№ 35 сабак
Сабак такырыбы: Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі.
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Тері аурулары және гигиенасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Қаңтар айы: Құндылық – заң және тәртіп Аптаның дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
«Көңіл күй» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Суреттер |
||||||||
|
5мин |
Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасы арқылы сұрайды « |
«Wordwall» платформасында тапсырма орындайды «Cтоп кадр» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ ЖИ жасаған бейнеролик арқылы ақпарат береді Топтық жұмыс. 1-топ. Қышыма. «Абайлаңыз, қышыма!». 2-топ. Теміреткі саңырауқұлақ аурулары. «Теміреткі түрлері» 3-топ. Бөртпелер, безеу «Жасөспірім және оның проблемалары» 4-топ. «Тері күтімі» туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады. |
Жаңа ақпаратты тыңдайды, негізгі ұғымдарды дәптерге жазып алады Тақырыпты топта талдайды, қалаған форматында қорғайды.
Оқушыларға буклет, кітапша ,плакат, лепбук жасатуға болады |
Ауызша мадақтау «Басбармақ» әдісі арқылы топтар бірін бірі бағалайды |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жеке жұмыс Ауруларға сипаттама беріңіз.
Дескриптор: қышыма ауруын сипаттайды; 1балл безеу ауруын сипаттайды; 1балл теміреткі ауруын сипаттайды;1балл Жалпы балл-3 Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік 2-тапсырма Жұптық жұмыс (а) Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазыңыз.
(в) Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіріңіз.
Дескриптор: тері ауруы белгілерін жазады:1балл алдын алу шараларына түсіндіреді;1балл Жалпы балл-2 Құндылық: ынтымақтастық пен жауапкершілік 3-тапсырма ФС тапсырмасы Мектептен кейін Айбек спорт секциясына қатысады. Жаттығудан соң ол кейде терлеген киімін ауыстырмай, қолын сабындап жумай тамақтанады. Соңғы күндері оның қол терісінде қызару, қышыну және ұсақ бөртпелер пайда болды. Дәрігер бұл белгілердің жеке гигиена талаптарының сақталмауымен және теріге микробтардың түсуімен байланысты екенін айтты. Сұрақтар: 1. Айбекте байқалған тері өзгерістерінің екі белгісін атаңыз. 2. Бұл жағдайдың пайда болуына әсер еткен екі себепті мәтінге сүйеніп анықтаңыз.
3. Айбектің тері ауруларының
алдын алу үшін үш нақты алдын алу
шарасын ұсыныңыз.
Жалпы балл-4 Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау арқылы аурудың алдын алу.4-тапсырма Жеке жұмыс «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады ЕБК тапсырмасы 1.Терінің кең тараған саңырауқұлақ тудыратын ауруы А.Қышыма В.Теміреткі С.Безеу Д.Сүйел 2.Қышыма ауруын тудырады А.Вирус В.Бактерия С.Қышыма кене Д.Бит 3.Тері ауруларын емдейтін дәрігер А.Уролог В.Стоматолог С.Дерматолог Д.Кардиолог Дескриптор: бір дұрыс жауапты таңдайды; Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік |
Ауруларға сипаттама береді Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазады Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіреді Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма Бір дұрыс жауапты таңдайды |
ҚБ:
«Жұлдызша»
әдісі
арқылы ҚБ: «
Жұлдызша» әдісі арқылы өзара
бағалау ҚБ: «Жұлдызша» тәсілі арқылы мұғалімнің бағалауы ҚБ: Платформа нәтижесі бойынша автоматты бағалау ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау, ауызша қолдау көрсету |
Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс « Таңдау» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы § 30 оку |
Қатысушылар «Таңдау» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Таңдау» тәсілі арқылы |
слайд |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып : Тері аурулары және гигиенасы
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
1-тапсырма Жеке жұмыс
Ауруларға сипаттама беріңіз.
|
Қышыма |
Теміреткі |
Безеу |
|
|
|
|
Дескриптор:
қышыма ауруын сипаттайды; 1балл
безеу ауруын сипаттайды; 1балл
теміреткі ауруын сипаттайды;1балл
Жалпы балл-3
Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік
2-тапсырма Жұптық жұмыс
(а) Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазыңыз.
|
|
(в) Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіріңіз.
