|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Коптлеуова Гулзайра Наймановна |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 9 |
Қатысқан оқушы саны: 17 |
Қатыспаған оқушы саны :0 |
||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Жолың болсын, жолаушы! |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Теміржол бекетінде |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.1.2.1 Тыңдалым. Болжам. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау; 9.5.1.1 Тілдік бағдар. Сөз таптары. Өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Сұрақтар арқылы мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Мәтіндегі ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. Шынайы ақпаратты өмірмен байланыстырып,өзгелік етісті орынды қолданады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Мәтіннің негізгі мазмұнын айтады. - Ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. - Өзгелік етісті ауызша жұмыстарда орынды қолданады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бекет, құн, аралық, жолсапар, жолазық, жүрдек, бағын, жолшыбай, куәлік. Құрлық жолы, теміржол, әуе жолы,су жолы, тікұшақ, ұшақ,кеме,пойыз, жүк көлігі, автобус,мәшине, бекеті, бағыт, жүрдек пойыз. Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар: Қандай көлік түрлерін білесіңдер? Қазіргі таңда қандай жол қатынастарын білесің? Сендер күнде сабаққа немен келесіңдер? Сендер болашақта қандай көліктер ойлап табар едіңдер? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік: Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы, ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Темір жол туралы түсініктері бар. Темір жол бекеті туралы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Кері байланыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ҰЖ: 1. Сәлемдесу Психологиялық ахуал тудыру. Көтеріңкі көңіл күй туғызу. 2. «Жүректен жүрекке» әдісі. оқушылармен «Жүректен жүрекке» әдісін өткізу. Жұптасып отырған балалар бір-біріне сабақ басында жақсы тілектер айтады «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы оқушылар берілген геометриялық фигуралар арқылы төрт топқа бірігеді.
|
|
Түрлі түсті қағаздар, маркер, қайшы, суреттер. Геометриялық фигуралар
|
|||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
ҰЖ: «Оңай және қиын сұрақтар» әдісі бойынша интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты суреттерді көрсетіп, оқушылар осы сұраққа жауап бере отырып, сабақ мақсатын айқындайды. Сабақ тақырыбымен танысады. Сұрақтар:
|
|
Интерактивті тақтадан суреттер көрсетіледі. https://infourok.ru/prezentaciya-tairibi-klik-trleri-962558.html
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым алды тапсырмасы «Сөздердің жанындағы белгілер» әдісі арқылы «Алматы теміржол бекеті» слайдын көре отырып, жаңа сөздер мен сөз тіркестерін түсінеді. Жаңа сөздерді төмендегі суреттермен сәйкестендіріп, сөздің мағыналарын түсінеді.
|
|
Слайд, |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Тыңдалым кезі тапсырмасы: Бағалау критерийі: Мәтіннің негізгі мазмұнын айтады. Топтық жұмыс: «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша аудиомәтінді тыңдап, не туралы екенін айтады. Екінші рет тыңдап төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сөздерді қолданып, бірлесіп негізгі мазмұнын әңгімелеп береді. «Уақыт тізбегі» әдісі
Сұрақтар: 1.Кімдер жолсапарға шықты? 2. Анасы не дайындады? 3.Жолшыбай кімге барды? 4.Жүрдек поезд қай бағытта жүреді? 5. Кім және нені хабарлап жатты? 6. Поезд тоқтаған соң, әке мен бала не істеді? 7. Анықтама бюросындағы қыз нені хабарлады? Саралау тапсырмасы: «Қолдау» әдісі бойынша кейбір оқушыларға тапсырманы орындатуда аса қолдау көрсету қажет болады. Сұрақтарды солардың деңгейіне сәйкес түсінікті тілде ұсынылады: Сұрақтар 1.Кімдер жолсапарға шықты? 2. Анасы не дайындады? 3.Билеттің құны қанша? 4.Поезд қай бағытта жүреді? 5. Вагонның іші қандай? Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -сұрақтар арқылы мәтіннің негізігі мазмұнын әңгімелейді. |
«Лайк» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмыстарына ұнады/ұнамады себебін түсіндіріп баға береді.
|
Аудиомәтін. Қазақ тілі мен әдебиеті. Бәйтерек. 9 сынып. Оқулық 1 https://drive.google.com/file/d/1IwiwIOrFHXWPN7dBGElxLidaeOnD2I-n/view |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийі: Ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. Топтық жұмыс: «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша мәтіндегі ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтап ажыратады. Кестені толтырады.
|
Бағалау: Қол сигналдары арқылы бір-бірін бағалайды.
|
Кесте, А-4 қағазы маркер |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Саралау тапсырмасы: «Жіктеу» әдісі бойынша кейбір оқушылар мұғалімнің жетекшілігімен конвертке салынған төмендегі сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1.Кімдер жолсапарға шықты? (әкесі, әке мен баласы, анасы) 2. Анам не дайындады? (ас, киім, жолазық) 3.Билеттің құны қанша? (8 мың тенге, 1мың тенге, 11мың 400тенге) 4.Поезд қай бағытта жүреді? ( Алматы- Нұрсултан бағыты, Москва-Алматы бағыты, Көкшетау – Қызылорда бағыты) 5. Вагонның іші қандай? (тар, лас, таза) Дескриптор: -мәтіндегі ақпараттардыңң шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
Тыңдалым соңы тапсырма: Бағалау критерийі: өзгелік етісті ауызша жұмыстарда орынды қолданады. Топтық жұмыс: «Бірге ойланамыз»әдісі арқылы аудиомәтіннен естіген етістіктерді өзгелік етіске айналдырып айтады.
|
Бағалау парақшасы Смайликтер арқылы бір – бірін бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Рефлексия «Чемодандар» әдісі арқылы өткіземін. Әр оқушыдан кезекпен өзімен бірге бүгінгі сабақтан қандай білім, білік, дағдыны алып кеткісі келетінін айтуларын сұраймын. Оқушылар стикерге жазып, чемоданға салады. |
|
Түрлі-түсті стикерлер, Чемодан суреті |
|||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теміржол бекетінде
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Коптлеуова Гулзайра Наймановна |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 9 |
Қатысқан оқушы саны: 17 |
Қатыспаған оқушы саны :0 |
||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Жолың болсын, жолаушы! |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Теміржол бекетінде |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
9.1.2.1 Тыңдалым. Болжам. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау; 9.5.1.1 Тілдік бағдар. Сөз таптары. Өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Сұрақтар арқылы мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Мәтіндегі ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. Шынайы ақпаратты өмірмен байланыстырып,өзгелік етісті орынды қолданады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Мәтіннің негізгі мазмұнын айтады. - Ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. - Өзгелік етісті ауызша жұмыстарда орынды қолданады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бекет, құн, аралық, жолсапар, жолазық, жүрдек, бағын, жолшыбай, куәлік. Құрлық жолы, теміржол, әуе жолы,су жолы, тікұшақ, ұшақ,кеме,пойыз, жүк көлігі, автобус,мәшине, бекеті, бағыт, жүрдек пойыз. Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар: Қандай көлік түрлерін білесіңдер? Қазіргі таңда қандай жол қатынастарын білесің? Сендер күнде сабаққа немен келесіңдер? Сендер болашақта қандай көліктер ойлап табар едіңдер? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік: Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы, ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Темір жол туралы түсініктері бар. Темір жол бекеті туралы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Кері байланыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ҰЖ: 1. Сәлемдесу Психологиялық ахуал тудыру. Көтеріңкі көңіл күй туғызу. 2. «Жүректен жүрекке» әдісі. оқушылармен «Жүректен жүрекке» әдісін өткізу. Жұптасып отырған балалар бір-біріне сабақ басында жақсы тілектер айтады «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы оқушылар берілген геометриялық фигуралар арқылы төрт топқа бірігеді.
|
|
Түрлі түсті қағаздар, маркер, қайшы, суреттер. Геометриялық фигуралар
|
|||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
ҰЖ: «Оңай және қиын сұрақтар» әдісі бойынша интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты суреттерді көрсетіп, оқушылар осы сұраққа жауап бере отырып, сабақ мақсатын айқындайды. Сабақ тақырыбымен танысады. Сұрақтар:
|
|
Интерактивті тақтадан суреттер көрсетіледі. https://infourok.ru/prezentaciya-tairibi-klik-trleri-962558.html
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым алды тапсырмасы «Сөздердің жанындағы белгілер» әдісі арқылы «Алматы теміржол бекеті» слайдын көре отырып, жаңа сөздер мен сөз тіркестерін түсінеді. Жаңа сөздерді төмендегі суреттермен сәйкестендіріп, сөздің мағыналарын түсінеді.
|
|
Слайд, |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Тыңдалым кезі тапсырмасы: Бағалау критерийі: Мәтіннің негізгі мазмұнын айтады. Топтық жұмыс: «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша аудиомәтінді тыңдап, не туралы екенін айтады. Екінші рет тыңдап төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сөздерді қолданып, бірлесіп негізгі мазмұнын әңгімелеп береді. «Уақыт тізбегі» әдісі
Сұрақтар: 1.Кімдер жолсапарға шықты? 2. Анасы не дайындады? 3.Жолшыбай кімге барды? 4.Жүрдек поезд қай бағытта жүреді? 5. Кім және нені хабарлап жатты? 6. Поезд тоқтаған соң, әке мен бала не істеді? 7. Анықтама бюросындағы қыз нені хабарлады? Саралау тапсырмасы: «Қолдау» әдісі бойынша кейбір оқушыларға тапсырманы орындатуда аса қолдау көрсету қажет болады. Сұрақтарды солардың деңгейіне сәйкес түсінікті тілде ұсынылады: Сұрақтар 1.Кімдер жолсапарға шықты? 2. Анасы не дайындады? 3.Билеттің құны қанша? 4.Поезд қай бағытта жүреді? 5. Вагонның іші қандай? Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -сұрақтар арқылы мәтіннің негізігі мазмұнын әңгімелейді. |
«Лайк» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмыстарына ұнады/ұнамады себебін түсіндіріп баға береді.
|
Аудиомәтін. Қазақ тілі мен әдебиеті. Бәйтерек. 9 сынып. Оқулық 1 https://drive.google.com/file/d/1IwiwIOrFHXWPN7dBGElxLidaeOnD2I-n/view |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийі: Ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. Топтық жұмыс: «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша мәтіндегі ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтап ажыратады. Кестені толтырады.
|
Бағалау: Қол сигналдары арқылы бір-бірін бағалайды.
|
Кесте, А-4 қағазы маркер |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Саралау тапсырмасы: «Жіктеу» әдісі бойынша кейбір оқушылар мұғалімнің жетекшілігімен конвертке салынған төмендегі сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1.Кімдер жолсапарға шықты? (әкесі, әке мен баласы, анасы) 2. Анам не дайындады? (ас, киім, жолазық) 3.Билеттің құны қанша? (8 мың тенге, 1мың тенге, 11мың 400тенге) 4.Поезд қай бағытта жүреді? ( Алматы- Нұрсултан бағыты, Москва-Алматы бағыты, Көкшетау – Қызылорда бағыты) 5. Вагонның іші қандай? (тар, лас, таза) Дескриптор: -мәтіндегі ақпараттардыңң шынайылығы мен нақтылығын анықтайды. |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
Тыңдалым соңы тапсырма: Бағалау критерийі: өзгелік етісті ауызша жұмыстарда орынды қолданады. Топтық жұмыс: «Бірге ойланамыз»әдісі арқылы аудиомәтіннен естіген етістіктерді өзгелік етіске айналдырып айтады.
|
Бағалау парақшасы Смайликтер арқылы бір – бірін бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
Рефлексия «Чемодандар» әдісі арқылы өткіземін. Әр оқушыдан кезекпен өзімен бірге бүгінгі сабақтан қандай білім, білік, дағдыны алып кеткісі келетінін айтуларын сұраймын. Оқушылар стикерге жазып, чемоданға салады. |
|
Түрлі-түсті стикерлер, Чемодан суреті |
|||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз











