|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Теңдеулерді шешу |
Мектеп: «№12 ЖББ ОМ»КММ |
|||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурманбаева Б.А |
|||||||||||||
|
Сынып: 8ә
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Теңдеулерді шешу |
|||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Тақырыпты бекіту сабағы |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.5
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу; 8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Теңдеулерді квадрат
теңдеулерге келтіру әдістерін білу,бөлшек-рационал теңдеулерді
және шешу. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар квадрат және бөлшек-рационал теңдеулерді шешу жолын ауызша айтады; Бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясына сүйенеді. Пәндік лексика және терминология:
- бөгде түбір. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлшектің бөлімін квадрат үшмүше түрінде жазайық... Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірейік... Бұл түбір бөгде түбір болады, өйткені... . |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық: ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру және сындарлы көзқарасты дамыту топпен, жұппен жұмыс арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қолданбалы математика, тарих
|
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентациясы ,cмартфондар , bilimland. |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар квадрат теңдеулерді, бөлшек-рационал теңдеулерді шеше алады. |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы5 мин3 мин |
Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. №10.5 есепті «Kahoot» арқылы үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақты қайталау ретінде оқушыларға ауызша сұрақтар қойып, ауызша жауаптар алынады: «Кубизм» әдісі 1. Бөлшек-рационал теңдеу дегеніміз … ? 2. ММЖ деген не? 3. Бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгоритмі. 4.Бөгде түбір дегеніміз не? Биквадрат теңдеу дегеніміз не? 5. Жаңа айнымалы енгізу дегеніміз? 6.Квадрат үшмүше дегеніміз не? |
1-3 слайдтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 3 мин
10 мин |
Білімді бекіту үшін Жеке жұмыс Әр оқушы әр түрлі есептер таратылады, олар өздеріне берілген есепті шығарады, кейін сол есепті шығарып болған оқушымен салыстырып талдайды да, жауабын планшетке жазады. Сонда жауабы І топта 1991 шығады, ІІ топта 2018 , ІІ топта 16 және 27 сандары шығады .Яғни 1991 жылы 16 желтоқсан тәуелсіздік күні,биыл 2018 жылы 27 жыл тәуелсіздік күніне. Осылайша әрбір оқушы өзіне берілген есепті шығарады. І топ
1.
2.
3.
4.
5. ІІ топ
1.
2.
3.
4. ІІІ топ
1.
2.
3.
4.
Дескриптор: Білім алушы -ММЖ табады - бөлімдері бірдей бөлшектері қосады -алынған теңдеуді шешу тәсілін таңдайды; -алынған теңдеудің түбірлерін табады; -табылған түбірлердің бастапқы теңдеудің мүмкін мәндер жиынын қанағаттандыратынын тексереді; -жауабын тексереді
Жұппен жұмыс: Оқушылар жұпқа бөлінеді, әрбір оқушыға 1 есеп беріледі, олар есепті шығарады, тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады, болған соң әркім өз есебінің шешімін жұбына түсіндіруі керек. bilimland. Тест тапсырмасын орындайды
Дескриптор: Білім алушы -модульдің анықтамасын қолданады; -теңдеуді түрлендіріп, квадрат теңдеуді құрастырады; -квадрат теңдеуді шешу тәсілін таңдайды; -теңдеудің түбірлерін есептің шартына сай тексереді. Сергіту сәті «Формула білесінбе» Бағдаршам әдісі
1
а.
b
c
2.Дискриминант формуласы ?
a
b
c
3. D=0 болғанда х тің түбірі қандай болады?
a
b
c
4. D
a
b
c.
Топтық жұмыс: bilimland ресурсынан бейне материал көрсету
«Аялдама» әдісі. Оқушылар 3 түрлі топқа бөлінеді, әрбір топқа тапсырма беріледі. Олар топта талқылай отырып, бір-біріне түсіндіріп осы есепті шығарады, кейін әрбір топтан 1 оқушыдан алынып жаңа топ құралады. Осы топта әрбір оқушы өз топтарының шығарған есептерін түсіндіреді 1) Теңдеуді
шешіңіз: 2) Теңдеуді
шешіңіз: 3) Теңдеуді
шешіңіз:
Дескриптор: Білім алушы -айнымалыны ауыстыру әдісін қолданады; -алынған теңдеуді шешу әдісін таңдайды; -теңдеуді жаңа айнымалыға қатысты шешеді; -табылған түбірлердің бастапқы теңдеудің ---мүмкін мәндер жиынын қанағаттандыратынын тексереді; -бастапқы айнымалыға көшеді; -пайда болған теңдеуді шешеді.
