|
Сабақ тақырыбы: |
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу |
Мектеп: |
||||
|
|
|
Мұғалімнің есімі: |
||||
|
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Оқу мақсаты: |
1.2.2.1 теңдікті, теңсіздікті, теңдеуді білу; дұрыс және бұрыс теңдікті ажырату 1.5.2.2 «+», «-», «≠», «=», «>», «<» белгілерін/ цифрларды /белгісіз санның символын қолдану |
|||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: |
теңдік пен теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдіктерді ажырата біледі; “+”, “-”, “=”, “≠”, “>” , “<” таңбаларын, белгісіз сан таңбасын (□) қолдана біледі. Теңдік, теңсіздіктер таңбасын пайдаланып,жазу дағдыларын қалыптастыру. |
|||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Мәңгілік ел ұлт болашағы |
|||||
|
Жетістік критериалары |
Теңдік теңсіздік және теңдеуді ажыратат тура және тура емес теңдіктерді анықтайды. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Планшет, А4 пiшiндегi қағаз парақтары; әр топқа арналған табақшалы таразы, әрбір оқушыға арналған маркерлер. |
|||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Сандармен шамаларды салыстырады. Олардың теңдік және теңсіздік болатынын түсіндіреді. |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Сауат ашу,жаратылыстану, |
|||||
|
Тірек сөздер |
теңдік; теңсіздік. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||
|
Ширату |
Топ дөңгеленіп отырып, қатысушыларға доп беріледі. Допты бір-біріне кезектесіп беріп, есте қалған қызықты оқиғаларды айтады |
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
Шығарып көр. Оқушыларға тапсырманы жұппен орындатып, 12 ойыншықты 2 қорапқа қандай әдіспен тең бөліп салуға болатынын талқылайды. Бірінші рет салғанда теңдік шығатындай, ал екінші рет теңсіздіктер шығатындай орналастырады.Жауап нұсқаларын екі бағанға жазуға болады. Бірінші баған “теңдіктер”, екінші баған “теңсіздіктер” болады. Талдау барысында қай оқушының теңсіздік пен теңдік түрін көп жазғанын салыстыруға мүмкіндік туады. Жауабы: теңсіздіктер теңдіктер 1 ≠ 11; 6 = 6. 2 ≠ 10; 3 ≠ 9; 4 ≠ 8; 5 ≠ 7. Орындап көр. Оқушыларға таразы табағының тең емес жағдайын бағалауды ұсыныңыз. Оларға таразы басын теңестіру үшін, яғни теңсіздікті теңдікке айналдыру үшін не істеуге болатынын ойланып көруді ұсыныңыз. Оқушылар өз тобында талқылайды. Топпен бірлесіп талдағаннан кейін теориялық ұсыныстарды тәжірибеде сынап көруді ескертіңіз. Ол үшін таразы табақтарының көмегімен массасы тең көгөніс муляж дарын пайдаланыңыз.Жауабы:а) 1 алманы алып немесе 1 алманы қосу; ә) 1 алманы сол жақтағы табақтан оң жақтағы табаққа ауыстырып салу немесе оң жаққа 2 алма қосу (немесе сол жақтан 2 алманы алып тастау).
|
Қарапайым табақшалы таразы немесе оның импровизациясы. Салмақ өлшеуіне арналған материал ретінде монеталар түймелер |
||||
|
Қызықты тапсырмалар |
Cуреттен теңдіктерді тап. Оқушылар тең сіздіктер бейнеленген суретті таңдап алып, суреттің жанындағы дөңгелектерді кез келген түспен бояйды. Теңдік болатын суреттің жанына тиісті теңдіктерді жазу керек. Жауабы: а) теңдік 2 = 2; ә) теңсіздік 3 ≠ 4; б) теңдік 4 = 4. Белгілерді қой. Тапсырманың мақсаты — а) және ә) көлемді фигуралар тобының жұптарын салыстыру. Олардың арасына теңдік немесе теңсіздік белгілерін қою. Суреттің астына тиісті өрнекті жазады. б) және в) тапсырмасының екінші бөлігі деңгейлік тапсырмаға жатады. Білім деңгейі жоғары оқушылар теңдік пен теңсіздікті кеңестік фигуралардың көмегі мен өз бетінше құрастыру керек. Фигуралар тобының арасына теңдік немесе теңсіздік белгілерінің тиістісін қойып жазу көзделеді. Жауабы: а) 8 = 8; ә) 5 ≠ 6. Оқушылар сабақ соңында теңдік пен теңсіздікті ажыратып үйренеді. Оқушылардың берілген тақырып бойынша алған білімінің деңгейін анықтау мақсатында оларға төмен дегі сұрақтарды қойамын: — теңдікті жазу үшін қандай белгіні қоямыз? (“=”) — Теңсіздікті жазу үшін қандай белгіні қоямыз? (“≠”) — Азаматтың 3 қызыл мәшинесі, ал Серіктің 4 жасыл мәшинесі бар. Теңсіздік құрып жаз. (Теңсіздік: 3≠4.) — Гүлмираның жануарлар туралы 5 кітабы, ал Сәуленің өсімдіктер туралы 5 кітабы бар. Берілген деректерге сүйеніп теңдік немесе теңсіздік құрастыр. (Теңдік: 5 = 5.) Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойын ша өзін-өзі бағалатыңыз. |
|||||
|
Бағалау |
1. Сабақтың ортасында«Екі жұлдыз бір тілек» 2.Қызықты тапсырмаға. «Бағдаршам» 3.Сабақты бекітуге. «Бес бармақ» |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
|
|||||
|
Дифференциация оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз |
Сұрақ-жауап,тест,карточка арқылы тапсырмалар беру. Мысалы: 10< 8 8=8 7>6 |
|||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: тура теңдіктерді анықтайды және тиісті бағанға жазады;
2.тура емес теңдіктерді анықтайды және тиісті бағанға жазады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
|
Сабақ тақырыбы: |
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу |
Мектеп: |
||||
|
|
|
Мұғалімнің есімі: |
||||
|
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Оқу мақсаты: |
1.2.2.1 теңдікті, теңсіздікті, теңдеуді білу; дұрыс және бұрыс теңдікті ажырату 1.5.2.2 «+», «-», «≠», «=», «>», «<» белгілерін/ цифрларды /белгісіз санның символын қолдану |
|||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: |
теңдік пен теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдіктерді ажырата біледі; “+”, “-”, “=”, “≠”, “>” , “<” таңбаларын, белгісіз сан таңбасын (□) қолдана біледі. Теңдік, теңсіздіктер таңбасын пайдаланып,жазу дағдыларын қалыптастыру. |
|||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Мәңгілік ел ұлт болашағы |
|||||
|
Жетістік критериалары |
Теңдік теңсіздік және теңдеуді ажыратат тура және тура емес теңдіктерді анықтайды. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Планшет, А4 пiшiндегi қағаз парақтары; әр топқа арналған табақшалы таразы, әрбір оқушыға арналған маркерлер. |
|||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Сандармен шамаларды салыстырады. Олардың теңдік және теңсіздік болатынын түсіндіреді. |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Сауат ашу,жаратылыстану, |
|||||
|
Тірек сөздер |
теңдік; теңсіздік. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||
|
Ширату |
Топ дөңгеленіп отырып, қатысушыларға доп беріледі. Допты бір-біріне кезектесіп беріп, есте қалған қызықты оқиғаларды айтады |
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
Шығарып көр. Оқушыларға тапсырманы жұппен орындатып, 12 ойыншықты 2 қорапқа қандай әдіспен тең бөліп салуға болатынын талқылайды. Бірінші рет салғанда теңдік шығатындай, ал екінші рет теңсіздіктер шығатындай орналастырады.Жауап нұсқаларын екі бағанға жазуға болады. Бірінші баған “теңдіктер”, екінші баған “теңсіздіктер” болады. Талдау барысында қай оқушының теңсіздік пен теңдік түрін көп жазғанын салыстыруға мүмкіндік туады. Жауабы: теңсіздіктер теңдіктер 1 ≠ 11; 6 = 6. 2 ≠ 10; 3 ≠ 9; 4 ≠ 8; 5 ≠ 7. Орындап көр. Оқушыларға таразы табағының тең емес жағдайын бағалауды ұсыныңыз. Оларға таразы басын теңестіру үшін, яғни теңсіздікті теңдікке айналдыру үшін не істеуге болатынын ойланып көруді ұсыныңыз. Оқушылар өз тобында талқылайды. Топпен бірлесіп талдағаннан кейін теориялық ұсыныстарды тәжірибеде сынап көруді ескертіңіз. Ол үшін таразы табақтарының көмегімен массасы тең көгөніс муляж дарын пайдаланыңыз.Жауабы:а) 1 алманы алып немесе 1 алманы қосу; ә) 1 алманы сол жақтағы табақтан оң жақтағы табаққа ауыстырып салу немесе оң жаққа 2 алма қосу (немесе сол жақтан 2 алманы алып тастау).
|
Қарапайым табақшалы таразы немесе оның импровизациясы. Салмақ өлшеуіне арналған материал ретінде монеталар түймелер |
||||
|
Қызықты тапсырмалар |
Cуреттен теңдіктерді тап. Оқушылар тең сіздіктер бейнеленген суретті таңдап алып, суреттің жанындағы дөңгелектерді кез келген түспен бояйды. Теңдік болатын суреттің жанына тиісті теңдіктерді жазу керек. Жауабы: а) теңдік 2 = 2; ә) теңсіздік 3 ≠ 4; б) теңдік 4 = 4. Белгілерді қой. Тапсырманың мақсаты — а) және ә) көлемді фигуралар тобының жұптарын салыстыру. Олардың арасына теңдік немесе теңсіздік белгілерін қою. Суреттің астына тиісті өрнекті жазады. б) және в) тапсырмасының екінші бөлігі деңгейлік тапсырмаға жатады. Білім деңгейі жоғары оқушылар теңдік пен теңсіздікті кеңестік фигуралардың көмегі мен өз бетінше құрастыру керек. Фигуралар тобының арасына теңдік немесе теңсіздік белгілерінің тиістісін қойып жазу көзделеді. Жауабы: а) 8 = 8; ә) 5 ≠ 6. Оқушылар сабақ соңында теңдік пен теңсіздікті ажыратып үйренеді. Оқушылардың берілген тақырып бойынша алған білімінің деңгейін анықтау мақсатында оларға төмен дегі сұрақтарды қойамын: — теңдікті жазу үшін қандай белгіні қоямыз? (“=”) — Теңсіздікті жазу үшін қандай белгіні қоямыз? (“≠”) — Азаматтың 3 қызыл мәшинесі, ал Серіктің 4 жасыл мәшинесі бар. Теңсіздік құрып жаз. (Теңсіздік: 3≠4.) — Гүлмираның жануарлар туралы 5 кітабы, ал Сәуленің өсімдіктер туралы 5 кітабы бар. Берілген деректерге сүйеніп теңдік немесе теңсіздік құрастыр. (Теңдік: 5 = 5.) Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойын ша өзін-өзі бағалатыңыз. |
|||||
|
Бағалау |
1. Сабақтың ортасында«Екі жұлдыз бір тілек» 2.Қызықты тапсырмаға. «Бағдаршам» 3.Сабақты бекітуге. «Бес бармақ» |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
|
|||||
|
Дифференциация оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз |
Сұрақ-жауап,тест,карточка арқылы тапсырмалар беру. Мысалы: 10< 8 8=8 7>6 |
|||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: тура теңдіктерді анықтайды және тиісті бағанға жазады;
2.тура емес теңдіктерді анықтайды және тиісті бағанға жазады.
шағым қалдыра аласыз















