|
Бөлім: |
10.2 C Химиялық тепе-теңдік |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу» тақырыбына есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығарады |
|
Ұлттық құндылықтар |
Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық Зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті; Ақпаратты талдау және бағалау; Жаңа идеяларды ұсыну; Заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; Мақсаттарға жету үшін бастаманы ұсыну, жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтіңіс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру.
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. Конфеттер арқылы 3топқа бірігеді.Оқушыларға 3 түрлі конфет таратылады. Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады Сабақтың тақырыбына шығу. Презентациядағы слайдтар арқылы |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық, жұмыс дәптері
Түрлі түсті стикерлер (Қазіргіжағдайда) ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
Ой қозғау: мына формула арқылы нені табуға болады?
|
Ой
қозғау: арқылы нені табуға болады?
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
презентация |
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 5 мин . |
Жұптық жұмыс тапсырмасы: 3O2(г) = 2O3(г) C2H4(г) + H2(г) = C2H6(г) реакцияларның тепе-теңдік константасының өрнегін жаз. |
Жұптық жұмыс
тапсырмасы: C2H4(г) + H2(г) = C2H6(г) реакцияларның тепе-теңдік константасының өрнегін жаз.
|
Дескриптор: тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығарады-2 балл |
Презентация Оқулық Таратпа материалдар |
|
Топтық жұмыс 15мин |
Топтық жұмыс тапсырмасы: І топ тапсырма H2(г) + I2(г) = 2HI(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІ топ тапсырма C(қ) + H2O(г) = CO(г) + H2(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІІ топ тапсрма 2CH4 = C2H2 + 3H2 реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. |
Оқушылар топта жұмыс жасайды І топ тапсырма H2(г) + I2(г) = 2HI(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІ топ тапсырма C(қ) + H2O(г) = CO(г) + H2(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІІ топ тапсрма 2CH4 = C2H2 + 3H2 реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. |
Дескриптор: тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығарады-2 балл |
Оқулық Таратпа материалдар |
|
Жеке жұмыс 10 мин |
Жеке жұмыс: 1. Сірке қышқылының этил эфирінің сабындалу реакциясының жылдамдық константасы 0,1 л/моль∙мин СН3СООС2Н5(с.е.) +КОН(с.е.) →СН3СООК (с.е.) +С2Н5ОН(с.е.) 2.Егер белгілі бір температурада заттардың концентрациясы [NOCl2]=0,05; [NO]=0,55; [NOCl]=0,08 моль/дм3 болса, реакцияның тепе-теңдік константасын есептеңіз: NOCl2(г)+NO(г) ↔ 2NOCl(г) 3.A2 (ер-ді) + B2 (ер-ді) = 2AB (ер-ді) қайтымды реакциясының тепе-теңдік константасы белгілі бір температурада 0,25-ке тең. А2 және В2 заттарының бастапқы концентрациялары 1 моль/л және 3 моль/л. А2, В2 және де АВ заттарының тепе-теңдік концентрацияларын есепте. ЕББҚ-тапсырма Тепе-теңдіктің динамикалық деп аталу себебі не?
|
Жеке жұмыс: 1. Сірке қышқылының этил эфирінің сабындалу реакциясының жылдамдық константасы 0,1 л/моль∙мин СН3СООС2Н5(с.е.) +КОН(с.е.) →СН3СООК (с.е.) +С2Н5ОН(с.е.) 2.Егер белгілі бір температурада заттардың концентрациясы [NOCl2]=0,05; [NO]=0,55; [NOCl]=0,08 моль/дм3 болса, реакцияның тепе-теңдік константасын есептеңіз: NOCl2(г)+NO(г) ↔ 2NOCl(г) 3.A2 (ер-ді) + B2 (ер-ді) = 2AB (ер-ді) қайтымды реакциясының тепе-теңдік константасы белгілі бір температурада 0,25-ке тең. А2 және В2 заттарының бастапқы концентрациялары 1 моль/л және 3 моль/л. А2, В2 және де АВ заттарының тепе-теңдік концентрацияларын есепте.
Тепе-теңдіктің динамикалық деп аталу себебі не?
|
Дескриптор: Әр есеп-2 балл Барлығы-6 балл |
Таратпа материалдар Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 3мин |
Рефлексия
|
|
бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады |
Стикерлер |
|
Үйге тапсырма |
Үй тапсырмасы: тапсырма: §42 №4есеп |
орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу» тақырыбына есептер шығару
«Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу» тақырыбына есептер шығару
|
Бөлім: |
10.2 C Химиялық тепе-теңдік |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу» тақырыбына есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығарады |
|
Ұлттық құндылықтар |
Құндылық:жасампаздық және жаңашылдық Зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті; Ақпаратты талдау және бағалау; Жаңа идеяларды ұсыну; Заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; Мақсаттарға жету үшін бастаманы ұсыну, жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтіңіс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру.
