|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Термодинамика негіздері |
Мектеп:№37 жом |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Сугурбаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Жылумашиналарынпайдаланудағыэкологиялықмәселелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.3.2.23 – жылумашиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлықоқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлаудағдысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар:Не істейалады? Бірлескен оқу барысында жылу машиналарын пайдалануда қоршаған ортаға экологиялық әсерін түсінеді, пайдалы және зиянды жақтарын нақтылайды, табиғатты қорғау мәселелерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог: -Сіз жылу машиналарын пайдалануда қандай экологиялық мәселелер туындайтынын білесіз? -Неліктен жылу машиналарының ПӘК мәнінің төмен болуы қоршаған ортаға зиян? -Сіз қалдықтардың адам ағзасына әсерінің пайдалы және зиянды жақтарын ажырата аласыз ба? -Сіз жылу машиналарын пайдалануда қоршаған ортаға экологияның қалай жақсарту жолдарын ұсынасыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыруменинновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу: -біліммен ғылымды біріктіруде еліміздің физика ғылымының дамуына өзіндік үлес қоса алатын тұлға болуға баулу. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: Жылу машиналарын пайдалануда экологиялық мәселелерді өмipдe пайдалы және зиянды жақтарын ажыратып, жақсарту жолдарын ұсынып қoлдaнa aлуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Биология, жаратылыстану,география, химия, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғыоқу |
Жаратылыстану, география. Табиғат құбылыстары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс- тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
2мин
5мин
|
І.Ұйымдастыру кезeңі. «Амандасу» әдісі
Мақсaты: сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар ортаға шығып бір-біріне қарама-қарсы екі қатарға тұрады, мұғалім бұйрығымен әр елдің амандасу түрлерін көрсетеді: -қазақтар қол алысады; -Италияда құшақтасады; -Бразилияда бір-бірінің иығын қағады; -Никарагуада арқасымен; -Зимбабада шынтақпен; -Австралияда шапалақ; секіріп; -жапондықтар иіліп, бастарын төмен изеп амандасады. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
« Мұнда барлық сынып оқушылары себетке қаламсаптарын салады, мұғалім 3 топқа бөлінетіндей әр топқа кез-келген қаламсаптарды қояды. Әр оқушы өзінің қаламсабын тауып топқа отырады.
ІІІ. Үй жұмысын тексеру : «Автомобиль» әдісі бойыншаоқушыларға тақтада автомобиль бөлшектерінің қиынды суреті ілінген қабырға газеті тұрады,бөлшектерді таңдап, артындағы үйге берілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді, соңында автомобиль суреті құрастырылып шығады.
- Жылу қозғалтқышы дегеніміз не?
- Жылу машинасының пайдалы әсер коэффициенті дегеніміз не? Оны арттырудың жолдары
Тоңазытқыш қондырғыларының бөліктерін атын және олардың атқаратын қызметін атаңдар
Жұмыс денесінің қыздырғыштан алған жылуын толығымен механикалық энергияға айналдыруға бола ма? Неге?
- Жылу қозғалтқышының ПӘК-іне себепті 100%-ге жақындай алмайды?
Поршенді бу қозғалтқышынан бу тубинасының артықшылығы неде?
- Жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі
|
Слайд 1
Слайд 2 Себет, Қаламсап
Слайд 3 Қабырға газеті, автомобиль бөлшегінің қима суреттері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 29 мин |
3мин
15мин
6мин
5 мин
|
I.«Көпір» әдісі:
О
II. «Зерттеушілік жоба» әдісі Әр топ берілген тақырыптары мен тапсырмалары бойынша зерттеу жұмыстарын зерттеудің 6 қадамын қолданып, постер қорғайды, өз ұсыныстарымен бөліседі.
