Бекітілді: Смаилова И.А.__________ Тексерілді: Жунисбаева А.Ж.__________
|
Бөлім: |
9-бөлім. Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильяс Аяжан |
|
Күні: |
05.03.2024ж. |
|
Сыныбы: |
8Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§43. Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) Зертханалық жұмыс «Тері сезімталдығын зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Терінің сезімталдығын сипаттай алу Адам денесінің рецепторларын білу Теріден тыс рецепторларды айтып беру |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Сабақтың тақырыбы: Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары Сіздің білетініңіз: Адам денесіндегі тері рецепторларын ажыратуды Сіздің меңгеретініңіз: Адам денесіндегі тері рецепторларының түрлері мен қызметін ІІ.Үй тапсырмасын сұрау Эндокринді безінің қызметі және оларға байланысты аурулар тақырыбы Сәйкестендіру тесті. 1.Төменде аталған секреция бездерінің гормондары 1. қалқанша без-в 2. ұйқы безі-б 3. қалқанша маңы безі-ә 4. бүйрек үсті безі-г 5. гипофиз-а а.соматропин ә.паратгормон б.исулин в.тероксин г.картикоидтар 2. Бездердің қызметі бұзылғанда пайда болатын аурулар 1. тимозин-ә 2. тироксин-а 3. самотропты гормон-в 4. инсулин-г 5.паратгормон а.кретинизм ә.антидене түзілмейді б.қандағы кальций деңгейі азаяды в.акромегалия г.қант диабеті 3.Бездердің түрлеріне қарай ажыратылуы 1.Эндокринді-в 2.экзокринді-а 3.гормон-ә 4.Аралас секреция бездері-б 5.Көңіл күй гормоны-г а.сыртқы секрециялық бездер ә.ішкі секрециялық безден бөлінетін белсенді зат б.ұйқы,жыныс бездері в-ішкі секрециялық бездер г.адреналин |
Оқушылар сынып жағдайына ыңғайланып, сабаққа дайындалады Өткен бөлімдері бойынша білімдерін қайталайды Гормондар мен қызметтерін сәйкестендіреді Өткен тақырып бойынша яғни, гормондардың қызметі, оларды ерекшеліктерңн. Бөлімдерін қарастырып, не меңгергенін айтып шығады. |
ҚБ: 3 балл Дескрипторлар: -Ішкі секрециялық бездердің атауларын ажырата алады -Оларға сәйкес келетін гормондарды анықтайды -Ішкі секрециялық бездердің өзгерісінен болатын ауруларды анықтайды. ҚБ: 3 балл Дескрипторлар: -Ішкі секрециялық бездердің атауларын ажырата алады -Оларға сәйкес келетін гормондарды анықтайды -Ішкі секрециялық бездердің өзгерісінен болатын ауруларды анықтайды. |
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова §40. Есту және көру рецепторлары 170бет. Дәптер Тест парақтары Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 170 бет Презентация: 1-2-3- беттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин.
|
Жаңа тақырып Жаңа сабақ: тақырып презентация арқылы түсіндіріледі Тітіркендіргішке жауап беруіне қарай рецепторлар үш түрге бөлінеді 1.Терморецепторлар 2.Механорецепторлар 3.Ноцицепторлар
Тапсырмаға көшпес бұрын дәптермен жұмыс жасалады: терминдерді анықтамасымен жазып алады. Жаңа шартты белгілерді дәптерге түсіру Тақырыпты пысықтау «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. 1. Тері қанша қабаттан тұрады? 2. Тері қандай қызметтер атқарады? 3. Рецепторлар дегеніміз не? 4. Адамның терісінде қандай рецепторлар болады?
Т Дәптермен жұмыс. Кестені толтырады. Тапсырма 2 «Үш бұрыш» стратегиясы. Үшбұрыш бойынша жұмыс жасайды. Қандай да бір затты жан- жақты талдайды, талқылайды, сол арқылы білімдерін қайталайды, жаңа білім қосады. РЕЦЕПТОР: Сипатта (рецепторларды) Салыстыр (ұқсастығы, айырмашылығы) Ұсын (рецептордың жұмысын қалай білуге болады?) Терморецепторларды: Дәлелде (қалай әсер етеді) Талда (ауру сезімі пайдалы ма?) Ойлап тап (сипап сезу рецепторы арқылы дүниені танып- білеміз бе?) РЕЦЕПТОРЛАР: Сипатта (Теріден тыс рецепторларды) Салыстыр (ұқсастығы, айырмашылығы) Ұсын (рецептордың жұмысын қалай білуге болады?) Механорецепторларды: Дәлелде (қалай әсер етеді) Талда (ауру сезімі пайдалы ма?) Ойлап тап (сипап сезу рецепторы арқылы дүниені танып- білеміз бе?) Тапсырма 3.
