|
Пәні: физика |
|
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары |
|||||||
|
Күні: Сынып : 8 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары |
|||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
8.3.1.2 Температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы үшін Дененің жылулық күйін сипаттайтын температураның анықтамасын білу. Көптеген оқушылар үшін. Күнделікті өмірде температураны өлшей білу Кейбір оқушылар үшін Цельсий шкаласы мен абсалюттік шкаланы салыстыра отырып, есепте қолдана білу |
|||||||
|
Жетістік критерийі |
1.Дененің жылулық күйін температурамен сипаттай алады. 2.Күнделікті өмірде температураны өлшеуде әр түрлі шкаланы қолданады |
|||||||
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар: Физикалық тілде температура ұғымына ауызша анықтама бере алады. Пәнге қатысты лексика мен терминдер: Абсалют нөл температура, Цельсий,Кельвин,градус,термометр Диалог құру үшін қолданатын сөз тіркестері: Жылу алмасу.Температура.Термометр Абсалют нөл температура Температураны өлшеу шкалалары |
|||||||
|
Құндылықтар |
Температураны өлшей білудің өмірдегі маңызын түсінеді |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Географиядан ғаламдық жылынудағы температураның ролін біледі |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
МКТ негізінде жылулық қозғалысты түсіндіре алады |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресустар |
||||||
|
Сабақтың басы (5мин) |
Топқа бөлу: Цельсий,Кельвин суреттерін құрастыру Білім дағдысы: білу Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» (W). Тапсырма: «Сөйлемді толықтыр». МКТ..... туралы теория. Негізін ........ салған. Жылулық қозғалыс ...... деп атайды. Броундық қозғалыс ............нәтижесі. Диффузия .........құбылысы. Осы үш қозғалыс неге тәуелді? Кері байланыс: «Бір сөйлемдік қорытынды» |
Сурет-қима
|
||||||
|
Сабақтың ортасы. (22мин) |
Білім дағдысы: түсіну Белсенді оқыту әдісі: «Ойлан.Жұптас.Бөліс» (G) 1-топ.Тапсырма: Мұз кесегі салынған судың температурасын өлшеу. Сұрақтар. 1.Мұз еріген сайын не болады? 2.Мұз толық еріп болған соң не болды? Қорытынды жасаңыз: Температураны өлшеу жылу алмасу кезіндегі жылулық тепе-теңдіктің орнауына негізделген. Дескриптор. 1.Стакандағы суға мұз кесегін салып,қақпағын жабады. 2.Мұз толық еріп болған соң су температурасын өлшейді. 3.Температураны өлшеу жылулық тепе-теңдіктің орнауына байланысты екенін түсіндіреді. Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек» Мәтінмен жұмыс. 2-топ. Тапсырма:Температураның өлшеу шкалалары қандай? 1. Температураның Цельсий шкаласы қалай тағайындалған? 2. Температураның абсолют шкаласы қалай тағайындалған? 3. Температураның өлшеу шкалаларын салыстыр.
4. Дені сау адам денесінің абсалюттік температурасы неге тең? Дескриптор. - Температураны өлшеу шкалаларын біледі. - Температураның өлшеу шкалаларын салыстыра алады. Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек»
(W) Белсенді оқыту әдісі: « Ойлану уақыты» Мәтінмен жұмыс . Тапсырма: Температураның физикалық мәні неде? Сұрақтар: -Температураға МКТ негізінде анықтама бер. -Температура мен кинетикалық энергия арасында қандай байланыс бар? Кері байланыс: «Бір сөйлемдік қорытынды»
|
Оқулық 8 сынып Тақырыптың 1,2 бөлімі
Стакан,су мұз, термометр
3-6 бөлімі.
7 бөлім
|
||||||
|
Сабақтың ортасы. (8мин) |
(f) Белсенді оқыту әдісі: «Суретке қарап ой түйіндеу» 1.Мына суреттен қандай проблеманы көтеріп тұрсыңдар?
2.Арктика зерттеушілері неге спиртті термометрді пайдаланады? |
Сурет |
||||||
|
Сабақтың соңы (10мин) |
Қорытындылау. Бағалау. Баспалдақ әдісі: Баспалдақ суретін беріп, Өзіңді қай баспалдақтан көресің?-деген сұрақ қою арқылы оқушыға өзі-өзі бағалату Үйге тапсырма:§2 №1 эксперименттік тапсырма |
|
||||||
|
Қосымша ақппарат |
||||||||
|
Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
-Дененің температурасы өзгермесе жүйеде ....... |
«Миға шабуыл»,«Екі жұлдыз,бір тілек», «Бір сөйлемдік қорытынды», « Ойлану уақыты» «Суретке қарап ой түйіндеу»
|
Физика кабинетінде тәжірибе жасағанда қауіпсіздік ережесін қатаң сақтайды. |
||||||
|
Тапсырма орындауда қиналған оқушыларға қолдау көрсету |
«От шашу» «Екі жұлдыз,бір тілек»,
|
|||||||
|
Рефлексия. Сабақ мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Қандай нәрсе табысты болды?1................................. 2............................................ Қандай нәрсе сабақты жақсарта алды? 1................. 2............................. Сабақ барысында келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін .............................. ................................................................................................................................
