ҰОҚ технологиялық картасы
Күні:
Тобы:
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлім: Мүсіндеу
Тақырыбы: «Үйрек»
Мақсаты:
Білімділік: кесек ермексаздан үйрек бейнесін мүсіндеуді үйрету; мүсіндеудің шымшу, басу, тегістеу тәсілдеріне жаттықтыру.
Дамытушылық: көркемдік талғамдарын, қиялдарын, ойлау қабілеттерін, саусақ қимылдарын дамыту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Қостілділік компоненті: үйрек-утка, үй құстары-домашние птицы.
Сөздік жұмысы: үйректің балапаны, күркетауық.
Қолданылатын көрнекі құралдар: үйректің балапандарымен тұрған суреті.
Қажетті құрал-жабдықтар: ермексаз, сүлгі, тақтайша, кескіш, ермексаз салынған ыдыс.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің басқару әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық шеңбері: -балалар, мен сендерді көргеніме қуаныштымын. Сендер сондай әдемісіңдер, сондай көңілдісіңдер. Ендеше күніміз көңілді, достықта өтсін деп, бір-бірімізбен қол ұстасып шаттық шеңберін құрып, көңіліді күйімізді сыйлайық. Арайланып таң атты. Күн шуағын таратты Қайырлы таң, қайырлы күн! Қайырлы күн, достарым! Жылуыма жылу қос, Бәріміз болайық дос! |
Балалар қимыл көрсете отырып шаттық шеңберін орындайды. |
|
Ұйымдастырушылық-ізденушілік |
Жұмбақ жасыру арқылы тақтада жасырылып тұрған суретті табады. Жұмбақ: Табаны бейне алақан, Мынау қандай балапан. -Үйрек үй құсы ма, әлде дала құсы ма? - тағы қандай үй құстарын білесіңдер? -Олардың пайдасы қандай? -Бұлар немен қоректенеді? - Үй құстары адамдардың көмегімен азықтанады.Оларға адамдар қамқорлық жасайды. Арнайы қора салады, уақытымен жем суларын береді. Балалардың назарын суреттегі үйректерге аударады. -Балалар қарадаршы, мына үйректер қандай әдемі! Кәне, санайықшы қанша үйрек бар екен? Үйректің балапаны көп пе әлде аз ба? Енді осы үйректің балапанын тағы да көбейтейік. Ол үшін біз ермексаздан үйректер мүсіндейміз. -Үйректің түсі қандай? - Ендеше сары түсті ермексазды аламыз. Балаларға көмектесіп жеке жұмыс жүргізеді - Ол үшін ермексазды үлкен және кіші екі бөлікке бөлеміз. Кіші бөлігінен – басын домалатып домалақ жасаймыз. (көрсету) - Үлкен бөлігінен – денесін сопақша етіп жасау үшін домалатып, алақанға салып басамыз, ал құйрығын бармақпен шымшып созамыз. Сергіту сәті: Тереңдет ойыңды, Тiк ұста бойыңды. Құстарға ұсайық, Қалықтап ұшайық. Шық алға оң қанат, Шық алға сол қанат, Шаршаған кездерде Қонайық жорғалап. -Енді, қызыл түсті ермексазбен аяғымен тұмсыған жасайық. Осылады үйректің денесіне қосамыз. |
-Үйрек. -Үй құсына жатады. - Үй құстары: әтеш, тауық, қаз үйрек, күркетауық. Жұмыртқасын, етін адамдар жейді. Жүнінен жастық көрпе жасайды. Балалар үйректерд3 санайды. Сұрақтарға жауап береді. Балалар педагогтың көрсетуімен үлгу суретке қарай отырып, үйректі мүсіндейді. Өлең мазмұнына сәйкес қимыл жасайды. |
|
Рефлексивтік-түзетушілік |
Бал-ң жұмыстарын жинап, өз қолдарымен жасаған еңбектерін салыстырып, балаларды мақтау арқылы, оқу іс-әрекетін аяқтау. |
Балалар өздерінің жасаған үйректері туралы айтып береді. |
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:
Біледі: үй құстары туралы қарапайым мәліметтерді;
Игереді: Құстардың ерекшеліктерін келтіре отырыпмүсіндеуді;
Меңгереді: құстарға қамқор болу керектігін.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Технологиялық карта "Үйрек"
Технологиялық карта "Үйрек"
ҰОҚ технологиялық картасы
Күні:
Тобы:
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлім: Мүсіндеу
Тақырыбы: «Үйрек»
Мақсаты:
Білімділік: кесек ермексаздан үйрек бейнесін мүсіндеуді үйрету; мүсіндеудің шымшу, басу, тегістеу тәсілдеріне жаттықтыру.
