«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №93
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Пән/ Сынып: 6 сынып; |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны |
||||
|
Күні: |
28.01.2025ж |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Үй тапсырмасын тексеру Сұрақтар ҚБ: Жолаушының бір ешкісі, бір капустасы, бір қасқыры бар. Ол өзеннің бір жағынан екінші жағына екі орынды қайық арқылы өтуі керек. жолаушы ешкіні, капуста және қасқырды өзеннен қалай өткізді? Қасқырды ешкімен қалдыра алмайды, ал ешкіні капустамен қалдыра алмайтыны белглі болса? |
Шешімі: Ол үшін үшеуін де қадағалаусыз қалмауы керек. Бірінші қатынағанда жолаушы өзеннің ар жағына ешкіні апарады. Екінші қатынағанда жолаушы қасқырды алады, капуста қалады. Өзеннің ар жағына жеткен соң қасқырды қалдырып, ешкіні қайтадан өзеннің бер жағына әкеледі. Үш қатынағанда ешкіні қалдырып, капустаны өзеннің ар жағына апарады. Капустаны қалдырады да, өзі бер жаққа қайта оралады. Төрт қатынағанда ол ешкіні өзеннің ар жағына шығарады |
Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді. |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|
|
Сабақтың ортасы 15мин 30 мин |
Жұптық жұмыс Бірінші қатарда екінші қатарға қарағанда 3 есе көп кітап бар. Бірінші қатардан 8 кітапты алып тастап, ал екінші қатарға 14 кітапты қосқанда екі қатарда да кітаптар саны бірдей болды. Алғашында екі қатардың әрқайсысында қанша кітаптан болған? Жеке жұмыс Бірінші бидондағы сүт екінші бидонға қарағанда 3 есе көп. Егер бірінші бидоннан екінші бидонға 20 л сүтті құйса, онда екі бидонда да сүт бірдей болады. Әр бидонда қанша литрден сүт бар? Топтық жұмыс 1 топ Айнұр дүкеннен 6 кг алма мен 3 кг алмұрт сатып алды. Алманың бағасы 500 теңге/кг, ал алмұрттың бағасы x теңге/кг. Айнұр барлығы 4500 теңге төледі, алмұрттың бағасын табыңдар. 2-топ |
3х-8=х+14 3х-х=14+8 2х=22 Х=11 3х-8=х+8 3х-х=8+8 2х=16 Х=8 Шешуі: Алманың жалпы
құны: 6 Алмұрттың жалпы құны: 3х Барлығы: 3000+3х=4500
|
Дескриптор: - есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады; - теңдеуді құрастырады; - өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады; Жалпы ұпай-3 Дескриптор: - есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады; - теңдеуді құрастырады; - өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады; - есептің жауабын негіздейді. Жалпы ұпай-4 Дескриптор: - Математикалық амалдарды дұрыс қолдана біледі - есепті толық шығарады - есептің жауабын негіздейді. Жалпы ұпай-3 |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма. № 814 Кері байланыс
|
Кері байланыс береді Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...» Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!» Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет» |
|
|
|




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару
«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №93
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Пән/ Сынып: 6 сынып; |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны |
||||
|
Күні: |
28.01.2025ж |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Үй тапсырмасын тексеру Сұрақтар ҚБ: Жолаушының бір ешкісі, бір капустасы, бір қасқыры бар. Ол өзеннің бір жағынан екінші жағына екі орынды қайық арқылы өтуі керек. жолаушы ешкіні, капуста және қасқырды өзеннен қалай өткізді? Қасқырды ешкімен қалдыра алмайды, ал ешкіні капустамен қалдыра алмайтыны белглі болса? |
Шешімі: Ол үшін үшеуін де қадағалаусыз қалмауы керек. Бірінші қатынағанда жолаушы өзеннің ар жағына ешкіні апарады. Екінші қатынағанда жолаушы қасқырды алады, капуста қалады. Өзеннің ар жағына жеткен соң қасқырды қалдырып, ешкіні қайтадан өзеннің бер жағына әкеледі. Үш қатынағанда ешкіні қалдырып, капустаны өзеннің ар жағына апарады. Капустаны қалдырады да, өзі бер жаққа қайта оралады. Төрт қатынағанда ол ешкіні өзеннің ар жағына шығарады |
Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді. |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|
|
Сабақтың ортасы 15мин 30 мин |
Жұптық жұмыс Бірінші қатарда екінші қатарға қарағанда 3 есе көп кітап бар. Бірінші қатардан 8 кітапты алып тастап, ал екінші қатарға 14 кітапты қосқанда екі қатарда да кітаптар саны бірдей болды. Алғашында екі қатардың әрқайсысында қанша кітаптан болған? Жеке жұмыс Бірінші бидондағы сүт екінші бидонға қарағанда 3 есе көп. Егер бірінші бидоннан екінші бидонға 20 л сүтті құйса, онда екі бидонда да сүт бірдей болады. Әр бидонда қанша литрден сүт бар? Топтық жұмыс 1 топ Айнұр дүкеннен 6 кг алма мен 3 кг алмұрт сатып алды. Алманың бағасы 500 теңге/кг, ал алмұрттың бағасы x теңге/кг. Айнұр барлығы 4500 теңге төледі, алмұрттың бағасын табыңдар. 2-топ |
3х-8=х+14 3х-х=14+8 2х=22 Х=11 3х-8=х+8 3х-х=8+8 2х=16 Х=8 Шешуі: Алманың жалпы
құны: 6 Алмұрттың жалпы құны: 3х Барлығы: 3000+3х=4500
|
Дескриптор: - есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады; - теңдеуді құрастырады; - өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады; Жалпы ұпай-3 Дескриптор: - есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады; - теңдеуді құрастырады; - өзінің құрған теңдеуінің түбірін табады; - есептің жауабын негіздейді. Жалпы ұпай-4 Дескриптор: - Математикалық амалдарды дұрыс қолдана біледі - есепті толық шығарады - есептің жауабын негіздейді. Жалпы ұпай-3 |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма. № 814 Кері байланыс
|
Кері байланыс береді Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...» Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!» Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет» |
|
|
|




шағым қалдыра аласыз
















