Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Теріні қорғаудың жеке құралдары
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Теріні қорғаудың жеке құралдары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша қымтау және сіңдіру арқылы олардың қорғау қасиеттерін арттыру тәсілдерін білу. 2. Арнайы қорғаныс киімінің қолданылуы және оны пайдалану ережелерімен танысу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын кию және шешу ретін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын плащ түрінде дұрыс және жылдам кие алады Кейбір оқушылар: Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын комбинезон түрінде дұрыс және жылдам кие алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және әлемдік, аймақтық мәселелерді шешуге бүкіл ел болып араласу, қатысу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 2' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
2' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу 1. Жаппай жою қаруларынан теріні қалай қорғауға болады? Теріні қорғайтын жеке құралдар ретінде өндірістік киімдерді, резина етіктерді, резина және былғары қолғаптарды пайдалануға болады. Бұл киімнің қорғаныстық қасиеті қосымша герметизациялау және сіңдіру жолымен арттырылады. АҚ құралымдарының жеке құрамы күшті әсер ететін улы заттар бөлінген апаттар, химиялық, бактериологиялық қарулар қолдану салдарын жоюда және радиобелсенді зақымдау аумағында арнайы киім киетінін айтамын. |
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
7' |
Түсіну Жалпыәскери қорғаныс жиынтығының құрылысы, кию және шешу реттерімен таныстырамын. |
Қарайды, жасап көреді. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
18' |
Қолдану Үш бөлімшеге үш түрлі тапсырма беріп, үш оқу жаттығу орнына жіберемін. Әрбір 7 мин. сайын оқу жаттығу орындары ауыстырылып отырылады. Талдау Оқу жаттығу орындарын взвод командирінің орынбасарымен аралап жүріп ескерту жасаймын, көрсетемін. |
І І оқу жаттығу орнына 1-бөлімше «Химиялық дабыл» сигналы бойынша әрекет ету тәртібіне жаттығады. ІІ оқу жаттығу орнына 2-бөлімше барып, жалпыәскери қорғаныс жиынтығын плащ түрінде киюге жаттығады. ІІІ оқу жаттығу орнына 3-бөлімше барып, жалпыәскери қорғаныс жиынтығын комбинезон түрінде киюге жаттығады. Оқушылар сұрақтар қояды, жаттығуларды дұрыс әрі жылдам жасауға тырысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
4' |
Жинақтау Взводты сапқа тұрғызып, жалпыәскери қорғаныс жиынтығын жинау тәртібімен таныстырамын. |
Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын жинайды. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс Жақсы жұмыс жасаған бөлімше командирлерін атап өтемін. Үйге тапсырма беру §6 |
Бөлімше командирлері жақсы жұмыс жасаған жас сарбаздар мен бөлімшелерді атап өтеді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Теріні қорғаудың жеке құралдары
Теріні қорғаудың жеке құралдары
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Теріні қорғаудың жеке құралдары
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Теріні қорғаудың жеке құралдары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша қымтау және сіңдіру арқылы олардың қорғау қасиеттерін арттыру тәсілдерін білу. 2. Арнайы қорғаныс киімінің қолданылуы және оны пайдалану ережелерімен танысу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын кию және шешу ретін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын плащ түрінде дұрыс және жылдам кие алады Кейбір оқушылар: Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын комбинезон түрінде дұрыс және жылдам кие алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және әлемдік, аймақтық мәселелерді шешуге бүкіл ел болып араласу, қатысу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 2' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
2' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу 1. Жаппай жою қаруларынан теріні қалай қорғауға болады? Теріні қорғайтын жеке құралдар ретінде өндірістік киімдерді, резина етіктерді, резина және былғары қолғаптарды пайдалануға болады. Бұл киімнің қорғаныстық қасиеті қосымша герметизациялау және сіңдіру жолымен арттырылады. АҚ құралымдарының жеке құрамы күшті әсер ететін улы заттар бөлінген апаттар, химиялық, бактериологиялық қарулар қолдану салдарын жоюда және радиобелсенді зақымдау аумағында арнайы киім киетінін айтамын. |
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
7' |
Түсіну Жалпыәскери қорғаныс жиынтығының құрылысы, кию және шешу реттерімен таныстырамын. |
Қарайды, жасап көреді. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
18' |
Қолдану Үш бөлімшеге үш түрлі тапсырма беріп, үш оқу жаттығу орнына жіберемін. Әрбір 7 мин. сайын оқу жаттығу орындары ауыстырылып отырылады. Талдау Оқу жаттығу орындарын взвод командирінің орынбасарымен аралап жүріп ескерту жасаймын, көрсетемін. |
І І оқу жаттығу орнына 1-бөлімше «Химиялық дабыл» сигналы бойынша әрекет ету тәртібіне жаттығады. ІІ оқу жаттығу орнына 2-бөлімше барып, жалпыәскери қорғаныс жиынтығын плащ түрінде киюге жаттығады. ІІІ оқу жаттығу орнына 3-бөлімше барып, жалпыәскери қорғаныс жиынтығын комбинезон түрінде киюге жаттығады. Оқушылар сұрақтар қояды, жаттығуларды дұрыс әрі жылдам жасауға тырысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
4' |
Жинақтау Взводты сапқа тұрғызып, жалпыәскери қорғаныс жиынтығын жинау тәртібімен таныстырамын. |
Жалпыәскери қорғаныс жиынтығын жинайды. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс Жақсы жұмыс жасаған бөлімше командирлерін атап өтемін. Үйге тапсырма беру §6 |
Бөлімше командирлері жақсы жұмыс жасаған жас сарбаздар мен бөлімшелерді атап өтеді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
АӘТД электронды
оқулығы













