Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Теңдеулерді шешу
Пәні: Алгебра
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Мектеп: |
« Б.Момышұлы атындағы орта мектеп » КММ |
||||
Бөлім: |
8.2А Квадрат теңдеулер |
||||
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Кеулимкосова Г.М |
||||
Пән/Сынып: |
8 Г сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
Күні: |
11.12.2024 ж |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулерді шешу |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу; |
||||
Сабақ мақсаттары: |
- бөлшек-рационал теңдеуді шешу алгоритмін қолданады; - бөлшек-рационал теңдеуді шешеді. |
||||
Сабақ барысы: |
|||||
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бөлшек-рационал теңдеулерді шешу; «Көршіңді тексер» әдісі Үй
жұмысын тексеру... №10,4 Жауабы: 1 (0;,-11/4) 2. (-192/211; 2) 3. (-0,3; 27/22) 4. (-6; -12/19). |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «Талпын», «Жақсы», «Жарайсың», «Өте жақсы» Дескриптор: 1.теңдеудің анықтамасын біледі 2. Бөлшек-рационал теңдеуді шеше алады. Жалпы балл: 2балл |
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 35 минут Жұптық тапсырма |
Оқушыларға «quizizz» платформасы арқылы сұрақтар беру 1.Бөлшек-рационал теңдеу дегеніміз … ? 2.Бөлшек-рационал теңдеуді шешу үшін қандай әдіс қолдануға болады? 3.Бөлшек-рационал теңдеудің шешімін табу үшін не қажет? 4.Бөлшек-рационал теңдеудің графигі қандай формада болады? 5.Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде қандай қателіктерден аулақ болу керек? 6.Бөлшек-рационал теңдеудің шешімін табу үшін қандай алгебралық амалдар қажет? 7.Бөлшек-рационал теңдеудің шешімін тексеру үшін қандай әдіс қолдануға болады? Жұптық тапсырма «Әмиян» әдісі №1
Шешуі. x≠
- Жауабы: x = 0,5. №2
Шешуі. x≠
x1=5, x2= - 0,25 Жауабы: x1=5, x2= - 0,25. |
Ауызша жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды.
№3
Шешуі. x≠ -3
x1=12, x2= - 3 Жауабы: х =12 №4
Шешуі.
x
≠ 1, х ≠ -
x1=4, x2= - 7 Жауабы: x1=4, x2= - 7 |
Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
Дескриптор: 1. Теңдеудің құрамына енетін бөлшектердің ортақ бөлімін анықтайды. 2. ММЖ анықтайды 3. Квадрат теңдеудің анықтамасын біледі 4. Бөлшек-рационал теңдеуді шеше алады. Жалпы балл: 4балл |
https://quizizz.com/join?gc=35000160 Интернет ресурстары Слайд |
|
Сергіту сәті Жеке жұмыс |
Ұлттық оюмен сергіту сәті
Жеке жұмыс оқулықтан №10,5 «Ойлы болсаң, озып көр» әдісі
№10,5 |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: 1. Теңдеудің барлық қосылғыштарын теңдеудің сол жағына көшіреді; 2.ММЖ анықтайды 3. Бөлшек-рационал теңдеулерді шешу алгоритмін біледі. Жалпы балл: 3балл |
Слайд Оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: - бөлшек-рационал теңдеулерді
шеше алады. • Бүгін мен білдім … • Маған қызықты болды … • Маған қиын болды … • Мен ... тапсырмаларын орындадым. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №10.16. |
Кері байланыс Бағалау: 8-10 балл – «5» 6-7 балл – «4» 4-5 балл – «3» |
|
Математикалық сауаттылық тест
1. 3041 2019 саны қандай цифрмен аяқталатынын табыңыз.
А ) 2 В) 6 С) 1 Д) 7 E) 9
2. 48321997 саны қандай цифрмен аяқталатынын табыңыз.
А ) 1 В) 8 С) 6 Д) 2 E) 4
3. 203 беттік кітаптың беттерін 1-ден бастап нөмірлеу үшін неше цифр пайдаланылғанын табыңыз.
А ) 522 В) 432 С) 501 Д) 450 E) 504
4. Айбек ортасындағы парақтары жыртылған журнал тауып алды. Оның бір жағында 18-ші бет, ал екінші жағында 59-шы бет жазулы тұрды. Сонда журнал неше беттен?
