Материалдар / Текше (куб)

Текше (куб)

Материал туралы қысқаша түсінік
"Текше( куб) " тақырыбындағы сабақ жоспары математикадан 4-сыныпқа арналып жасалған.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді

Бөлім Өнер

Педагогтың аты-жөні: Кулекешева Ж.А

Күні: 23.12.2024

Сынып 4«Б»

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы: Текше (куб).

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.2.3 кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын

дайындау және олардың моделін құрастыру;

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың

қалпындағы өзгерістерді түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындайды және

олардың моделін құрастырады.

Солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың қалпындағы

өзгерістерді түсіндіреді.

ЕБҚ

-

Құндылыққа баулу.

Шапшаңдыққа, икемділікке, білімділікке ,сыйластыққа баулу.

Зерттеу сұрағы

Оқу мақсатына қалыптастырушы бағалау арқылы қалай жетуге болады?

Бағалау критерийлері

Текшенің жазбасын дайындайды.

Текшенің моделін құрастырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру бөлімі

Ширату :

Үшбұрышқа ұксаған тауды көріп,

Өрмелеп шыңға, шығу болды арманым.

Қып-қызыл дөңгеленген күнге қарап,

Бейнелеп қиялымда бардым салдым.

Дөңгелек, үшбұрыш .....

Геометрия әлеміне қош келдіңдер.

«Шынжыр»әдісі арқылы геометриялық фигуралар туралы

Білгенімізді ортаға салайық.

Оқу-құралдарын түгендеу.

Ширату жатығуын жасайды.

Нұсқаулық

Оқушылар тізбектеле тұрып, геометриялық фигуралар туралы білгендерін айтып,дұрыс айтса келесі оқушының қолын ұстап шынжыр құрай береді.







Мадақтау





Сабақтың ортасы

М.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:Текше (куб).

Мақсаты:

3.3.2.3 кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын

дайындау және олардың моделін құрастыру;

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың

қалпындағы өзгерістерді түсіндіру;

Мұғалімнің түсіндірмесі. Есіңе сақта!

Текше-барлыық жақтары шаршы болып келетін көлемді фигура (дене).Шаршылардың қабырғалары текшенің қыры,ал олардың төбесі-текшенің төбесі деп аталады.Текшенің 6 жағы,12 қыры ,8 төбесі болады.Ендеше,бұл кеңістіктегі фигура

.

https://youtu.be/mYsSiUk1ir4

Текшенің ұзындығы ,ені және биіктігі болады.

Текшенің көлемін табу үшін ұзындығын,енін және биіктігін көбейтеміз.

v=a•a•a

Текше төбелері оның беттерінің шыңдары болып табылатын нүктелер болып табылады

Текше қабырғалар оның беттерінің бүйірлері болып табылады.

Текшенің беттері фигураны құрайтын шаршылар.

Ережемен жұмыс

1-тапсырма Практикалық жұмыс

Дескриптор: Білім алушы

-Алған біліміңді басшылыққа ала отырып текшенің моделін жаса.

-Текше моделінің алгоритмін құр..

ІІ.Оқулықпен жұмыс. (Ж.ж)

Дескриптор :Білім алушы

-Есептің қысқаша шартын құрады.

-Есептің сұрағын қояды.

-Есептің шешуін табады.

-Есептің жауабын жазады.

А)Жасады-6 дана көк,4 дана қызыл қорап

(текше пішіндес)

Жұмсады-1 қорапқа қағаз

Барлық қорапқа қанша қағаз қажет?

Ш: (6+4)•36=

Ж:Барлық қорапқа қағаз қажет болады.

ҚБ:тапсырмасы (Ұ.ж)

Дескриптор: Білім алушы

-Есептегі деректі өзгерт.

-Қосындысы 10 саны шығатындай қораптар санын кез келген екі санға өзгерт.

-Есептің шешуі мен жауабын жаз.

( 2+8)•36= (1+9)•6=

(5+5)•36= (7+3)•36=

Сергіту сәті: «Фигуралар » әні.

4- Саралау тапсырмасы (Ж.ж)

«Ойнайықта ,ойлайық»әдісі арқылы орындайды.

.

5-тапсырма Зерттеу тапсырмасы

Заңдылықты анықта.

Функцианалды сауаттылық

-Текше не үшін керек?

-Текшенің пайдасы бар ма?

-Текшені қайдан көрдің?

ҚБ:Практикалық жұмыс (Ж.ж)

Дескриптор:Білім алушы

-Үлгі бойынша текшенің жазбасын өзгерт.

-Нұсқалардың бірін таңда.

-Досыңмен бірігіп жаса.

-Шаршының қабырғалары 4 см болсын.

А-тобындағы оқушы тапсырмасы

Дескриптор:

-Текшенің жақтарының ұзындығын

өлшейді

-Текшенің енін өлшейді

-Текшенің биіктігін өлшейді

-Формулаға қойып көлемін табады

В-тобындағы оқушы тапсырмасы

Дескриптор:

-Текшенің жақтарының ұзындығын өлше.

-Текшенің енін өлше.

-Текшенің биіктігін өлше.

-Қортынды жаса.

С-тобындағы оқушы тапсырмасы (тест)

1.Кеңістіктегі фигураны тап.

А)шаршы

Ә)текше

Б)шеңбер

2.Текшенің белгілерін тап.

А)5 қыры,5жағы,5 төбесі болады

Ә)6 жағы ,12 қыры,8 төбесі болады

Б)3 жағы,12 қыры,8 төбесі болады




Оқушылар тапсырмаларды орындайды.
















Түтіктер мен ермексазды қолданып текше моделін құрастырады.










Есепті жұптасып шығарады.






Көк қағаз қорап пен қызыл қорап (текше пішіндес) сандарын өзгертіп 6 мен 4 санын алмай,қосындысы 10 шығатын сандар арқылы шешуін және жауабыын таады.



Ойыншының әр-қайсысы екі текшені лақтырады.Түскен сандарды көбейтіп,нәтижесін жазады.

-Қай жұп қателесті көбейту кезінде соны анықтайды

З/т:

3+4=7;

2+5=7;

1+6=7

Нүктелердің қосындысы 7–ге тең.

Ф/С:Оқушылар өз ойларын айтады.




П/т: Бірін таңдап ,досымен қабырғалары 4 см болатын текшенің жазбасын жасайды.






А-тобындағы оқушы:

v=a•a•a

v=4см4см4см=64


Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