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. Конфеттер арқылы 3топқа бірігеді.Оқушыларға 3 түрлі конфет таратылады. Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады Сабақтың тақырыбына шығу. Презентациядағы слайдтар арқылы |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық, жұмыс дәптері
Түрлі түсті стикерлер (Қазіргіжағдайда) ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
Ой қозғау: мына формула арқылы нені табуға болады?
|
Ой
қозғау: арқылы нені табуға болады?
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
презентация |
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 5 мин . |
Жұптық жұмыс тапсырмасы: 3O2(г) = 2O3(г) C2H4(г) + H2(г) = C2H6(г) реакцияларның тепе-теңдік константасының өрнегін жаз. |
Жұптық жұмыс
тапсырмасы: C2H4(г) + H2(г) = C2H6(г) реакцияларның тепе-теңдік константасының өрнегін жаз.
|
Дескриптор: тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығарады-2 балл |
Презентация Оқулық Таратпа материалдар |
|
Топтық жұмыс 15мин |
Топтық жұмыс тапсырмасы: І топ тапсырма H2(г) + I2(г) = 2HI(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІ топ тапсырма C(қ) + H2O(г) = CO(г) + H2(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІІ топ тапсрма 2CH4 = C2H2 + 3H2 реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. |
Оқушылар топта жұмыс жасайды І топ тапсырма H2(г) + I2(г) = 2HI(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІ топ тапсырма C(қ) + H2O(г) = CO(г) + H2(г) реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. ІІІ топ тапсрма 2CH4 = C2H2 + 3H2 реакцияларының тепе-теңдік константасының өрнегін жазыңдар. |
Дескриптор: тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығарады-2 балл |
Оқулық Таратпа материалдар |
|
Жеке жұмыс 10 мин |
Жеке жұмыс: 1. Сірке қышқылының этил эфирінің сабындалу реакциясының жылдамдық константасы 0,1 л/моль∙мин СН3СООС2Н5(с.е.) +КОН(с.е.) →СН3СООК (с.е.) +С2Н5ОН(с.е.) 2.Егер белгілі бір температурада заттардың концентрациясы [NOCl2]=0,05; [NO]=0,55; [NOCl]=0,08 моль/дм3 болса, реакцияның тепе-теңдік константасын есептеңіз: NOCl2(г)+NO(г) ↔ 2NOCl(г) 3.A2 (ер-ді) + B2 (ер-ді) = 2AB (ер-ді) қайтымды реакциясының тепе-теңдік константасы белгілі бір температурада 0,25-ке тең. А2 және В2 заттарының бастапқы концентрациялары 1 моль/л және 3 моль/л. А2, В2 және де АВ заттарының тепе-теңдік концентрацияларын есепте. ЕББҚ-тапсырма Тепе-теңдіктің динамикалық деп аталу себебі не?
|
Жеке жұмыс: 1. Сірке қышқылының этил эфирінің сабындалу реакциясының жылдамдық константасы 0,1 л/моль∙мин СН3СООС2Н5(с.е.) +КОН(с.е.) →СН3СООК (с.е.) +С2Н5ОН(с.е.) 2.Егер белгілі бір температурада заттардың концентрациясы [NOCl2]=0,05; [NO]=0,55; [NOCl]=0,08 моль/дм3 болса, реакцияның тепе-теңдік константасын есептеңіз: NOCl2(г)+NO(г) ↔ 2NOCl(г) 3.A2 (ер-ді) + B2 (ер-ді) = 2AB (ер-ді) қайтымды реакциясының тепе-теңдік константасы белгілі бір температурада 0,25-ке тең. А2 және В2 заттарының бастапқы концентрациялары 1 моль/л және 3 моль/л. А2, В2 және де АВ заттарының тепе-теңдік концентрацияларын есепте.
Тепе-теңдіктің динамикалық деп аталу себебі не?
|
Дескриптор: Әр есеп-2 балл Барлығы-6 балл |
Таратпа материалдар Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 3мин |
Рефлексия
|
|
бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады |
Стикерлер |
|
Үйге тапсырма |
Үй тапсырмасы: тапсырма: §42 №4есеп |
орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















