|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1А бөлімі – Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп-интернаты Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Утешова.Э.Б Сынып: 5а,ә,б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.1 – кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау; 5.4.1.2 – «неолиттік төңкеріс» ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу; 5.4.2.1– экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Алғашқы адамдардың кәсіптерін сипаттау; Иемденуші және өндіруші шаруашылықтың айырмашылығын анықтау; Неолиттік төңкерістің ежелгі адамдардың өміріне тигізген әсерін сипаттау Барлық оқушылар: Алғашқы адамдардың кәсіптерінің ерекшеліктерін түсіндіреді; Неолиттік төңкерістің негізгі факторларын айқындайды Оқушылардың басым бөлігі: неолиттік төнкерістің нәтижесінде адамның өмірінде болған өзгерістерді айта алады Кейбір оқушылар: өз ойларын мазмұндап, оларды негіздейді; тарихи айғақтарды талдау негізінде дәйекті қорытынды жасайды |
||
|
Бағалау критерийі |
Алғашқы адамдардың кәсіптерін сипаттайды; Иемденуші және өндіруші шаруашылықтың айырмашылығын анықтайды; Неолиттік төңкерістің ежелгі адамдардың өміріне тигізген әсерін сипаттайды |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Алғашқы адамдардың кәсіптерінің ерекшеліктерін түсіндіреді;Алғашқы өміріндегі өзгерістерді анықтайды ; Пәндік лексика және терминдер Егіншілік, қол өнер, мал шаруашылығы, неолиттік төңкеріс Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер - Адамдардың шаруашылығындағы ең маңызды өзгерістер ..... деп аталады? - неолиттік төңкеріс дегеніміз... |
||
|
Құндылықтарға баубаулу |
Алғашқы адамдардың өміріндегі өзгерістерді түсіндіру арқылы «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық» сияқты құндылықтарды оқушылардың бойына дарыту |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет – әдеби шығармалар арқылы бірлесіп еңбек ету тиімділігі; Қазақ тілі – тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу,тыңдау,жазу) көрініс табады |
||
|
Алдыңғы білім |
алғашқы адамдардың антропологиялық белгілері; алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Оқушылар назарына суреттер беріліп, сұрақтарға жауап беру ұсынылады: «Миға шабуыл» Байланыс табыңыз:
Терімшілік, малшаруашылығы, егін шаруашылығы, аңшылық, төңкеріс Осы сұрақтарға жауап беру арқылы ОМ оқушылар анықтайды.
Пәндік терминология: Егіншілік, қол өнер, мал шаруашылығы, неолиттік төңкеріс Күтілетін нәтиже: Егіншілік, қол өнер, мал шаруашылығы, неолиттік төңкеріс ұғымын түсінеді; Адамдардың өміріндегі өзгерістердің себептерін талдайды; |
Сабақтың басы Үйлестірме материалдар, презентация, |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім ақпараты: Түрткі :
І. Жеке жұмыс: Ежелгі адамдардың әлеуметтік ұйымы ұзақ даму жолынан өтті. Бірінші формасы — алғашқы адамдардың тобыры бірігіп аң аулап, қорғану үшін қажет болды. Адамзат баласы хайуанаттар дүниесінен бөлініп шыққаннан кейін, 1,5—2 миллион жылдай уакыт тобыр болып өмір сүрді. Алғашқы адамдар тобыры деп аталатын өте қарапайым бірлестіктің құрамында, әдетте 20—30 ересек адамдар болатын. "Адамдардың бұл алғашқы бірлестігін неге тобыр деп атаймыз?" деген сүрақ тууы мүмкін. Шындығында да, бұл адамдардың бірлестігі болғанымен, олардың әлі де хайуанаттар тобырынан айырмашылығы шамалы болатын. Олар да терімшілік пен аңшылық арқылы күн көретін, табиғаттың дайын байлығын тұтынатын, яғни ештеңе өндірмейтін. 1.Бұл құжаттан нені анықтауға болады? 2.Алғашқы адамдардың қауымын тобыр деп атаған? Кері байланыс ІІ. Жұптық жұмыс Неолиттік төңкерістің үш артықшылықтарын атаңдар анықтаңыз?