А ) 78 В) 74 С) 77 Д) 75 E) 76
5. Бүгін аптаның сәрсенбі күні болса,100 күннен кейін аптаның қай күні болатынын табыңыз.
А) Сәрсенбі күні В) Жұма күні С) Бейсенбі күні Д) Сенбі күні Е) Дүйсенбі күні
6. Масштабы 1:500 000 болатын картада екі қаланың арасы 4,5 см болса,олардың мекендегі (шын мәніндегі) арақашықтыгын табыңыз.
А) 20,5 км В) 22,5 км С) 24,5 км Д) 23,5 км Е) 21,5 км
7. Сыныптағы оқушылардың 18-і ағылшын, 16-сы түрік тілін үйренеді. Осы оқушылардың 7-і ағылшын және түрік тілін бірге үйренеді. Сыныптағы барлық оқушылардың санын табыңыз.
А) 30 В) 27 С) 25 Д) 28 Е) 29
8. Əкесінің жасы 34-те, ал баласының жасы 11- де. Қанша жылдан кейін əкесінің жасы баласының жасынан 2 есе үлкен болады?
А) 12 В) 15 С) 25 Д) 11 Е) 10
Математикалық сауаттылық тест
1. 3041 2019 саны қандай цифрмен аяқталатынын табыңыз.
А ) 2 В) 6 С) 1 Д) 7 E) 9
2. 48321997 саны қандай цифрмен аяқталатынын табыңыз.
А ) 1 В) 8 С) 6 Д) 2 E) 4
3. 203 беттік кітаптың беттерін 1-ден бастап нөмірлеу үшін неше цифр пайдаланылғанын табыңыз.
А ) 522 В) 432 С) 501 Д) 450 E) 504
4. Айбек ортасындағы парақтары жыртылған журнал тауып алды. Оның бір жағында 18-ші бет, ал екінші жағында 59-шы бет жазулы тұрды. Сонда журнал неше беттен?
А ) 78 В) 74 С) 77 Д) 75 E) 76
5. Бүгін аптаның сәрсенбі күні болса,100 күннен кейін аптаның қай күні болатынын табыңыз.
А) Сәрсенбі күні В) Жұма күні С) Бейсенбі күні Д) Сенбі күні Е) Дүйсенбі күні
6. Масштабы 1:500 000 болатын картада екі қаланың арасы 4,5 см болса,олардың мекендегі (шын мәніндегі) арақашықтыгын табыңыз.
А) 20,5 км В) 22,5 км С) 24,5 км Д) 23,5 км Е) 21,5 км
7. Сыныптағы оқушылардың 18-і ағылшын, 16-сы түрік тілін үйренеді. Осы оқушылардың 7-і ағылшын және түрік тілін бірге үйренеді. Сыныптағы барлық оқушылардың санын табыңыз.
А) 30 В) 27 С) 25 Д) 28 Е) 29
8. Əкесінің жасы 34-те, ал баласының жасы 11- де. Қанша жылдан кейін əкесінің жасы баласының жасынан 2 есе үлкен болады?
А) 12 В) 15 С) 25 Д) 11 Е) 10
1-тоқсанға арналған жиынтық бағалаудың тапсырмалары 1-нұсқа
1.Биномиальдік коэффициенттің ең үлкен мәнін табыңыз: (m+n)9 [2]
-
Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз:
[3]
-
Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
[4]
4.Сыныпта барлығы 25 оқушы бар.Оның 15 математикамен,13 физикамен,8 физика мен де математикамен де,қалғандары табиғат танумен айналысады.Сыныптың қанша оқушысы табиғат танумен айналысады? [3]
5.Тіктөртбұрыштың диоганалі 15см, периметрі 42см.Тіктөртбұрыштың қабырғаларын табыңыз. [3]
6.20 шаңғышы-спортсмендердің ішінен 5- ін құрама командаға таңдайды.Осы команданы қанша әдіспен құрауға болады? [3]
7.Қайталанбайтын 0;1,2,3,5,9 цифралары арқылы қанша төрт таңбалы санды құрастыруға болады? [2]
1-тоқсанға арналған жиынтық бағалаудың тапсырмалары
2-нұсқа
1.Биномиальдік коэффициенттің ең үлкен мәнін табыңыз: (а+b)8 [2]
-
Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз:
[4]
-
Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
[3]
-
Сыныпта барлығы 20 оқушы бар.Олардың 12-сі жүзумен,13-і баскетболмен,8-і жүзумен де баскетбол мен де,қалғандары бокспен айналысады.Сыныпта қанша оқушы бокспен айналысады?
[3]
5.Тіктөртбұрыштың диоганалі 39 см ал периметрі 102см.Тіктөртбұрыштың қабырғаларын табыңыз.
[3]
6.Әр түрлі 9 ою-өрнектен қанша тәсілмен 5 мозаика құрастыруға болады? [3]
7.Қайталанбайтын 0,1,3,4,5,6 цифрларын пайдаланып қанша үш таңбалы сан құрастыруға болады?
[2]
9 сыныпқа арналған геометриядан І тоқсандық жиынтық бағалау 1-нұсқа
1. Жазықтықта А(-3; 7), В(1;
4) екі нүкте берілген. векторының координаталарын
табыңдар. [3]
2. ,
,
векторлары
берілген.
АВС үшбұрышының периметрін
табыңдар. [5]
3.
және
векторлары берілген.
1)
; деп
алып,
векторының координаталарын
табыңдар. [4]
4. Үшбұрыштың А(2; 1), В(-6; 7), С(2; -2) төбелері берілген. А бұрыштың косинусын табыңдар. [4]
5.
,
,
екені
белгілі.
және
векторларының скаляр
көбейтіндісін табыңдар. [4]
9 сыныпқа арналған геометриядан І тоқсандық жиынтық бағалау 2-нұсқа
1. Жазықтықта А(-4; 8), В(2;
5) екі нүкте берілген. векторының координаталарын
табыңдар. [3]
2. ,
,
векторлары
берілген.
АВС үшбұрышының периметрін
табыңдар [5]
3.
және
векторлары берілген.
1)
; деп
алып,
векторының координаталарын
табыңдар. [4]
А)
в)
С)
д)
4. Үшбұрыштың А(2; -2), В(-6; 7), С(2; 1) төбелері берілген. А бұрыштың косинусын табыңдар. [4]
5.
,
,
екені
белгілі.
және
векторларының скаляр
көбейтіндісін табыңдар. [4]
9 сыныпқа арналған геометриядан І тоқсандық жиынтық бағалау 3-нұсқа
1.
Жазықтықта A(2,
3),
B(5, 7)
екі нүкте
берілген. векторының координаталарын
табыңдар. [3]
және B(5, 7) нүктелері берілген.
2. ,
,
векторлары
берілген.
АВС үшбұрышының периметрін
табыңдар. [5]
3.
және
векторлары берілген.
1)
; деп
алып,
векторының координаталарын
табыңдар. [4]
4. Үшбұрыштың А(2; 1), В(-6; 7), С(2; -2) төбелері берілген. А бұрыштың косинусын табыңдар. [4]
5.
,
,
екені
белгілі.
және
векторларының скаляр
көбейтіндісін табыңдар. [4]
9 сыныпқа арналған геометриядан І тоқсандық жиынтық бағалау 4-нұсқа
1. Жазықтықта А(-4; 8), В(2;
5) екі нүкте берілген. векторының координаталарын
табыңдар. [3]
2. ,
,
векторлары
берілген.
АВС үшбұрышының периметрін
табыңдар [5]
3.
және
векторлары берілген.
1)
; деп
алып,
векторының координаталарын
табыңдар. [4]
А)
в)
С)
д)
4. Үшбұрыштың А(2; -2), В(-6; 7), С(2; 1) төбелері берілген. А бұрыштың косинусын табыңдар. [4]
5.
,
,
екені
белгілі.
және
векторларының скаляр
көбейтіндісін табыңдар. [4]
«Жазықтықтағы векторлар» бөлімді бойынша жиынтық бағалау №1
І нұсқа |
ІІ нұсқа |
Төмендегі суретті қолданып: a) бағыттас; b) коллинеар; c) қарама-қарсы векторлардың жұбын жазыңыз. [3б]
D(x; y) нүктесінің координаталарын табыңыз. [3б]
|
1. Төмендегі суретті қолданып: a) бағыттас; b) коллинеар; c) қарама-қарсы векторлардың жұбын жазыңыз. [3б]
O R
D(x; y) нүктесінің координаталарын табыңыз. [3б]
4.
|