“ . «Терінің сезімталдығын зерттеу» зертханалық жұмысын орындау. Жұмыс барысы: Жұмыс жұпта орындалады. 1.Алақанның сыртқы бетінен,білек буынынан басы доғал түйреуішпен тактильді нүктелерді тауып, оны қызыл түсті сиямен белгілейміз. 2.Осы жерлерден суытылған түйреуішпен суықты қабылдайтын нүктелерді тауып, көк түсті сиямен белгілейміз. 3.Терінің ауданындағы 1см2ауданындағы тактильді және суықты қабылдайтын нүктелерді санаңдар. |
Оқушылар жаңа тақырыпты мұғалім түсіндіргені бойынша тыңдайды. Бейнероликті қарайды. Адам денесінде орналасқан рецепторлар және адамның тері рецепторларын ажыратады. Соның ішінде тері рецепторларының түрлерін және олардың ағзаға әсер ету механизмін меңгереді. Теріден тыс рецепторлар туралы ақпараттар біліп, оларды меңгереді. Дәптермен жұмыс жасайды Оқушылар қойылған сұрақтарға өз беттерінше жауап береді. Оқушылар берілген кестені жекелеп толтырады Оқушылар тақырыпты талдап, дәлелдеме жасайды. Рецепторларды сипаттайды Сұрақтарды логикаға салып жауап береді Қол көтеру арқылы жекелеп жауап береді Оқушылар зертханалық жұмысты жұпта орындайды. |
Қ.Б: жарайсың, жақсы түсініпсің, керемет және т.б. Қ.Б: жарайсың, жақсы
түсініпсің, керемет және т.б. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітілді: Смаилова
И.А.__________
Тексерілді: Жунисбаева А.Ж.__________ Бөлім: 9-бөлім. Координация
және реттелу Педагогтің
аты-жөні: Ильяс
Аяжан Күні: 05.03.2024ж. Сыныбы: 8Б Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: §43. Адам денесінде орналасқан
тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар,
ноцицепторлар) Зертханалық жұмыс «Тері сезімталдығын
зерттеу» Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты 8.1.7.7 терінің сезімталдығын
зерттеу Сабақтың
мақсаты:
Терінің сезімталдығын сипаттай
алу
Адам денесінің рецепторларын
білу Теріден тыс
рецепторларды айтып беру Сабақтың
барысы Сабақ кезеңі/
Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин. Ұйымдастыру
кезеңі:
(Ұ) Сабақтың тақырыбы: Адам
денесінде
орналасқан
тері
рецепторлары
Сіздің
білетініңіз:
Адам денесіндегі тері
рецепторларын ажыратуды
Сіздің
меңгеретініңіз:
Адам денесіндегі тері
рецепторларының түрлері мен
қызметін
ІІ.Үй тапсырмасын
сұрау
Эндокринді
безінің қызметі және оларға байланысты аурулар
тақырыбы
Сәйкестендіру тесті.
1.Төменде аталған секреция бездерінің
гормондары
1. қалқанша без-в
2. ұйқы безі-б
3. қалқанша маңы безі-ә
4. бүйрек үсті безі-г
5. гипофиз-а
а.соматропин
ә.паратгормон
б.исулин
в.тероксин
г.картикоидтар
2. Бездердің қызметі бұзылғанда пайда болатын аурулар 1.
тимозин-ә
2. тироксин-а
3. самотропты гормон-в
4. инсулин-г
5.паратгормон
а.кретинизм
ә.антидене түзілмейді
б.қандағы кальций деңгейі
азаяды
в.акромегалия
г.қант диабеті
3.Бездердің түрлеріне қарай ажыратылуы
1.Эндокринді-в
2.экзокринді-а
3.гормон-ә
4.Аралас секреция бездері-б
5.Көңіл күй гормоны-г
а.сыртқы секрециялық бездер
ә.ішкі секрециялық безден бөлінетін белсенді зат
б.ұйқы,жыныс бездері
в-ішкі секрециялық бездер г.адреналин
Оқушылар сынып жағдайына ыңғайланып, сабаққа
дайындалады
Өткен бөлімдері бойынша білімдерін
қайталайды
Гормондар мен қызметтерін
сәйкестендіреді
Өткен тақырып бойынша яғни, гормондардың қызметі, оларды
ерекшеліктерңн.
Бөлімдерін қарастырып, не меңгергенін айтып
шығады.