|
|
Дескриптор:
тері ауруы белгілерін жазады:1балл
алдын алу шараларына түсіндіреді;1балл
Жалпы балл-2
Құндылық: ынтымақтастық пен жауапкершілік
3-тапсырма ФС тапсырмасы
Мектептен кейін Айбек спорт секциясына қатысады. Жаттығудан соң ол кейде терлеген киімін ауыстырмай, қолын сабындап жумай тамақтанады. Соңғы күндері оның қол терісінде қызару, қышыну және ұсақ бөртпелер пайда болды. Дәрігер бұл белгілердің жеке гигиена талаптарының сақталмауымен және теріге микробтардың түсуімен байланысты екенін айтты.
Сұрақтар:
1. Айбекте байқалған тері өзгерістерінің екі белгісін атаңыз.
2. Бұл жағдайдың пайда болуына әсер еткен екі себепті мәтінге сүйеніп анықтаңыз.
3. Айбектің тері ауруларының
алдын алу үшін үш нақты алдын алу
шарасын ұсыныңыз.
Дескриптор:
-
тері ауруларының белгілерін анықтайды;1балл
-
пайда болу себептерін түсіндіреді;2балл
-
тері ауруларының алдын алу шараларын ұсынады.1балл
Жалпы балл-4
Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау арқылы аурудың алдын алу.
4-тапсырма Жеке жұмыс
«Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады
ЕБК тапсырмасы
1.Терінің кең тараған саңырауқұлақ тудыратын ауруы
А.Қышыма
В.Теміреткі
С.Безеу
Д.Сүйел
2.Қышыма ауруын тудырады
А.Вирус
В.Бактерия
С.Қышыма кене
Д.Бит
3.Тері ауруларын емдейтін дәрігер
А.Уролог
В.Стоматолог
С.Дерматолог
Д.Кардиолог
Дескриптор:
бір дұрыс жауапты таңдайды;
Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тері аурулары және гигиенасы
Тері аурулары және гигиенасы
№ 35 сабак
Сабак такырыбы: Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі.
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Тері аурулары және гигиенасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Қаңтар айы: Құндылық – заң және тәртіп Аптаның дәйексөзі: «Тәртіп - тәрбие бастауы» |
«Көңіл күй» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Суреттер |
||||||||
|
5мин |
Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасы арқылы сұрайды « |
«Wordwall» платформасында тапсырма орындайды «Cтоп кадр» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ ЖИ жасаған бейнеролик арқылы ақпарат береді Топтық жұмыс. 1-топ. Қышыма. «Абайлаңыз, қышыма!». 2-топ. Теміреткі саңырауқұлақ аурулары. «Теміреткі түрлері» 3-топ. Бөртпелер, безеу «Жасөспірім және оның проблемалары» 4-топ. «Тері күтімі» туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады. |
Жаңа ақпаратты тыңдайды, негізгі ұғымдарды дәптерге жазып алады Тақырыпты топта талдайды, қалаған форматында қорғайды.
Оқушыларға буклет, кітапша ,плакат, лепбук жасатуға болады |
Ауызша мадақтау «Басбармақ» әдісі арқылы топтар бірін бірі бағалайды |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жеке жұмыс Ауруларға сипаттама беріңіз.
Дескриптор: қышыма ауруын сипаттайды; 1балл безеу ауруын сипаттайды; 1балл теміреткі ауруын сипаттайды;1балл Жалпы балл-3 Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік 2-тапсырма Жұптық жұмыс (а) Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазыңыз.
(в) Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіріңіз.
Дескриптор: тері ауруы белгілерін жазады:1балл алдын алу шараларына түсіндіреді;1балл Жалпы балл-2 Құндылық: ынтымақтастық пен жауапкершілік 3-тапсырма ФС тапсырмасы Мектептен кейін Айбек спорт секциясына қатысады. Жаттығудан соң ол кейде терлеген киімін ауыстырмай, қолын сабындап жумай тамақтанады. Соңғы күндері оның қол терісінде қызару, қышыну және ұсақ бөртпелер пайда болды. Дәрігер бұл белгілердің жеке гигиена талаптарының сақталмауымен және теріге микробтардың түсуімен байланысты екенін айтты. Сұрақтар: 1. Айбекте байқалған тері өзгерістерінің екі белгісін атаңыз. 2. Бұл жағдайдың пайда болуына әсер еткен екі себепті мәтінге сүйеніп анықтаңыз.
