Пәні: математика, 6 «Г» сыныбы. Күні 25.01.2019 ж. |
Тақырыбы: | Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару |
Мақсаты | 1.Білімділік: Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару жолдарын үйрету2.Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.3.Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, дәлдікке үйрету. |
Күтілетін нәтиже | Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығара алады |
Ресурстар | Үлестірме қағаздар, стикерлер, маркерлер. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ыстық» орындық, «Кім жылдам?» |
Ұйымдастыру кезеңі: | Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату үшін, оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілейді. |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І.Қызығушылықты ояту. 14 минут |
Түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді.Үй тапсырмасы тексеріледі.Жақшаларды қалай ашамыз?Ортақ көбейткішті жақша сыртына қалай шығарамыз?Ұқсас қосылыштарды қалай біріктіреміз?Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?Мәндес теңдеулер дегеніміз не? | 1) Сәлемдеседі, сабақты бастар алдында шеңберлене тұрып бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді2) Қағаздардың түріне қарай 4 топқа бөлінеді3) Екі топ тақтадағы сұрақтарға жауап береді
|
ІІ. Мағынаны тану. 23 минут |
Оқушылардың өздігінен білім алуына бағыт беру:ах=в түріндегі теңдеу (мұндағы х айнымалы, а және в –қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.Бір айнымалы бар сызықтық теңдеуді шешу үшін :-теңдеудің анықталу аймағы өзгермейтіндей етіп, оның бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе –тең түрлендіріп ықшамдау керек;-айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына, бос мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтау керек;-теңдеудегі ұқсас мүшелерді біріктіріп, теңдеуді ах=в түріне келтіру керек; -теңдеудің екі бөлігін де айнымалының коэффициентіне бөліп, теңдеудің х=түбірін табу керек.№867-875
| Топтарға бөлінген есептерді шығарады. |
ІІІ: Ой толғаныс. 5 минут
|
Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығарудың тиімді жолдарын таңдайды.№812Жолаушылар елді мекеннен стансыға келіп, пойызға үлгеррулері керек еді. Егер автобус 60км/сағ жылдамдықпен жүрсе,жолаушылар лойыздың жүру уақытынан 20 минут ерте келеді. Ал егер автобус 50км/сағ жылдамдықпен жүрсе, пойыздың жүру уақытынан 12мин кеш келеді. Елді мкеен стансыдан неше километр қашықтықта?60(t-20)=50(t+12)60t-1200=50t+60010t=1800T=180MIN=3caF S=vt=60(3-1/3)=160KM
№ 813Теруші шығарманы үш күн терді. Ол бірінші күні шығарманың 40%-ін, ал екінші күні 21 бетін терді. Үшінші күні 25%-і қалды. Шығармада неше бет болған?0.4X+0.25X+21=X0.65X+21=X0.35X=21X=21/0.35X=60 №814Катер А пунктінен В пунктіне ағысқа қарсы жүзіп, 1сағат48 минутта барды. Катер қайтарда ағыспен жүзгендіктен, одан 18 минут кем уақытта В пунктәнен А пунктіне келді. Ағыс жылдамдығы 2,4 км/сағ. Катердің меншікті жылдамдығын тап.X-2.4 1.5 =X+2.4 1.8 1.5(X+2.4)=1.8(X-2.4)1.5X+3.6=1.8X-4.321.5X-1.8X=4.32-3.6-0.3X=-7.96X=26.4
| Мәтінді есептерге теңдеу құрады және шығарады. |
Үйге тапсырма: 1 минут | №815
|
|
Бағалау: 2 минут | Әр оқушы тапсырмаларды жеке және топпен орындайды және орындаған деңгейіне сәйкес бағаланады. | 1) Топ басшылары топ мүшелеріне қойылған бағаларына түсіндірме беріп шығады2) Сабақтың өтілуіне байланысты өз пікірлерін білдіреді |
Рефлексия
| Нені білемін?
| Нені білдім?
| Нені білгім келеді? |