Кері байланыс: «Бутерброд» - Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз бұл:
III. «Бэкроним» әдісі бойынша жеке жұмыс. Оқушылар тапсырма бойынша Венн диаграмма құрады, сурет салады, есеп шығарады.
ҚБ. «Досыңа көмек» әдісімен оқушылар жұбын бағалау критериі мен дискриптор арқылы бағалайды.
|
Көпір суреті
Фломастер, қабырға газеті, суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
2мин
2мин
|
Рефлексия: «ПЛЮС-МИНУС-ҚЫЗЫҚТЫ»
Үйге тапсырма:§17 оқу.
|
Оқулық. «Арман ПВ» баспасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.«Автомобиль» әдісі бойынша оқушыларға тапсырманыдереккөздер арқылы беріп,өткен сабақты қорытындылайды, автомобиль бөлшектері арқылы есте сақтайды,ұжымдық бірлесіп,кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, әрі өзара қолдау көмек көрсетіледі. 2. «Көпір» әдісін өткен сабақпен және бүгін өтетін сабақты дереккөзбен байланыстырып, оқушыларға проблемалық сұрақ қою,ой салу, оны шешу арқылы жаңа тақырып ашуда диалог және қолдау саралау түрін пайдаландым, ынталандыру мақсатта қолдау көрсетіп, ҚЖ оқушыларлың жылдам жұмыс істейтіні көрініс тапты. 3. «Зерттеушілік жоба» әдісінде оқушылардың тапсырма, ресурстар арқылы зерттеушілік, шығармашылық қабілеттерінің артуына мүмкіндік береді,жаңа сабақты оқулықтан оқып өз орталарында топтарында талқылайды, бір-біріне қолдау көрсетеді, постер қорғайды, жылдамдық танытады, қорытынды жасайды. 4. «Бэкроним» әдісінде тапсырманы беру арқылы дереккөздермен жұмыс жасап, ҚТ немесе ҚЖ оқушылар белсенділік танытып, қарқындылықпен жұмыс жасап сурет салады,қорытындылайды, жылу машиналарының пайдалы мен зиянды жақтарын жіктеп ажыратады, есепті шығарады, ҚБ бағалайды.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс- шаралардың орындалуын үйлестіру, оқушылар, ата-аналар мен мұғалімдер арасында шұғыл жағдайлардағы іс-әрекеттерге дайындықты, ұйымдасушылық пен қырағылықты күшейтуге бағытталған түсіндіру жұмысын тұрақты түрде жүргізу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Термодинамика негіздері.8 сынып
Термодинамика негіздері.8 сынып
|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Термодинамика негіздері |
Мектеп:№37 жом |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Сугурбаева |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Жылумашиналарынпайдаланудағыэкологиялықмәселелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.3.2.23 – жылумашиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлықоқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлаудағдысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар:Не істейалады? Бірлескен оқу барысында жылу машиналарын пайдалануда қоршаған ортаға экологиялық әсерін түсінеді, пайдалы және зиянды жақтарын нақтылайды, табиғатты қорғау мәселелерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог: -Сіз жылу машиналарын пайдалануда қандай экологиялық мәселелер туындайтынын білесіз? -Неліктен жылу машиналарының ПӘК мәнінің төмен болуы қоршаған ортаға зиян? -Сіз қалдықтардың адам ағзасына әсерінің пайдалы және зиянды жақтарын ажырата аласыз ба? -Сіз жылу машиналарын пайдалануда қоршаған ортаға экологияның қалай жақсарту жолдарын ұсынасыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыруменинновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу: -біліммен ғылымды біріктіруде еліміздің физика ғылымының дамуына өзіндік үлес қоса алатын тұлға болуға баулу. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: Жылу машиналарын пайдалануда экологиялық мәселелерді өмipдe пайдалы және зиянды жақтарын ажыратып, жақсарту жолдарын ұсынып қoлдaнa aлуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Биология, жаратылыстану,география, химия, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғыоқу |
Жаратылыстану, география. Табиғат құбылыстары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс- тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
2мин
5мин
|
І.Ұйымдастыру кезeңі. «Амандасу» әдісі
Мақсaты: сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар ортаға шығып бір-біріне қарама-қарсы екі қатарға тұрады, мұғалім бұйрығымен әр елдің амандасу түрлерін көрсетеді: -қазақтар қол алысады; -Италияда құшақтасады; -Бразилияда бір-бірінің иығын қағады; -Никарагуада арқасымен; -Зимбабада шынтақпен; -Австралияда шапалақ; секіріп; -жапондықтар иіліп, бастарын төмен изеп амандасады. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
« Мұнда барлық сынып оқушылары себетке қаламсаптарын салады, мұғалім 3 топқа бөлінетіндей әр топқа кез-келген қаламсаптарды қояды. Әр оқушы өзінің қаламсабын тауып топқа отырады.