3. Айбектің тері ауруларының
алдын алу үшін үш нақты алдын алу
шарасын ұсыныңыз.
Жалпы балл-4 Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау арқылы аурудың алдын алу.4-тапсырма Жеке жұмыс «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады ЕБК тапсырмасы 1.Терінің кең тараған саңырауқұлақ тудыратын ауруы А.Қышыма В.Теміреткі С.Безеу Д.Сүйел 2.Қышыма ауруын тудырады А.Вирус В.Бактерия С.Қышыма кене Д.Бит 3.Тері ауруларын емдейтін дәрігер А.Уролог В.Стоматолог С.Дерматолог Д.Кардиолог Дескриптор: бір дұрыс жауапты таңдайды; Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік |
Ауруларға сипаттама береді Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазады Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіреді Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма Бір дұрыс жауапты таңдайды |
ҚБ:
«Жұлдызша»
әдісі
арқылы ҚБ: «
Жұлдызша» әдісі арқылы өзара
бағалау ҚБ: «Жұлдызша» тәсілі арқылы мұғалімнің бағалауы ҚБ: Платформа нәтижесі бойынша автоматты бағалау ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау, ауызша қолдау көрсету |
Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс « Таңдау» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы § 30 оку |
Қатысушылар «Таңдау» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Таңдау» тәсілі арқылы |
слайд |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып : Тері аурулары және гигиенасы
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
1-тапсырма Жеке жұмыс
Ауруларға сипаттама беріңіз.
|
Қышыма |
Теміреткі |
Безеу |
|
|
|
|
Дескриптор:
қышыма ауруын сипаттайды; 1балл
безеу ауруын сипаттайды; 1балл
теміреткі ауруын сипаттайды;1балл
Жалпы балл-3
Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік
2-тапсырма Жұптық жұмыс
(а) Тері ауруы (теміреткі ауруы) белгілерін жазыңыз.
|
|
(в) Тері ауруларының (теміреткі, безеу және қышыма) алдын алу шараларына түсіндіріңіз.
|
|
Дескриптор:
тері ауруы белгілерін жазады:1балл
алдын алу шараларына түсіндіреді;1балл
Жалпы балл-2
Құндылық: ынтымақтастық пен жауапкершілік
3-тапсырма ФС тапсырмасы
Мектептен кейін Айбек спорт секциясына қатысады. Жаттығудан соң ол кейде терлеген киімін ауыстырмай, қолын сабындап жумай тамақтанады. Соңғы күндері оның қол терісінде қызару, қышыну және ұсақ бөртпелер пайда болды. Дәрігер бұл белгілердің жеке гигиена талаптарының сақталмауымен және теріге микробтардың түсуімен байланысты екенін айтты.
Сұрақтар:
1. Айбекте байқалған тері өзгерістерінің екі белгісін атаңыз.
2. Бұл жағдайдың пайда болуына әсер еткен екі себепті мәтінге сүйеніп анықтаңыз.
3. Айбектің тері ауруларының
алдын алу үшін үш нақты алдын алу
шарасын ұсыныңыз.
Дескриптор:
-
тері ауруларының белгілерін анықтайды;1балл
-
пайда болу себептерін түсіндіреді;2балл
-
тері ауруларының алдын алу шараларын ұсынады.1балл
Жалпы балл-4
Құндылық: Денсаулық және жеке жауапкершілік – жеке гигиенаны сақтау арқылы аурудың алдын алу.
4-тапсырма Жеке жұмыс
«Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады
ЕБК тапсырмасы
1.Терінің кең тараған саңырауқұлақ тудыратын ауруы
А.Қышыма
В.Теміреткі
С.Безеу
Д.Сүйел
2.Қышыма ауруын тудырады
А.Вирус
В.Бактерия
С.Қышыма кене
Д.Бит
3.Тері ауруларын емдейтін дәрігер
А.Уролог
В.Стоматолог
С.Дерматолог
Д.Кардиолог
Дескриптор:
бір дұрыс жауапты таңдайды;
Құндылық:сыни ойлау,ғылыми дәлдік
шағым қалдыра аласыз
Стоп кадр »












