|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В Үшбұрыштар |
Мектеп: Жармыш орта мектеп |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Әбілдікова Индира |
|
|
Сынып : 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Үшбұрыш түрлеріне ауызша және жазбаша сипаттама береді
Үшбұрыш, теңқабырғалы, тікбұрышты үшбұрыш теңбүйірлі үшбұрыш, медиана, биссектриса, биіктік
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Бейбітшілік және Келісім сарайының әрбір жағы теңбүйірлі үшбұрыш болатынын мысалға келтіріп, «Қазақстан тәуелсіздігі және Астана» құндылығы арқылы патриоттық сезімдерін қалыптастырамын |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Теңбүйірлі үшбұрыштарды бейнелеу өнерінде фигуралардың суретін салғанда, технологияда қол өнер бұйымдарын дайындағанда қолданылады |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Үшбұрыш, үшбұрыштың түрлері, үшбұрыштың элементтері, үшбұрыштың биссектрисаса, медианасы, биіктігі |
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Оқушыларды топтастыру және жақын арада даму аймағын анықтау үшін «Мюнстенберг әдісін» яғни «Адасқан әріптер» әдісін қолданамын. «Тікбұрышты үшбұрыш, теңбүйірлі үшбүрыш, теңқабырғалы үшбұрыш» болып, үш топқа бөлінеді. Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» ширату сұрақтарын қолданамын. Оқушыларға жетелеуші сұрақ қоя отырып, бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен күтілетін нәтижесін анықтаймыз: 1. Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін айта алады 2. Теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін есептер шығаруда қолдана біледі.. |
Үлестірмелі қағаздар Таныстырылым |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
Оқушыларға сабақ мақсатына жататын білімді қалыптастыру және дағдыны дамыту үшін «Елші» әдісін қолданамын. 1 топ: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең екенін дәлелденіз 2 топ: Табанындағы бұрыштар тең болса, онда тең бүйірлі үшбұрыш болатынын дәлелденіз 3 топ: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанына жүргізілген медиана осы үшбұрыштың әрі биссектрисасы, әрі биіктігі болатындығын дәлелдеңіз Топтар өзара конструктивті кері байланыс беріп отырады. Осы тақырыпқа байланысты қарапайым есептерді шығаруды меңгерту үшін жұп болып орындауға «Tarsia» моделін қолданамын. Жеке тапсырма І топқа:
1)Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы
бұрышы
2) Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі
бұрышы ІІ топқа:
1)Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы
бұрышы
2) Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі
бұрышы ІІІ топқа:
1)Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы
бұрышы
2) Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі
бұрышы
|
Үлестірмелі қағаздар, Флипчарт, маркерлер |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы (10 мин) |
Сабақ соңында бүгінгі тақырапты күнделікті өмірмен байланыстыру үшін үшбұрыштардан құралған қандай ғимараттарды білесіңдер деген сұрақ қойылады. Бейбітшілік және Келісім сарайы, оны ел арасында Пирамида деп те атайды, Қазақстанның елордасы Астананың басты көрікті орындарының бірі болып табылады. Ғимарат ағылшын архитекторы Н.Фостердің жобасымен салынған. Болат пен тастан тұрғызылған сарай өзара рухани түсінушіліктің жаһандық орталығына айналды. Пирамиданың бүйір жақтары теңбүйірлі үшбұрыштар. Табан қабырғасының ұзындығы 62 м; периметрі 200м. болса, бүйір қабырғаларының ұзындығын табыңдар. Кері байланыс: «Рефлекция – Пирамидасы» арқылы оқушылардың қажеттіліктерін анықтаймын. Үйге тапсырма: №193 есеп. Ахмес папирусындағы үшбұрыш туралы мәлімет қарап келу |
https://www.youtube.com/watch?v=h4aQ3iUNV8U Үлестірме қағаздар |
|||||||||||
|
Саралау |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушылардың сөйлеу дағдысын жетілдіру мақсатында сұрақ-жауап жүргіземін. Сабақ барысында топтық, жұптық, жеке тапсырмалар орындалды. Сабақты талқылауда топтасып, ынтымақтастықпен жұмыс жасауға «Елші» әдісін, «Tarsia» моделін алдым. Жеке оқушыларға қолдау көрсетілді. Тақырыпты жинақтау, өмірмен байланыстыру мақсатында мәтін есеп бердім. |
«Конструктивті кері байланыс», өзара бағалау, дескриптор арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды. Кері байланыс: «Рефлекция – Пирамидасы» |
Сабақтың оқу мақсаты мен күтілетін нәтижесін анық көрсету үшін таныстырылым көрсетіледі (АКТ). Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау құндылығын арттыру топтық жұмыс, өзара бағалау кезінде қалыптасады. |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы неніанықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теңбүйірлі үшбұрыш және оның қасиеті
Теңбүйірлі үшбұрыш және оның қасиеті
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В Үшбұрыштар |
Мектеп: Жармыш орта мектеп |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Әбілдікова Индира |
|
|
Сынып : 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Үшбұрыш түрлеріне ауызша және жазбаша сипаттама береді
Үшбұрыш, теңқабырғалы, тікбұрышты үшбұрыш теңбүйірлі үшбұрыш, медиана, биссектриса, биіктік
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Бейбітшілік және Келісім сарайының әрбір жағы теңбүйірлі үшбұрыш болатынын мысалға келтіріп, «Қазақстан тәуелсіздігі және Астана» құндылығы арқылы патриоттық сезімдерін қалыптастырамын |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Теңбүйірлі үшбұрыштарды бейнелеу өнерінде фигуралардың суретін салғанда, технологияда қол өнер бұйымдарын дайындағанда қолданылады |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Үшбұрыш, үшбұрыштың түрлері, үшбұрыштың элементтері, үшбұрыштың биссектрисаса, медианасы, биіктігі |
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Оқушыларды топтастыру және жақын арада даму аймағын анықтау үшін «Мюнстенберг әдісін» яғни «Адасқан әріптер» әдісін қолданамын. «Тікбұрышты үшбұрыш, теңбүйірлі үшбүрыш, теңқабырғалы үшбұрыш» болып, үш топқа бөлінеді. Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» ширату сұрақтарын қолданамын. Оқушыларға жетелеуші сұрақ қоя отырып, бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен күтілетін нәтижесін анықтаймыз: 1. Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін айта алады 2. Теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін есептер шығаруда қолдана біледі.. |
Үлестірмелі қағаздар Таныстырылым |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
Оқушыларға сабақ мақсатына жататын білімді қалыптастыру және дағдыны дамыту үшін «Елші» әдісін қолданамын. 1 топ: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең екенін дәлелденіз 2 топ: Табанындағы бұрыштар тең болса, онда тең бүйірлі үшбұрыш болатынын дәлелденіз 3 топ: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанына жүргізілген медиана осы үшбұрыштың әрі биссектрисасы, әрі биіктігі болатындығын дәлелдеңіз Топтар өзара конструктивті кері байланыс беріп отырады. Осы тақырыпқа байланысты қарапайым есептерді шығаруды меңгерту үшін жұп болып орындауға «Tarsia» моделін қолданамын. Жеке тапсырма І топқа:
1)Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы
бұрышы
2) Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі
бұрышы ІІ топқа:
1)Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы
бұрышы
2) Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі
бұрышы ІІІ топқа:
1)Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы
бұрышы
2) Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі
бұрышы
|
Үлестірмелі қағаздар, Флипчарт, маркерлер |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы (10 мин) |
Сабақ соңында бүгінгі тақырапты күнделікті өмірмен байланыстыру үшін үшбұрыштардан құралған қандай ғимараттарды білесіңдер деген сұрақ қойылады. Бейбітшілік және Келісім сарайы, оны ел арасында Пирамида деп те атайды, Қазақстанның елордасы Астананың басты көрікті орындарының бірі болып табылады. Ғимарат ағылшын архитекторы Н.Фостердің жобасымен салынған. Болат пен тастан тұрғызылған сарай өзара рухани түсінушіліктің жаһандық орталығына айналды. Пирамиданың бүйір жақтары теңбүйірлі үшбұрыштар. Табан қабырғасының ұзындығы 62 м; периметрі 200м. болса, бүйір қабырғаларының ұзындығын табыңдар. Кері байланыс: «Рефлекция – Пирамидасы» арқылы оқушылардың қажеттіліктерін анықтаймын. Үйге тапсырма: №193 есеп. Ахмес папирусындағы үшбұрыш туралы мәлімет қарап келу |
https://www.youtube.com/watch?v=h4aQ3iUNV8U Үлестірме қағаздар |
|||||||||||
|
Саралау |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушылардың сөйлеу дағдысын жетілдіру мақсатында сұрақ-жауап жүргіземін. Сабақ барысында топтық, жұптық, жеке тапсырмалар орындалды. Сабақты талқылауда топтасып, ынтымақтастықпен жұмыс жасауға «Елші» әдісін, «Tarsia» моделін алдым. Жеке оқушыларға қолдау көрсетілді. Тақырыпты жинақтау, өмірмен байланыстыру мақсатында мәтін есеп бердім. |
«Конструктивті кері байланыс», өзара бағалау, дескриптор арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды. Кері байланыс: «Рефлекция – Пирамидасы» |
Сабақтың оқу мақсаты мен күтілетін нәтижесін анық көрсету үшін таныстырылым көрсетіледі (АКТ). Өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау құндылығын арттыру топтық жұмыс, өзара бағалау кезінде қалыптасады. |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы неніанықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