ІІІ. Үй жұмысын тексеру : «Автомобиль» әдісі бойыншаоқушыларға тақтада автомобиль бөлшектерінің қиынды суреті ілінген қабырға газеті тұрады,бөлшектерді таңдап, артындағы үйге берілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді, соңында автомобиль суреті құрастырылып шығады.
- Жылу қозғалтқышы дегеніміз не?
- Жылу машинасының пайдалы әсер коэффициенті дегеніміз не? Оны арттырудың жолдары
Тоңазытқыш қондырғыларының бөліктерін атын және олардың атқаратын қызметін атаңдар
Жұмыс денесінің қыздырғыштан алған жылуын толығымен механикалық энергияға айналдыруға бола ма? Неге?
- Жылу қозғалтқышының ПӘК-іне себепті 100%-ге жақындай алмайды?
Поршенді бу қозғалтқышынан бу тубинасының артықшылығы неде?
- Жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі
|
Слайд 1
Слайд 2 Себет, Қаламсап
Слайд 3 Қабырға газеті, автомобиль бөлшегінің қима суреттері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 29 мин |
3мин
15мин
6мин
5 мин
|
I.«Көпір» әдісі:
О
II. «Зерттеушілік жоба» әдісі Әр топ берілген тақырыптары мен тапсырмалары бойынша зерттеу жұмыстарын зерттеудің 6 қадамын қолданып, постер қорғайды, өз ұсыныстарымен бөліседі.
Кері байланыс: «Бутерброд» - Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз бұл:
III. «Бэкроним» әдісі бойынша жеке жұмыс. Оқушылар тапсырма бойынша Венн диаграмма құрады, сурет салады, есеп шығарады.
ҚБ. «Досыңа көмек» әдісімен оқушылар жұбын бағалау критериі мен дискриптор арқылы бағалайды.
|
Көпір суреті
Фломастер, қабырға газеті, суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
2мин
2мин
|
Рефлексия: «ПЛЮС-МИНУС-ҚЫЗЫҚТЫ»
Үйге тапсырма:§17 оқу.
|
Оқулық. «Арман ПВ» баспасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.«Автомобиль» әдісі бойынша оқушыларға тапсырманыдереккөздер арқылы беріп,өткен сабақты қорытындылайды, автомобиль бөлшектері арқылы есте сақтайды,ұжымдық бірлесіп,кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, әрі өзара қолдау көмек көрсетіледі. 2. «Көпір» әдісін өткен сабақпен және бүгін өтетін сабақты дереккөзбен байланыстырып, оқушыларға проблемалық сұрақ қою,ой салу, оны шешу арқылы жаңа тақырып ашуда диалог және қолдау саралау түрін пайдаландым, ынталандыру мақсатта қолдау көрсетіп, ҚЖ оқушыларлың жылдам жұмыс істейтіні көрініс тапты. 3. «Зерттеушілік жоба» әдісінде оқушылардың тапсырма, ресурстар арқылы зерттеушілік, шығармашылық қабілеттерінің артуына мүмкіндік береді,жаңа сабақты оқулықтан оқып өз орталарында топтарында талқылайды, бір-біріне қолдау көрсетеді, постер қорғайды, жылдамдық танытады, қорытынды жасайды. 4. «Бэкроним» әдісінде тапсырманы беру арқылы дереккөздермен жұмыс жасап, ҚТ немесе ҚЖ оқушылар белсенділік танытып, қарқындылықпен жұмыс жасап сурет салады,қорытындылайды, жылу машиналарының пайдалы мен зиянды жақтарын жіктеп ажыратады, есепті шығарады, ҚБ бағалайды.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс- шаралардың орындалуын үйлестіру, оқушылар, ата-аналар мен мұғалімдер арасында шұғыл жағдайлардағы іс-әрекеттерге дайындықты, ұйымдасушылық пен қырағылықты күшейтуге бағытталған түсіндіру жұмысын тұрақты түрде жүргізу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

Қаламсап»әдісі бойынша топ бөлінуі:



қушыларға проблемалық сұрақтар қою арқылы жаңа
тақырыпты ашуға арналған сұрақтар қойылады.