|
Қосымша 2 4 слайд https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/8-synyp/ax2-bx-c-0-zhane-ax2-bx-c-0-turindegi-tengdeulerdi-sheshu |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы №10.18 Рефлексия: Оқушылар мына сұрақтар төңірегінде ойланып, жауап берулері керек:
|
Қосымша 4
|
||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
|
Саралау сабаққа тапсырмалар таңдау кезінде жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар бірінші орындап болса, қосымша тапсырма беріледі. |
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау ұйымдастырылады. |
Қажет болған жағдайда сергіту сәтін қолдану ұсынылады. |
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теңдеулерді шешу
Теңдеулерді шешу
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Теңдеулерді шешу |
Мектеп: «№12 ЖББ ОМ»КММ |
|||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурманбаева Б.А |
|||||||||||||
|
Сынып: 8ә
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Теңдеулерді шешу |
|||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Тақырыпты бекіту сабағы |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.5
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу; 8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Теңдеулерді квадрат
теңдеулерге келтіру әдістерін білу,бөлшек-рационал теңдеулерді
және шешу. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар квадрат және бөлшек-рационал теңдеулерді шешу жолын ауызша айтады; Бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясына сүйенеді. Пәндік лексика және терминология:
- бөгде түбір. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлшектің бөлімін квадрат үшмүше түрінде жазайық... Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірейік... Бұл түбір бөгде түбір болады, өйткені... . |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық: ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру және сындарлы көзқарасты дамыту топпен, жұппен жұмыс арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қолданбалы математика, тарих
|
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентациясы ,cмартфондар , bilimland. |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар квадрат теңдеулерді, бөлшек-рационал теңдеулерді шеше алады. |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы5 мин3 мин |
Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. №10.5 есепті «Kahoot» арқылы үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақты қайталау ретінде оқушыларға ауызша сұрақтар қойып, ауызша жауаптар алынады: «Кубизм» әдісі 1. Бөлшек-рационал теңдеу дегеніміз … ? 2. ММЖ деген не? 3. Бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгоритмі. 4.Бөгде түбір дегеніміз не? Биквадрат теңдеу дегеніміз не? 5. Жаңа айнымалы енгізу дегеніміз? 6.Квадрат үшмүше дегеніміз не? |
1-3 слайдтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 3 мин
10 мин |
Білімді бекіту үшін Жеке жұмыс Әр оқушы әр түрлі есептер таратылады, олар өздеріне берілген есепті шығарады, кейін сол есепті шығарып болған оқушымен салыстырып талдайды да, жауабын планшетке жазады. Сонда жауабы І топта 1991 шығады, ІІ топта 2018 , ІІ топта 16 және 27 сандары шығады .Яғни 1991 жылы 16 желтоқсан тәуелсіздік күні,биыл 2018 жылы 27 жыл тәуелсіздік күніне. Осылайша әрбір оқушы өзіне берілген есепті шығарады. І топ
1.
2.
3.
4.
5. ІІ топ
1.
2.
3.
4. ІІІ топ
1.
2.
3.
4.
Дескриптор: Білім алушы -ММЖ табады - бөлімдері бірдей бөлшектері қосады -алынған теңдеуді шешу тәсілін таңдайды; -алынған теңдеудің түбірлерін табады; -табылған түбірлердің бастапқы теңдеудің мүмкін мәндер жиынын қанағаттандыратынын тексереді; -жауабын тексереді
Жұппен жұмыс: Оқушылар жұпқа бөлінеді, әрбір оқушыға 1 есеп беріледі, олар есепті шығарады, тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады, болған соң әркім өз есебінің шешімін жұбына түсіндіруі керек. bilimland. Тест тапсырмасын орындайды
Дескриптор: Білім алушы -модульдің анықтамасын қолданады; -теңдеуді түрлендіріп, квадрат теңдеуді құрастырады; -квадрат теңдеуді шешу тәсілін таңдайды; -теңдеудің түбірлерін есептің шартына сай тексереді. Сергіту сәті «Формула білесінбе» Бағдаршам әдісі
1
а.
b
c
2.Дискриминант формуласы ?
a
b
c
3. D=0 болғанда х тің түбірі қандай болады?
a
b
c
4. D
a
b
c.
Топтық жұмыс: bilimland ресурсынан бейне материал көрсету
«Аялдама» әдісі. Оқушылар 3 түрлі топқа бөлінеді, әрбір топқа тапсырма беріледі. Олар топта талқылай отырып, бір-біріне түсіндіріп осы есепті шығарады, кейін әрбір топтан 1 оқушыдан алынып жаңа топ құралады. Осы топта әрбір оқушы өз топтарының шығарған есептерін түсіндіреді 1) Теңдеуді
шешіңіз: 2) Теңдеуді
шешіңіз: 3) Теңдеуді
шешіңіз:
Дескриптор: Білім алушы -айнымалыны ауыстыру әдісін қолданады; -алынған теңдеуді шешу әдісін таңдайды; -теңдеуді жаңа айнымалыға қатысты шешеді; -табылған түбірлердің бастапқы теңдеудің ---мүмкін мәндер жиынын қанағаттандыратынын тексереді; -бастапқы айнымалыға көшеді; -пайда болған теңдеуді шешеді.
|
Қосымша 2 4 слайд https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/8-synyp/ax2-bx-c-0-zhane-ax2-bx-c-0-turindegi-tengdeulerdi-sheshu |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы №10.18 Рефлексия: Оқушылар мына сұрақтар төңірегінде ойланып, жауап берулері керек:
|
Қосымша 4
|
||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
|
Саралау сабаққа тапсырмалар таңдау кезінде жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар бірінші орындап болса, қосымша тапсырма беріледі. |
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау ұйымдастырылады. |
Қажет болған жағдайда сергіту сәтін қолдану ұсынылады. |
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














0 


