Кері байланыс |
Сабақтың ортасы |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: |
Сабақтың соңы |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? |
|
||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер
Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1А бөлімі – Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп-интернаты Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Утешова.Э.Б Сынып: 5а,ә,б Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.1 – кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау; 5.4.1.2 – «неолиттік төңкеріс» ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу; 5.4.2.1– экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Алғашқы адамдардың кәсіптерін сипаттау; Иемденуші және өндіруші шаруашылықтың айырмашылығын анықтау; Неолиттік төңкерістің ежелгі адамдардың өміріне тигізген әсерін сипаттау Барлық оқушылар: Алғашқы адамдардың кәсіптерінің ерекшеліктерін түсіндіреді; Неолиттік төңкерістің негізгі факторларын айқындайды Оқушылардың басым бөлігі: неолиттік төнкерістің нәтижесінде адамның өмірінде болған өзгерістерді айта алады Кейбір оқушылар: өз ойларын мазмұндап, оларды негіздейді; тарихи айғақтарды талдау негізінде дәйекті қорытынды жасайды |
||
|
Бағалау критерийі |
Алғашқы адамдардың кәсіптерін сипаттайды; Иемденуші және өндіруші шаруашылықтың айырмашылығын анықтайды; Неолиттік төңкерістің ежелгі адамдардың өміріне тигізген әсерін сипаттайды |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Алғашқы адамдардың кәсіптерінің ерекшеліктерін түсіндіреді;Алғашқы өміріндегі өзгерістерді анықтайды ; Пәндік лексика және терминдер Егіншілік, қол өнер, мал шаруашылығы, неолиттік төңкеріс Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер - Адамдардың шаруашылығындағы ең маңызды өзгерістер ..... деп аталады? - неолиттік төңкеріс дегеніміз... |
||
|
Құндылықтарға баубаулу |
Алғашқы адамдардың өміріндегі өзгерістерді түсіндіру арқылы «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық» сияқты құндылықтарды оқушылардың бойына дарыту |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет – әдеби шығармалар арқылы бірлесіп еңбек ету тиімділігі; Қазақ тілі – тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу,тыңдау,жазу) көрініс табады |
||
|
Алдыңғы білім |
алғашқы адамдардың антропологиялық белгілері; алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Оқушылар назарына суреттер беріліп, сұрақтарға жауап беру ұсынылады: «Миға шабуыл» Байланыс табыңыз:
Терімшілік, малшаруашылығы, егін шаруашылығы, аңшылық, төңкеріс Осы сұрақтарға жауап беру арқылы ОМ оқушылар анықтайды.
Пәндік терминология: Егіншілік, қол өнер, мал шаруашылығы, неолиттік төңкеріс Күтілетін нәтиже: Егіншілік, қол өнер, мал шаруашылығы, неолиттік төңкеріс ұғымын түсінеді; Адамдардың өміріндегі өзгерістердің себептерін талдайды; |
Сабақтың басы Үйлестірме материалдар, презентация, |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім ақпараты: Түрткі :
І. Жеке жұмыс: Ежелгі адамдардың әлеуметтік ұйымы ұзақ даму жолынан өтті. Бірінші формасы — алғашқы адамдардың тобыры бірігіп аң аулап, қорғану үшін қажет болды. Адамзат баласы хайуанаттар дүниесінен бөлініп шыққаннан кейін, 1,5—2 миллион жылдай уакыт тобыр болып өмір сүрді. Алғашқы адамдар тобыры деп аталатын өте қарапайым бірлестіктің құрамында, әдетте 20—30 ересек адамдар болатын. "Адамдардың бұл алғашқы бірлестігін неге тобыр деп атаймыз?" деген сүрақ тууы мүмкін. Шындығында да, бұл адамдардың бірлестігі болғанымен, олардың әлі де хайуанаттар тобырынан айырмашылығы шамалы болатын. Олар да терімшілік пен аңшылық арқылы күн көретін, табиғаттың дайын байлығын тұтынатын, яғни ештеңе өндірмейтін. 1.Бұл құжаттан нені анықтауға болады? 2.Алғашқы адамдардың қауымын тобыр деп атаған? Кері байланыс ІІ. Жұптық жұмыс Неолиттік төңкерістің үш артықшылықтарын атаңдар анықтаңыз?
Кері байланыс |
Сабақтың ортасы |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: |
Сабақтың соңы |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? |
|
||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз













