|
Сынып сағаты |
|
|
|
Күні |
10.11.2025 |
|
|
Сынып жетекші |
Мукаева Ж.Т |
|
|
Сынып: 7 Ғ кл |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие сағатының тақырыбы |
Теңге тәуелсіз Қазақстанның жетістігі |
|
|
Тәрбие сағатының мақсаты: |
Оқушыларға ұлттық валюта — теңге туралы түсінік беру, оның тарихы мен маңызын ұғындыру; Балаларды еңбекқорлыққа, үнемшілдікке тәрбиелеу; Табиғаттағы және су қоймаларындағы қауіпсіздік ережелерін түсіндіру; Әділдік пен жауапкершілік қасиеттерін дамыту |
|
|
Қауіпсіздік сабағының тақырыбы |
БІЗДІҢ ҚҰҚЫҒЫМЫЗ БЕН МІНДЕТТЕРІМІЗ: БІРГЕ ҮЙРЕНЕМІЗ |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты |
Балаларға олардың құқықтары мен міндеттерін және оларды қалай ұстану жолдарын түсіндіру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік және жауапкершілік айы |
|
|
Апта дәйексөзі |
Жауапкершілік адамды адам етеді |
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||||
|
I. Кіріспе бөлім (10 мин) |
– Оқушыларды жылы жүзбен
сәлемдеседі. Психологиялық жағымды ахуал орнату мақсатында: |
Мұғаліммен бірге шеңбер құрып,
жылы тілектер айтады. |
Қағаз теңгелер, интерактивті тақта, презентация «Теңге тарихы» |
||||
|
II. Негізгі бөлім (20 мин) |
|
–
Оқушылар бейнефрагментті зейінмен
тамашалайды.
–
Оқушылар топтарға
бөлініп, талқылауға қатысады.
–
Оқушылар ойынға белсене қатысады.
|
Видео, купюра үлгілері, ойыншық заттар, бағалау парағы |
||||
|
III. Қауіпсіздік сабағы (10 мин) |
Сабақтың мақсаты: балаларға олардың құқықтары мен міндеттерін және оларды қалай ұстану жолдарын түсіндіру. Міндеттері: 1. Балалардың негізгі құқықтары мен міндеттерімен таныстыру. 2. Құқықтарды қалай сақтау және міндеттерді орындауды талқылау. Сабақтың барысы: Кіріспе Өз құқықтары мен міндеттерін түсіну дұрыс және сенімді әрекет етуге көмектеседі. Осы түйінділерді зерделеу, әртүрлі жағдайларда дұрыс жолды табуға және өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік береді. Негізгі бөлім Баланың қандай құқықтары бар? Баланың өмір сүруге, қорғалуға, денсаулығын қорғауға, тұрғын үйге, білім алуға, даралық ерекшелікке және оны сақтауға, мемлекеттік көмек алуға құқығы бар. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Заңы балаларды қоғамдағы толымды өмiрге даярлау, олардың қоғамдық мәнi бар және шығармашылық белсендiлiгiн дамыту, әлемдiк өркениеттiң жалпы адамзатқа тән құндылықтары негiзiнде оларды жоғары имандылық қасиеттерге, елжандылық пен азаматтыққа тәрбиелеу, олардың бойында ұлттық сана-сезiмдi қалыптастыру принциптерінің басымдығына сүйенiп, баланың Қазақстан Республикасының Конституциясында кепілдiк берiлген негiзгi құқықтары мен заңды мүдделерiн iске асыруға байланысты туындайтын қатынастарды реттейдi. 