Дамытушылық: көркемдік талғамдарын, қиялдарын, ойлау қабілеттерін, саусақ қимылдарын дамыту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Қостілділік компоненті: үйрек-утка, үй құстары-домашние птицы.
Сөздік жұмысы: үйректің балапаны, күркетауық.
Қолданылатын көрнекі құралдар: үйректің балапандарымен тұрған суреті.
Қажетті құрал-жабдықтар: ермексаз, сүлгі, тақтайша, кескіш, ермексаз салынған ыдыс.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің басқару әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық шеңбері: -балалар, мен сендерді көргеніме қуаныштымын. Сендер сондай әдемісіңдер, сондай көңілдісіңдер. Ендеше күніміз көңілді, достықта өтсін деп, бір-бірімізбен қол ұстасып шаттық шеңберін құрып, көңіліді күйімізді сыйлайық. Арайланып таң атты. Күн шуағын таратты Қайырлы таң, қайырлы күн! Қайырлы күн, достарым! Жылуыма жылу қос, Бәріміз болайық дос! |
Балалар қимыл көрсете отырып шаттық шеңберін орындайды. |
|
Ұйымдастырушылық-ізденушілік |
Жұмбақ жасыру арқылы тақтада жасырылып тұрған суретті табады. Жұмбақ: Табаны бейне алақан, Мынау қандай балапан. -Үйрек үй құсы ма, әлде дала құсы ма? - тағы қандай үй құстарын білесіңдер? -Олардың пайдасы қандай? -Бұлар немен қоректенеді? - Үй құстары адамдардың көмегімен азықтанады.Оларға адамдар қамқорлық жасайды. Арнайы қора салады, уақытымен жем суларын береді. Балалардың назарын суреттегі үйректерге аударады. -Балалар қарадаршы, мына үйректер қандай әдемі! Кәне, санайықшы қанша үйрек бар екен? Үйректің балапаны көп пе әлде аз ба? Енді осы үйректің балапанын тағы да көбейтейік. Ол үшін біз ермексаздан үйректер мүсіндейміз. -Үйректің түсі қандай? - Ендеше сары түсті ермексазды аламыз. Балаларға көмектесіп жеке жұмыс жүргізеді - Ол үшін ермексазды үлкен және кіші екі бөлікке бөлеміз. Кіші бөлігінен – басын домалатып домалақ жасаймыз. (көрсету) - Үлкен бөлігінен – денесін сопақша етіп жасау үшін домалатып, алақанға салып басамыз, ал құйрығын бармақпен шымшып созамыз. Сергіту сәті: Тереңдет ойыңды, Тiк ұста бойыңды. Құстарға ұсайық, Қалықтап ұшайық. Шық алға оң қанат, Шық алға сол қанат, Шаршаған кездерде Қонайық жорғалап. -Енді, қызыл түсті ермексазбен аяғымен тұмсыған жасайық. Осылады үйректің денесіне қосамыз. |
-Үйрек. -Үй құсына жатады. - Үй құстары: әтеш, тауық, қаз үйрек, күркетауық. Жұмыртқасын, етін адамдар жейді. Жүнінен жастық көрпе жасайды. Балалар үйректерд3 санайды. Сұрақтарға жауап береді. Балалар педагогтың көрсетуімен үлгу суретке қарай отырып, үйректі мүсіндейді. Өлең мазмұнына сәйкес қимыл жасайды. |
|
Рефлексивтік-түзетушілік |
Бал-ң жұмыстарын жинап, өз қолдарымен жасаған еңбектерін салыстырып, балаларды мақтау арқылы, оқу іс-әрекетін аяқтау. |
Балалар өздерінің жасаған үйректері туралы айтып береді. |
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:
Біледі: үй құстары туралы қарапайым мәліметтерді;
Игереді: Құстардың ерекшеліктерін келтіре отырыпмүсіндеуді;
Меңгереді: құстарға қамқор болу керектігін.
шағым қалдыра аласыз













