|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім |
Тербелістер мен толқындар |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 9 |
ә,б |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тербелмелі қозғалыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.5.1 – еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 – эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Еркін және еріксіз тербелістерді біледі; Еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы «Сөйлемді толықтыр» жеке орындау 1) Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі ----------- деп аталады. 2) Кг* м/с --------------- өлшем бірлігі. 3) Өлшем бірлігі Дж (джоуль) физикалық шамалар: 4) Е= mgh --------- энергия формуласы. 5) Импульстің сақталу заңы ----------------- жүйеде орындалады |
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды . |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Үй тапсырмасына берілген сөйлемді Толықтыру Тапсырмасына дұрыс жауап береді; Бастапқы физикалық білімін білімін көрсет алады; 2 балл |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ
Видео сабақ бойынша тапсырма : 1. Теориялық бөлім: - Тербелмелі қозғалыс дегеніміз не? - Тербелмелі қозғалыстың негізгі түрлері - Формулалар: тербелістің жиілігі, период, амплитуда. 2. Практикалық тапсырма:
- QR код арқылы таңдалған тербелмелі жүйенің (мысалы, маятник, спираль, серіппе) бейнесін жүктеп, сол жүйенің көрсеткіштерін (жиілік, период, амплитуда) есептеу. - Жаңа жағдаймен берілген тербелістерді сипаттау (мысалы, жалғыз тербеліс, тербелістің кедергісі, т.б.). Тапсырма Еркін және еріксіз тербелістеге мысалдар келтіру
Тапсырма Хм = 5 см болғанда
Tапсырма Тербеліс амплитудасын 2 см-ге азайтып, t = 30 с-ғы толық тербелістің санын n санаңдар: n = Есептеңдер: Т =
|
Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор: еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіре алады; Теориясын меңгереді; Топпен бірлесе жұмыс жасап жаңа сабақты меңгереді;
2 балл
Дескриптор: Эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтай алады;
Есептің шартын түзеді; ХБЖ ға келтіре алады; Негізгі формуланы т.рлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады; Есептің жауабын дұрыс табады; 3 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты бекіту тест тапсырмасы
А) өшетін тербелістер В) гармоникалық тербелістер С) өшпейтін тербелістер 2. Дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні- А) тербеліс периоды В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі
А) 5 с В) 0,2 с С) 2 с 4. Механикалық тербеліс кезінде энергияның жалпы мөлшері- А) артады В) өзгермей сақталады С) кемиді 5. Механикалық тербеліс кезіндегі потенциалдық энергияның шамасы неге тәуелді? А) периодқа В) жиілікке С) амплитудаға 1. А 2. В 3. С 4. В 5. С |
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: Тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады; 2 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|||||||
|
Рефексия «Домбыра » әдісі бойынша
Өзін -өзі бағалау «Домбыра» әдісі бойынша
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу Творчествалық бөлім: - Тербелмелі қозғалыста пайдалану үшін креативті идея жазыңыз. Мысалы,"тербеліс арқылы энергия өндіру" тақырыбында жоба жасау.
|
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тербелмелі қозғалыс
Тербелмелі қозғалыс
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім |
Тербелістер мен толқындар |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 9 |
ә,б |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тербелмелі қозғалыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.5.1 – еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 – эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Еркін және еріксіз тербелістерді біледі; Еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы «Сөйлемді толықтыр» жеке орындау 1) Күш пен оның әрекет ету уақытының көбейтіндісі ----------- деп аталады. 2) Кг* м/с --------------- өлшем бірлігі. 3) Өлшем бірлігі Дж (джоуль) физикалық шамалар: 4) Е= mgh --------- энергия формуласы. 5) Импульстің сақталу заңы ----------------- жүйеде орындалады |
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды . |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Үй тапсырмасына берілген сөйлемді Толықтыру Тапсырмасына дұрыс жауап береді; Бастапқы физикалық білімін білімін көрсет алады; 2 балл |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ
Видео сабақ бойынша тапсырма : 1. Теориялық бөлім: - Тербелмелі қозғалыс дегеніміз не? - Тербелмелі қозғалыстың негізгі түрлері - Формулалар: тербелістің жиілігі, период, амплитуда. 2. Практикалық тапсырма:
- QR код арқылы таңдалған тербелмелі жүйенің (мысалы, маятник, спираль, серіппе) бейнесін жүктеп, сол жүйенің көрсеткіштерін (жиілік, период, амплитуда) есептеу. - Жаңа жағдаймен берілген тербелістерді сипаттау (мысалы, жалғыз тербеліс, тербелістің кедергісі, т.б.). Тапсырма Еркін және еріксіз тербелістеге мысалдар келтіру
Тапсырма Хм = 5 см болғанда
Tапсырма Тербеліс амплитудасын 2 см-ге азайтып, t = 30 с-ғы толық тербелістің санын n санаңдар: n = Есептеңдер: Т =
|
Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор: еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіре алады; Теориясын меңгереді; Топпен бірлесе жұмыс жасап жаңа сабақты меңгереді;
2 балл
Дескриптор: Эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтай алады;
Есептің шартын түзеді; ХБЖ ға келтіре алады; Негізгі формуланы т.рлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады; Есептің жауабын дұрыс табады; 3 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты бекіту тест тапсырмасы
А) өшетін тербелістер В) гармоникалық тербелістер С) өшпейтін тербелістер 2. Дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні- А) тербеліс периоды В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі
А) 5 с В) 0,2 с С) 2 с 4. Механикалық тербеліс кезінде энергияның жалпы мөлшері- А) артады В) өзгермей сақталады С) кемиді 5. Механикалық тербеліс кезіндегі потенциалдық энергияның шамасы неге тәуелді? А) периодқа В) жиілікке С) амплитудаға 1. А 2. В 3. С 4. В 5. С |
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: Тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады; 2 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|||||||
|
Рефексия «Домбыра » әдісі бойынша
Өзін -өзі бағалау «Домбыра» әдісі бойынша
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу Творчествалық бөлім: - Тербелмелі қозғалыста пайдалану үшін креативті идея жазыңыз. Мысалы,"тербеліс арқылы энергия өндіру" тақырыбында жоба жасау.
|
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз



















