Білім беру ұйымының
атауы
|
|
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
НИШ
|
|
Бөлім:
|
Саяхат
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
|
Күні:
|
|
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№32 сабақ. Температураны
қалай өлшейді?
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
2.5.4.1 - түрлі денелердің температурасын
өлшеу;
2.1.2.7.-эксперимент жүргізу және оның
нәтижелерін кестеге түсіру
|
|
Сабақтың мақсаты
|
түрлі денелердің температурасын
өлшейді
|
|
Құндылықтар
|
Талап: жаңаны білуге,ізденуге
құштар болу
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй
тапсырмасы
Ересектердің көмегімен көзге көрінбейтін сияның
қалай жасалатыны туралы ақпарат тап. Құпия хат
жаз.
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Үй
тапсырмасын
Оқиды
|
«Жұлдыздар»
әдісі
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сия туралы ақпарат
жазады-1б
|
|
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
Жаңа
сабақ
Фс
тапсырма
1-тапсырма
«Адасқан
әріптер» әдісі
Әріптерді
рет-ретімен оқып,тірек сөзді тап.
ТЕРМОМЕТР
Айналамыздағы денелер әртүрлі
қызады.
|
Әріптерден сөз
құрайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Әріптерден сөз
құрайды-1б
|
Әріптер
|
|
|
2-тапсырма
Термометр
қандай болады? Адам оны қай жерде пайдаланады?
|
Сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұраққа жауап
береді-1б
Термометр туралы
айтады-1б
|
|
|
|
3-тапсырма
Термометрдің құрылысымен таныс. Оның жұмыс істеу
жолын түсіндір. Градусты көрсететін цифрдың алдында тұрған «+» және
«-» таңбалары нені білдіреді?
Қызған
кезде термометрдегі сұйықтық ұлғаяды және сығылады. Суығанда
сұйықтық сығылады және кішірейеді.
|
Термометрдің құрылысымен
танысады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Термометрдің
құрылысы-мен танысады-1б
Цельский туралы
ақпаратпен танысады-1б
|
|
|
|
ЕҚБ
4-тапсырма
Температура деректерін «жылы» және «суық» деп
бөл. Қай термометрдегі температураның көрсеткіші бірде-бір топқа
бөлінбейді.
0 градус
қана екі топқа да бөлінбейді.
|
Температура
ны
жіктейді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Температураны топқа
бөледі-1б
|
|
|
|
5-тапсырма
Қуаныштың
термометрлері көрсетіп тұрған температураны ата.
|
Термометрдегі температура-ны
атайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Термометрдегі температураны
көрсетеді-1б
|
|
|
|
ЕБҚ
6-тапсырма
Температураның көрсеткіштерін тиісті суретпен
сәйкестендір.
|
Көрсеткішпен
сәйкестендіре-ді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Термометрмен температураны
сәйкестендіреді-1б
|
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
7-тапсырма
Бақылау
жоспарын құр. Бақылау және тәжірибе жүргіз. Нәтижесін кестеге жаз.
Термометрді пайдаланғанда қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды
естен шығарма.
Ішіне
сынап толтырылған термометр сынса,одан сынап төгілуі мүмкін.
Сынаптың буы-өте күшті у. Ол бөлмедегі ауаны
улайды.
|
Бақылау жұмысын
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Бақылау жүргізеді
-1б
|
|
|
|
8-тапсырма
Термометрдің моделін алгоритм
бойынша жасау қажет. Дұрыс ретін анықта.
-
Шәкілдің суретін салып,оған
цифрларды жаз.
-
Оны ұатырғықағазға желімде.
Кес.
-
Шәкілдің жоғары және төменгі
жағынан екі тесік тес.
-
Тесіктен ақ жіпті
өткізіп,жіптің екі шетін байла.
-
Жіптің жартысын қызыл
фломастермен боя.
|
Термометр суретін
салады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Термометрдің моделін алгоритм
бойынша жасайды-1б
|
|
|
|
Қорытынды
Термометр
не үшін қажет?
Жылу
температурасы қандай таңбамен белгіленеді?
Термометрдегі 0 цифры нені
білдіреді?
Үй
тапсырма
Өз
денеңнің температурасын өлше. Ол үшін қандай термометрді
пайдаланасың?таңертең,түсте,кешке өлше. Нәтижесін кестеге
жаз.
Кері
байланыс
|
Сұрақтарға жауап
береді
Үй тапсырмасын
алады
Кері байланыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді-1б
« Инстограмм»
әдісі
|
Оқулық
Кері байланыс
тақтасы
|
|