171 «ЖЕКЕ ҚАУІПСІЗДІК САБАҚТАРЫ» 7-СЫНЫП СОНЫМЕН ҚАТАР БАЛАНЫҢ НЕГІЗГІ НАҚТЫ ҚҰҚЫҚТАРЫ АНЫҚТАЛҒАН: ‣ отбасында өмір сүру және тәрбиелеу; ‣ оның ата-анасы кім екенін білу; ‣ ата-аналарымен бірге тұру (бұл оның мүдделеріне қайшы келетін жағдайларды қоспағанда), олардың тарапынан қамқорлыққа алыну; ‣ ата-аналардың тәрбиесіне, ал олар болмаған немесе ата-ана құқықтарынан айырылған жағдайда қорғаншының, қамқоршының немесе балалар мекемесінің тәрбиесіне алыну; «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылы 8 тамыздағы № 345 Заңы 15-бап Баланың білім алу құқығы 16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы 16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғалу құқығы 17-бап Баланың мемлекеттiк көмекке құқығы 19-бап Баланың дем алуға және бос уақытын пайдалануға құқығы 20-бап Баланың мiндеттерi 35-бап Бала және дiн 36-бап Баланы әлеуметтiк ортаның терiс ықпалынан қорғау 37-бап Баланы алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарының зиянды әсерiнен қорғау 38-бап Баланы психикаға белсенді әсер ететін заттардан, күштi әсер ететiн немесе улы заттардан қорғау 39-1-бап Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылау ‣ жан-жақты даму; ‣ адамның қадір қасиетін құрметтеу; ‣ ата-анасымен, әжесімен, атасымен, ағаларымен, әпкелерімен және басқа туыстарымен қарым-қатынас жасау; ‣ өз пікірін білдіру; ‣ тегі, аты, әкесінің атын алу; ‣ өмір сүру және өз табыстарына қаражат алу. Балалардың құқықтарын қорғау ұйымдарының байланыс нөмерлері бар үлестірме материалдар. Қорытынды Сабақты қорытындылау |
|
Инфографика «Жасанды интеллект», бейнежазба, плакат |
||||
|
IV. Қорытынды бөлім (5 мин) |
– Сабақтың басты ойын бекіту: «Теңге – тәуелсіздіктің айғағы, ал жасанды интеллект – болашақтың кілті». – Рефлексия: «Бүгін не білдім?» – стикерге жазу. – «Жауапкершілік адамды адам етеді» дәйексөзін бірлесіп оқу. |
– Өз ойларын айтады, сабақтан алған әсерлерін бөліседі. – Рефлексия стикерін толтырады. |
Стикерлер, плакат, дәйексөз парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теңге тәуелсіз Қазақстанның жетістігі
Теңге тәуелсіз Қазақстанның жетістігі
|
Сынып сағаты |
|
|
|
Күні |
10.11.2025 |
|
|
Сынып жетекші |
Мукаева Ж.Т |
|
|
Сынып: 7 Ғ кл |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие сағатының тақырыбы |
Теңге тәуелсіз Қазақстанның жетістігі |
|
|
Тәрбие сағатының мақсаты: |
Оқушыларға ұлттық валюта — теңге туралы түсінік беру, оның тарихы мен маңызын ұғындыру; Балаларды еңбекқорлыққа, үнемшілдікке тәрбиелеу; Табиғаттағы және су қоймаларындағы қауіпсіздік ережелерін түсіндіру; Әділдік пен жауапкершілік қасиеттерін дамыту |
|
|
Қауіпсіздік сабағының тақырыбы |
БІЗДІҢ ҚҰҚЫҒЫМЫЗ БЕН МІНДЕТТЕРІМІЗ: БІРГЕ ҮЙРЕНЕМІЗ |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты |
Балаларға олардың құқықтары мен міндеттерін және оларды қалай ұстану жолдарын түсіндіру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік және жауапкершілік айы |
|
|
Апта дәйексөзі |
Жауапкершілік адамды адам етеді |
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||||
|
I. Кіріспе бөлім (10 мин) |
– Оқушыларды жылы жүзбен
сәлемдеседі. Психологиялық жағымды ахуал орнату мақсатында: |
Мұғаліммен бірге шеңбер құрып,
жылы тілектер айтады. |
Қағаз теңгелер, интерактивті тақта, презентация «Теңге тарихы» |
||||
|
II. Негізгі бөлім (20 мин) |
|
–
Оқушылар бейнефрагментті зейінмен
тамашалайды.
–
Оқушылар топтарға
бөлініп, талқылауға қатысады.
–
Оқушылар ойынға белсене қатысады.
|
Видео, купюра үлгілері, ойыншық заттар, бағалау парағы |
||||
|
III. Қауіпсіздік сабағы (10 мин) |
Сабақтың мақсаты: балаларға олардың құқықтары мен міндеттерін және оларды қалай ұстану жолдарын түсіндіру. Міндеттері: 1. Балалардың негізгі құқықтары мен міндеттерімен таныстыру. 2. Құқықтарды қалай сақтау және міндеттерді орындауды талқылау. Сабақтың барысы: Кіріспе Өз құқықтары мен міндеттерін түсіну дұрыс және сенімді әрекет етуге көмектеседі. Осы түйінділерді зерделеу, әртүрлі жағдайларда дұрыс жолды табуға және өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік береді. Негізгі бөлім Баланың қандай құқықтары бар? Баланың өмір сүруге, қорғалуға, денсаулығын қорғауға, тұрғын үйге, білім алуға, даралық ерекшелікке және оны сақтауға, мемлекеттік көмек алуға құқығы бар. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ БАЛАЛАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Заңы балаларды қоғамдағы толымды өмiрге даярлау, олардың қоғамдық мәнi бар және шығармашылық белсендiлiгiн дамыту, әлемдiк өркениеттiң жалпы адамзатқа тән құндылықтары негiзiнде оларды жоғары имандылық қасиеттерге, елжандылық пен азаматтыққа тәрбиелеу, олардың бойында ұлттық сана-сезiмдi қалыптастыру принциптерінің басымдығына сүйенiп, баланың Қазақстан Республикасының Конституциясында кепілдiк берiлген негiзгi құқықтары мен заңды мүдделерiн iске асыруға байланысты туындайтын қатынастарды реттейдi. 171 «ЖЕКЕ ҚАУІПСІЗДІК САБАҚТАРЫ» 7-СЫНЫП СОНЫМЕН ҚАТАР БАЛАНЫҢ НЕГІЗГІ НАҚТЫ ҚҰҚЫҚТАРЫ АНЫҚТАЛҒАН: ‣ отбасында өмір сүру және тәрбиелеу; ‣ оның ата-анасы кім екенін білу; ‣ ата-аналарымен бірге тұру (бұл оның мүдделеріне қайшы келетін жағдайларды қоспағанда), олардың тарапынан қамқорлыққа алыну; ‣ ата-аналардың тәрбиесіне, ал олар болмаған немесе ата-ана құқықтарынан айырылған жағдайда қорғаншының, қамқоршының немесе балалар мекемесінің тәрбиесіне алыну; «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылы 8 тамыздағы № 345 Заңы 15-бап Баланың білім алу құқығы 16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы 16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғалу құқығы 17-бап Баланың мемлекеттiк көмекке құқығы 19-бап Баланың дем алуға және бос уақытын пайдалануға құқығы 20-бап Баланың мiндеттерi 35-бап Бала және дiн 36-бап Баланы әлеуметтiк ортаның терiс ықпалынан қорғау 37-бап Баланы алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарының зиянды әсерiнен қорғау 38-бап Баланы психикаға белсенді әсер ететін заттардан, күштi әсер ететiн немесе улы заттардан қорғау 39-1-бап Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылау ‣ жан-жақты даму; ‣ адамның қадір қасиетін құрметтеу; ‣ ата-анасымен, әжесімен, атасымен, ағаларымен, әпкелерімен және басқа туыстарымен қарым-қатынас жасау; ‣ өз пікірін білдіру; ‣ тегі, аты, әкесінің атын алу; ‣ өмір сүру және өз табыстарына қаражат алу. Балалардың құқықтарын қорғау ұйымдарының байланыс нөмерлері бар үлестірме материалдар. Қорытынды Сабақты қорытындылау |
|
Инфографика «Жасанды интеллект», бейнежазба, плакат |
||||
|
IV. Қорытынды бөлім (5 мин) |
– Сабақтың басты ойын бекіту: «Теңге – тәуелсіздіктің айғағы, ал жасанды интеллект – болашақтың кілті». – Рефлексия: «Бүгін не білдім?» – стикерге жазу. – «Жауапкершілік адамды адам етеді» дәйексөзін бірлесіп оқу. |
– Өз ойларын айтады, сабақтан алған әсерлерін бөліседі. – Рефлексия стикерін толтырады. |
Стикерлер, плакат, дәйексөз парағы |
шағым қалдыра аласыз