ҚБ: 3 балл
Дескрипторлар:
-Ішкі секрециялық бездердің атауларын ажырата
алады
-Оларға сәйкес келетін гормондарды
анықтайды
-Ішкі секрециялық бездердің өзгерісінен болатын ауруларды
анықтайды.
ҚБ: 3 балл
Дескрипторлар:
-Ішкі секрециялық бездердің атауларын ажырата
алады
-Оларға сәйкес келетін гормондарды
анықтайды -Ішкі секрециялық
бездердің өзгерісінен болатын ауруларды
анықтайды.
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева
Б.Т.Ибраимова
§40. Есту және көру
рецепторлары 170бет.
Дәптер
Тест парақтары
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева
Б.Т.Ибраимова
170 бет
Презентация: 1-2-3-
беттер
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу. 30
мин.
Жаңа
тақырып Жаңа
сабақ: тақырып презентация
арқылы түсіндіріледі Тітіркендіргішке жауап
беруіне қарай рецепторлар үш түрге
бөлінеді 1.Терморецепторлар 2.Механорецепторлар 3.Ноцицепторлар Тапсырмаға көшпес бұрын
дәптермен жұмыс жасалады: терминдерді анықтамасымен жазып алады.
Жаңа шартты белгілерді дәптерге
түсіру
Тақырыпты
пысықтау
«Миға шабуыл» әдісі
арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой
қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі
сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен
бөліседі.
1. Тері қанша
қабаттан тұрады?
2. Тері қандай
қызметтер атқарады?
3. Рецепторлар
дегеніміз не?
4. Адамның терісінде
қандай рецепторлар болады?
Т
Дәптермен
жұмыс. Кестені
толтырады.
Тапсырма
2
«Үш бұрыш»
стратегиясы.
Үшбұрыш бойынша
жұмыс жасайды. Қандай да бір затты жан- жақты талдайды, талқылайды,
сол арқылы білімдерін қайталайды, жаңа білім
қосады.
РЕЦЕПТОР:
Сипатта
(рецепторларды)
Салыстыр (ұқсастығы,
айырмашылығы)
Ұсын (рецептордың
жұмысын қалай білуге
болады?)
Терморецепторларды:
Дәлелде (қалай әсер
етеді)
Талда (ауру сезімі
пайдалы ма?)
Ойлап тап (сипап
сезу рецепторы арқылы дүниені танып- білеміз
бе?)
РЕЦЕПТОРЛАР:
Сипатта (Теріден тыс
рецепторларды)
Салыстыр (ұқсастығы,
айырмашылығы)
Ұсын (рецептордың
жұмысын қалай білуге
болады?)
Механорецепторларды:
Дәлелде (қалай әсер
етеді)
Талда (ауру сезімі
пайдалы ма?)
Ойлап тап (сипап
сезу рецепторы арқылы дүниені танып- білеміз
бе?)
Тапсырма
3.
“
.
«Терінің
сезімталдығын зерттеу» зертханалық жұмысын
орындау.
Жұмыс
барысы: Жұмыс жұпта
орындалады. 1.Алақанның сыртқы
бетінен,білек буынынан басы доғал түйреуішпен тактильді нүктелерді
тауып, оны қызыл түсті сиямен белгілейміз. 2.Осы жерлерден
суытылған түйреуішпен суықты қабылдайтын нүктелерді тауып, көк
түсті сиямен белгілейміз. 3.Терінің ауданындағы
1см2ауданындағы тактильді және суықты қабылдайтын нүктелерді
санаңдар.
Оқушылар жаңа тақырыпты мұғалім түсіндіргені бойынша
тыңдайды. Бейнероликті қарайды.
Адам денесінде орналасқан рецепторлар және адамның тері
рецепторларын ажыратады. Соның ішінде тері рецепторларының түрлерін
және олардың ағзаға әсер ету механизмін меңгереді. Теріден тыс
рецепторлар туралы ақпараттар біліп, оларды
меңгереді.
Дәптермен жұмыс жасайды
Оқушылар қойылған сұрақтарға өз беттерінше жауап
береді.
Оқушылар берілген кестені жекелеп
толтырады
Оқушылар тақырыпты талдап, дәлелдеме
жасайды.
Рецепторларды сипаттайды
Сұрақтарды логикаға салып жауап
береді
Қол көтеру арқылы жекелеп жауап
береді
Оқушылар зертханалық жұмысты жұпта
орындайды. Қ.Б: жарайсың, жақсы
түсініпсің, керемет және т.б. Қ.Б: жарайсың, жақсы
түсініпсің, керемет және т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||

апсырма
1