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкаласы
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкаласы
|
Пәні: физика |
|
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары |
|||||||
|
Күні: Сынып : 8 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары |
|||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
8.3.1.2 Температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы үшін Дененің жылулық күйін сипаттайтын температураның анықтамасын білу. Көптеген оқушылар үшін. Күнделікті өмірде температураны өлшей білу Кейбір оқушылар үшін Цельсий шкаласы мен абсалюттік шкаланы салыстыра отырып, есепте қолдана білу |
|||||||
|
Жетістік критерийі |
1.Дененің жылулық күйін температурамен сипаттай алады. 2.Күнделікті өмірде температураны өлшеуде әр түрлі шкаланы қолданады |
|||||||
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар: Физикалық тілде температура ұғымына ауызша анықтама бере алады. Пәнге қатысты лексика мен терминдер: Абсалют нөл температура, Цельсий,Кельвин,градус,термометр Диалог құру үшін қолданатын сөз тіркестері: Жылу алмасу.Температура.Термометр Абсалют нөл температура Температураны өлшеу шкалалары |
|||||||
|
Құндылықтар |
Температураны өлшей білудің өмірдегі маңызын түсінеді |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Географиядан ғаламдық жылынудағы температураның ролін біледі |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
МКТ негізінде жылулық қозғалысты түсіндіре алады |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресустар |
||||||
|
Сабақтың басы (5мин) |
Топқа бөлу: Цельсий,Кельвин суреттерін құрастыру Білім дағдысы: білу Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» (W). Тапсырма: «Сөйлемді толықтыр». МКТ..... туралы теория. Негізін ........ салған. Жылулық қозғалыс ...... деп атайды. Броундық қозғалыс ............нәтижесі. Диффузия .........құбылысы. Осы үш қозғалыс неге тәуелді? Кері байланыс: «Бір сөйлемдік қорытынды» |
Сурет-қима
|
||||||
|
Сабақтың ортасы. (22мин) |
Білім дағдысы: түсіну Белсенді оқыту әдісі: «Ойлан.Жұптас.Бөліс» (G) 1-топ.Тапсырма: Мұз кесегі салынған судың температурасын өлшеу. Сұрақтар. 1.Мұз еріген сайын не болады? 2.Мұз толық еріп болған соң не болды? Қорытынды жасаңыз: Температураны өлшеу жылу алмасу кезіндегі жылулық тепе-теңдіктің орнауына негізделген. Дескриптор. 1.Стакандағы суға мұз кесегін салып,қақпағын жабады. 2.Мұз толық еріп болған соң су температурасын өлшейді. 3.Температураны өлшеу жылулық тепе-теңдіктің орнауына байланысты екенін түсіндіреді. Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек» Мәтінмен жұмыс. 2-топ. Тапсырма:Температураның өлшеу шкалалары қандай? 1. Температураның Цельсий шкаласы қалай тағайындалған? 2. Температураның абсолют шкаласы қалай тағайындалған? 3. Температураның өлшеу шкалаларын салыстыр.
4. Дені сау адам денесінің абсалюттік температурасы неге тең? Дескриптор. - Температураны өлшеу шкалаларын біледі. - Температураның өлшеу шкалаларын салыстыра алады. Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек»
(W) Белсенді оқыту әдісі: « Ойлану уақыты» Мәтінмен жұмыс . Тапсырма: Температураның физикалық мәні неде? Сұрақтар: -Температураға МКТ негізінде анықтама бер. -Температура мен кинетикалық энергия арасында қандай байланыс бар? Кері байланыс: «Бір сөйлемдік қорытынды»
|
Оқулық 8 сынып Тақырыптың 1,2 бөлімі
Стакан,су мұз, термометр
3-6 бөлімі.
7 бөлім
|
||||||
|
Сабақтың ортасы. (8мин) |
(f) Белсенді оқыту әдісі: «Суретке қарап ой түйіндеу» 1.Мына суреттен қандай проблеманы көтеріп тұрсыңдар?
2.Арктика зерттеушілері неге спиртті термометрді пайдаланады? |
Сурет |
||||||
|
Сабақтың соңы (10мин) |
Қорытындылау. Бағалау. Баспалдақ әдісі: Баспалдақ суретін беріп, Өзіңді қай баспалдақтан көресің?-деген сұрақ қою арқылы оқушыға өзі-өзі бағалату Үйге тапсырма:§2 №1 эксперименттік тапсырма |
|
||||||
|
Қосымша ақппарат |
||||||||
|
Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
-Дененің температурасы өзгермесе жүйеде ....... |
«Миға шабуыл»,«Екі жұлдыз,бір тілек», «Бір сөйлемдік қорытынды», « Ойлану уақыты» «Суретке қарап ой түйіндеу»
|
Физика кабинетінде тәжірибе жасағанда қауіпсіздік ережесін қатаң сақтайды. |
||||||
|
Тапсырма орындауда қиналған оқушыларға қолдау көрсету |
«От шашу» «Екі жұлдыз,бір тілек»,
|
|||||||
|
Рефлексия. Сабақ мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Қандай нәрсе табысты болды?1................................. 2............................................ Қандай нәрсе сабақты жақсарта алды? 1................. 2............................. Сабақ барысында келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін .............................. ................................................................................................................................
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз















