Тақырып бойынша 11 материал табылды

Термодинамика негіздері 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа арналған термодинамика негіздері туралы физика пәнінен сабақ жоспары қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Термодинамика негіздері

Мектеп: №6 Шұбарқұдық негізгі орта мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қаленов Ғ.О.


Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақ тақырыбы

Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффиценті



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.19. Жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффицентін анықтау.

8.3.2.21. Жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Пайдалы әрекет коэффиценті ұғымымен танысады, оның физикалық мағынасын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Пайдалы әрекет коэффиценті ұғымының техникадағы рөлін, маңызын ұғынады, нақты физикалық сипаттама бере алады.

Кейбір оқушылар:

Пайдалы әрекет коэффицентін есеп шығаруда қолданады, оны анықтау жолдарын біледі.



Бағалау критерийлері

1. Пайдалы әрекет коэффиценті ұғымын, оның

техникадағы маңызын түсінеді;

2. Анықтау жолын біледі;

3. Есептер шығаруда қолданады.


Тілдік мақсаттар


  • Пайдалы әрекет коэффицентінің анықтамасын айта алады.

  • Пайдалы әрекет коэффицентінің пайызбен жазылатынын түсіндіре алады.

  • Физикалық терминдерді анықтамада дұрыс қолданып, нақты айта біледі.


Құндылықтарды баулу




1. Өндірісте, өнеркәсіпте, халық шаруашылығында қолданылатын техникалардың пайдалы әрекет коэффицентін арттыру еңбек өнімділігін арттырудың алғы шарты.

2. Жылу қозғалтқыштарының экологиялық таза жаңа модельдерін(электр тогымен, сұйытылған және сығылған газбен) енгізу.

(Индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу)


Пәнаралық байланыстар

Математикамен(пайдалы әрекет коэффицентінің пайызбен есептеліп, өрнектелуі).

Биологиямен (пайдалы әрекет коэффицентін арттырудың қоршаған ортаға тигізетін әсері).


АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстары, (слайдтар, видеолар)


Алдыңғы білім


  • Санның пайызын таба біледі.

  • Жылу қозғалтқыштардың түрлерін ажыратады.

  • Пайдалы жұмыс пен толық жұмысты анықтай алады.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар



Сабақтың басы



Ұйымдастыру

  1. Сәлемдесу

  2. Сынып оқушыларына  жағымды ахуал туғызу

  3. Психологиялық тренинг

Үй жұмысына берілген есептерді тексеру.



Сабақтың ортасы


Сабақ типі: Жаңа тақырыпты меңгеру

Өткенді еске түсіріп, сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды, дәптерлеріне жазады.

Жаңа сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақ типі:

Қысқаша теория: Барлық жылу қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципінен жұмыстың дене қоздырғыштан біраз Q1 жылу мөлшерін ала отырып, сол жылу мөлшерінің бір бөлігін Q2 тоңазытқышқа беретіні белгілі. Сондықтан газ немесе бу ұлғайғанда істелетін механикалық жұмысқа қалған ішкі энергия ғана кетеді, яғни А= Q1 – Q2 .

Ішкі энергияны механикалық энергияға айналдыратынжылу машинасының тиімділігін сипаттау үшін жылу машинасының пайдалы әрекет коэффиценті (ПӘК) деген ұғым енгізіледі. Оны ɳ (эта) әрпімен белгілейді.

Жылу машиналарының пайдалы әрекет коэффиценті ɳ (ПӘК) істелген жұмыстың қоздырғыштан алынған жылу мөлшеріне тең:


ɳ = Q1 – Q2/Q1 = Aтол/Q










Сұрақтар

сипаттама


газдар



сұйықтар


Зарядталған денелер және бөлшектер

Газдардағы қысым

Shape1

Shape2

Паскаль заңы

Shape3

Shape4

Өмірмен байланысы

Shape5

Shape6


Shape7








Сабақтың соңы



Сөзге шебер бөлімі

Оқушылар постерге өтілген мәліметтерге бай тақырыптарды қоргайды.



Кері байланыс. Оқушылардың пікірлері немесе бағалау критерийі бойынша оларды бағалау, тақырып бойынша үй тапсырмасын беру

Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру.

Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты түсінеді, тақырыптың есептерін шығаруға белсенді қатысады.

Қабілетті оқушыларға берілген тапсырма: күрделі есептер шығара алады.

(1) Алдағы тақырыптың түсінуін.

(2) Үй жұмысының орындалуын.

(3) Есептер шығаруға белсенді қатысуларын.

(4) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.

(5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағыттал,ан есептерде ойлау операцияларын қолдануы.









Эксперименттік есептер шығару кезінде оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіледі және қадағаланады. Оқушылар топтық жұмыс кезінде, экспериментте алынған мәндерді талдауда сыныптағы оқушылардың бір-бірінің пікірін тыңдай білуіне, коммуникативтік қабілетін жарқын көрсетуіне жағдай жасалады.

http://cis-science-and-technology.wikispaces.com/space/content


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ жоспарлағандай болып шықты. Тақырып оқушылармен бірге талданды.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар белсенді сұрақтарға жауап беріп отырды.

2: Тақырыпты оқушылар белсенді түрде ойларын айтып, аша білді.



2: Екі оқушыдан басқалары жоғарғы деңгейдің тапсырмаларын орындады. Тапсырмалар оқушылардың сұраныстарын қанағаттандырды.



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылардың қызығушылығын оятатындай жұмыстардың жасалуы.



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1: Жұптық тапсырма кезінде оқушылардың деңгейлеріне байланысты бөлу.








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2019
1138
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі