Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.3 – температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау; 8.3.1.2 – температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: температураны өлшеу шкалаларын біледі; Көптеген оқушылар істей алады: температураны өлшеп, бір өлшеу шкаласынан басқасына ауыстыра алады; Кейбір оқушылар істей алады: термометрдің түрлеріне мысалдар келтіре алады; |
|
Бағалау критерийлері |
-Термометр көмегімен температураны өлшей алады; -Температураны 0С -нен К-ге, К-нен 0С-ге ауыстыра алады ; -Термометрдің жұмыс істеу принципін біледі. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. «Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ұйымдастыру бөлімі. 1.Қандай қозғалыс жылулық қозғалыс деп аталады? 2. Броундық қозғалыс деп қандай қозғалысты атайды? 3. Диффузия дегеніміз не? 4. Заттың агрегаттық күйіне байланысты диффузия құбылысын сипаттаңыз. |
Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді . |
Дескриптор: -диффузия құбылысын біледі. -жылулық қозғалысты сипаттай алады; Жалпы балл -2 |
Оқулық 8– сынып |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы «Миға шабуыл» әдісі 5 мин |
Білім дағдысы: Білу (D) Мұғалім «Миға шабуыл» әдісі арқылы талқылауға арналған сұрақтар 1-тапсырма (W) Температура деген не? Осы физикалық шамаға қандай анықтама берер едіңдер? Температура жайлы не білесіңдер? Қандай температуралық шкалаларды білесіңдер?” Мұғалім кері байланыс жасай отырып температура макроскопиялық жүйенің термодинамикалық тепе-теңдік күйін сипаттайтын физикалық шама екенін және температуралық шкалаларды түсіндіреді. |
Оқушылар берілген сұрақтарға өз ойларын айтады. |
Дескриптор: -Дененің жылулық күйін сипаттай алады. Жалпы балл - 1 |
ДЭ Презентация Оқулық 8-сынып. |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 15 мин |
Білім дағдысы: Қолдану (Р) 2-тапсырма Эксперименттік тапсырма «Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділігін зерттеу» 1.Мензуркаға 200 мл ыстық су құйыңдар және оның бастапқы температурасын өлшеңдер. 2.Температураны әрбір 2 минут сайын өлшеңдер. 3.Мәндерді кестеге толтырыңдар:
4.Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділік графигін тұрғызыңдар. |
Оқушылар берілген құрал –жабдықтар арқылы тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - Өлшеу нәтижелері кестеге дұрыс жазылған. -Осьтегі физикалық шамалар өлшем бірліктерімен жазылған. -Масштаб сақталған. -Тәуелділік графигі дұрыс сызылған.
Жалпы балл -4
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Термометр, ыстық су, мензурка, уақыт өлшегіш құрал |
||||||||||||
|
Жеке жұмыс «Кім алғыр» әдісі 12 мин |
Білім дағдысы: Қолдану (І) 3-тапсырма «Кім алғыр» әдісі арқылы берілген суреттегі термометр күйін жазады. Суретте екі түрлі термометрлер бейнеленген.
- Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын жазыңыз._______________________ -Берілген суретті пайдалана отырып, белгісіз термометр көрсеткішін анықтаңыз. -Сұйықтық термометрде температураны өлшеу үшін температураның қандай шамаға тәуелділігі және қандай қасиеті пайдаланылады?
|
|
-Дескриптор: -Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын біледі Жалпы балл- 3 |
ДЭ, 8-сынып оқулық |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия 3 мин |
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз. Үйге тапсырма: "Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары" тақырыбын оқу.
|
Оқушылар бағдаршам түстерін таңдайды.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.3 – температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау; 8.3.1.2 – температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: температураны өлшеу шкалаларын біледі; Көптеген оқушылар істей алады: температураны өлшеп, бір өлшеу шкаласынан басқасына ауыстыра алады; Кейбір оқушылар істей алады: термометрдің түрлеріне мысалдар келтіре алады; |
|
Бағалау критерийлері |
-Термометр көмегімен температураны өлшей алады; -Температураны 0С -нен К-ге, К-нен 0С-ге ауыстыра алады ; -Термометрдің жұмыс істеу принципін біледі. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. «Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ұйымдастыру бөлімі. 1.Қандай қозғалыс жылулық қозғалыс деп аталады? 2. Броундық қозғалыс деп қандай қозғалысты атайды? 3. Диффузия дегеніміз не? 4. Заттың агрегаттық күйіне байланысты диффузия құбылысын сипаттаңыз. |
Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді . |
Дескриптор: -диффузия құбылысын біледі. -жылулық қозғалысты сипаттай алады; Жалпы балл -2 |
Оқулық 8– сынып |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы «Миға шабуыл» әдісі 5 мин |
Білім дағдысы: Білу (D) Мұғалім «Миға шабуыл» әдісі арқылы талқылауға арналған сұрақтар 1-тапсырма (W) Температура деген не? Осы физикалық шамаға қандай анықтама берер едіңдер? Температура жайлы не білесіңдер? Қандай температуралық шкалаларды білесіңдер?” Мұғалім кері байланыс жасай отырып температура макроскопиялық жүйенің термодинамикалық тепе-теңдік күйін сипаттайтын физикалық шама екенін және температуралық шкалаларды түсіндіреді. |
Оқушылар берілген сұрақтарға өз ойларын айтады. |
Дескриптор: -Дененің жылулық күйін сипаттай алады. Жалпы балл - 1 |
ДЭ Презентация Оқулық 8-сынып. |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 15 мин |
Білім дағдысы: Қолдану (Р) 2-тапсырма Эксперименттік тапсырма «Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділігін зерттеу» 1.Мензуркаға 200 мл ыстық су құйыңдар және оның бастапқы температурасын өлшеңдер. 2.Температураны әрбір 2 минут сайын өлшеңдер. 3.Мәндерді кестеге толтырыңдар:
4.Салқындап бара жатқан судың температурасының уақытқа тәуелділік графигін тұрғызыңдар. |
Оқушылар берілген құрал –жабдықтар арқылы тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - Өлшеу нәтижелері кестеге дұрыс жазылған. -Осьтегі физикалық шамалар өлшем бірліктерімен жазылған. -Масштаб сақталған. -Тәуелділік графигі дұрыс сызылған.
Жалпы балл -4
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Термометр, ыстық су, мензурка, уақыт өлшегіш құрал |
||||||||||||
|
Жеке жұмыс «Кім алғыр» әдісі 12 мин |
Білім дағдысы: Қолдану (І) 3-тапсырма «Кім алғыр» әдісі арқылы берілген суреттегі термометр күйін жазады. Суретте екі түрлі термометрлер бейнеленген.
- Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын жазыңыз._______________________ -Берілген суретті пайдалана отырып, белгісіз термометр көрсеткішін анықтаңыз. -Сұйықтық термометрде температураны өлшеу үшін температураның қандай шамаға тәуелділігі және қандай қасиеті пайдаланылады?
|
|
-Дескриптор: -Цельсий шкаласы мен Кельвин шкаласы арасындағы байланыс формуласын біледі Жалпы балл- 3 |
ДЭ, 8-сынып оқулық |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия 3 мин |
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз. Үйге тапсырма: "Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары" тақырыбын оқу.
|
Оқушылар бағдаршам түстерін таңдайды.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














