Тербелмелі қозғалыс теңдеуі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тербелмелі қозғалыс теңдеуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Тербелмелі қозғалыс теңдеуі 9-сынып тақырыбы. Физика пәні мұғалімдеріне керекті қысқаша мазмұнды жоспар. Бұл сабақ жсопарында тербелмелі қозғалыс теңдеуі туралы түсінік берілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3В Тербелістер және толқындар

Күні:

Сынып: 9

Мектеп:


Мұғалімнің аты –жөні:


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.5.5-гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу

Сабақ мақсаттары

  • Тербелмелі жүйелердегі энергияның түрленуін зерттеу;

  • Тербелмелі жүйелердегі механикалық энергияның сақталу заңының орындалуын дәлелдеу.

Бағалау критерийлері

Оқушыларға үйрету:

  • Энергияның түрленуіне мысалдар келтіру және графикке зертеу жүргізуді;

  • Гармоникалық тербеліс графиктерін пайдаланып, координата, жылдамдық және үдеудің теңдеулерін жаза алуды;

  • Гармоникалық тербелістердің теңдеуіне кіретін тербелмелі шамалардың физикалық мағынасын түсінеді;

  • Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын шамаларды эксперименттік, графикалық және сапалық есептерді шығаруда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік қорына, ойларын дұрыс жеткізуіне және монологтық және диалогтық сөйлеу білігін дамытуға көңіл бөлу.

Пән бойынша арнайы сөздер мен терминдер:

Амплитуда,период, жылдамдық, жиілік

Сонымен қатар, үштілділік бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында оқушылар осы тақырыпқа қатысты физикалық терминдерді үш тілде айта білулері тиіс:

Қазақша

Русский

Ағылшынша

Тербеліс

колебание

Oscillation, vibration

Амплитуда

Амплитуда

amplitude

Период

Период

period

Жиілік

Частота

frequency

Циклдік жиілік

Циклическая частота

Angular frquency

Тербеліс фазасы

Фаза колебании

Phase of oscillations

Қарапайым гармониялық тербелістер

Простые гармонические колебания

Simple harmonic motion - SHM

Тербеліс теңдеуі

Уравнение гармонических колебании

Equation of SHM





Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды өз бетімен орындау)

  • Оқушылардың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

  • Оқушылар арасында бір-біріне деген құрметті қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, презентация

Бастапқы білім

Тербелмелі қозғалыс.





Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сыныпты сабаққа ұйымдастыру.

Активити – ойша есептеу

1.Дененің тербеліс периоды 2000Гц. Тербеліс периоды неге тең?

2.Дененің тербеліс периоды 10-2с. Тербеліс жиілігі неге тең?

3.Материалдық нүкте 440Гц тербеліс жиілігімен 5с ішінде қанша тербеліс жасайды?

4.20с уақытта толық 50 тербеліс жасайтын материалдық нүктенің тербеліс периодын анықтаңдар.

5.Егер жиілігі 0,5Гц, ал амплитудасы 80см болса, гармоникалық тербелістің теңдеуін жазыңдар. Бастапқы фазаны нөлге тең деп есептеңдер.

6.Егер 1 минут ішінде 60 тербеліс жасалса, гармоникалық тербелістің теңдеуін жазыңдар. Амплитуда 8 см тең. Бастапқы фазаны нөлге тең деп есептеңдер.










Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

І. Гармониялық тербелістің теңдеуі x=Xmaxcosφ немесе x=Аcosωt немесе x=Xmaxsinφ немесе x=Аsinωt немесе x=Аcos(2π/T)t немесе x=Аsin(2π/T)t немесе x=Аcos2πνt немесе x=Аsin2πνt түрінде, яғни, синус немесе косинус заңымен жазылады.

Механикалық тербелістерді сипаттайтын негізгі дифференциалдық теңдеуді беру: a=-ω2x немесе: x=x''=a=-ω2x, яғни, координатаның екінші ретті туындысы координатаның өзіне тура пропорционал екендігін көрсету өте маңызды, себебі, жоғары сыныптарда электромагниттік тербелістердің теңдеуін оқу кезінде барлық гармониялық тербелістер – ол механикалық тербеліс болсын, ол ЭМ тербеліс болсын, тек бір ғана гармониялық заңға бағынатынын білу маңызды.


Бекіту. Топтық жұмыс. Есептер шығару

  1. Серіппеде еркін тербеліп тұрған жүктің максимал кинетикалық энергиясының мәні 5 Дж, оның максимал потенциалдық энергиясының мәні 5 Дж. Жүктің толық механикалық энергиясы қалай өзгереді?

  2. Қатаңдығы 160Н/м серіппеге ілінген массасы 200г дене горизонталь жазықтықта 2см амплитудамен тербеледі. Дене тербелісінің циклдік жиілігін және жүйенің энергиясын анықтаңдар.

  3. Массасы 400г жүк қатаңдығы 250Н/м серіппеде тербелістер жасайды. Тербеліс амплитудасы 15см. Тербелістің толық механикалық энергиясы мен жүктің үлкен қозғалыс жылдамдығы неге тең?

  4. Қатаңдығы 1кН/м серіппеге ілінген жүк 2см амплитудамен тербеледі. Жүктің π/3 рад фазадағы кинетикалық және потенциалдық энергиясын есепте.

  5. Орын ауыстыру, жылдамдық және дененің серіппенің әрекетінен болатын қозғалысын сипаттайтын басқа да шамалардың неліктен және қалай өзгеретінін түсіндіріп, кестені толтыр











Дене қозғалысының бөліктері

Орын ауыстыру, м

Жылдамдық, м/с

Үдеу туғызатын күш, Н

Үдеу, м2

Потенциалдық энергия, Дж

Кинетикалық энергия, Дж

ВО

Кемиді

Артады

Кемиді

Кемиді

Кемиді

Артады

ОА







АО







ОВ







Мына нүктелерде:

В







О







А














Презентация



























































































Сабақтың соңы



Рефлексия

Үйге тапсырма: конспекті оқу, есептер шығару (Рымкевич: №416, 417, 420, 421, 422, 423.)


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мектеп құндылықтарын іске асыруға қандай мүмкіндіктер бар?





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.02.2021
2204
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі