алады;

  • Берілген команданы орындай алады.

Әр тапсырманы орындап болаған оқушыға жұлдызша беріп , бағалап отырдым.






Бағалау парақшасы

Сурет киындылары




Жіп.

Бағалау парақшасы









Ноудбук

Сурет

Оқулық

Флипчарт, маркер










Үлестірме қағаз









































Компьютер

Үлестірме қағаз








Сабақтың соңы

Қорытынды

8 мин



Үйге тапсырма

Бағалау

3. мин



Кері байланыс

2 мин

«Күн шуағы» әдісі . Күннің әрбір шуағына жазылған сұрақтарды топтарға таратып беріледі. Сұрақтарға жауап беріп, тақтаға іледі. Күннің шуағы шашыраған суреті шығады.

  1. Excel бағдарламасының «Формат ячейки» Ұяшықтардың пішімі, сұхбат терезесі неше бөлімнен тұрады?

  2. Деректерді типі бойынша қалай анықтауға болады?

  3. Ұяшықтарды көшіріп алу, үшін тазалау, өшіру әрекеттері қандай командалар арқылы орындалады.

  4. Ұяшықтарды дұрыс пішімдеудің қандай маңызы бар?

Бағалау: Сабақ басынан соңына дейін топ басшылары бағалайды.

Тапсырмаларды жұлдызша арқылы бағалау.

Үй жұмысы:

Деректер типін жіктеу.

Тақырып аясында сөзжұмбақ құрастыру. №4 тапсырма.

 Кері байланыс: «Желкенді кеме»

Кемелердегі желкенді түстермен бояу арқылы оқушылардың сабақты қалай меңгергенін білемін

Сурет


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз ? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау –Сіз оқушылардың Материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпс

іздік техникасын сақтау

Қарапайым тапсырмадан қиын тапсырмаға дейін меңгертемін.

Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай деңгейлі тапсырмалар беремін.«Шеңбер » әдісінде топтық, жеке жұмыстарда тапсырмалар орындаттым. Төмен деңгейдегі оқушыларға көмек қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсетуге жағдай жасаймын. Дарынды оқушыларға деңгейлеп тапсырмалар дайындадым.Оқушылар диалогтық қарым-қатынасқа түседі.

Тапсырмаларды орындау барысында дискрипторларға сүйеніп, жұлдызша арқылы бағаланады. Топ басшылары бағалау парақшасы арқылы бағалайды.

  • Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау;

Оқушылардың ДК алдында дұрыс отыруын қадағалау;

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары Шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар осы мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланасыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!