|
Бөлім: Термодинамика негiздерi |
Мектеп: КММ «№65 ЖББМ» |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Көпейсін Аяна |
|||||||||||
|
Сынып: 10 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Термодинамиканың бiрiншi заңы. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі изопроцестерге қолдану. Көптеген оқушылар: Термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі изопроцестерде қолдану Кейбір оқушылар: Термодинамиканың бірінші заңын идеал газдың мольдік жылусыйымдылығын изопроцестерде есеп шығаруда қолдану |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Басы 8 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру. «Мозайка» әдісін қолдану. 1.Газдың берілген массасы үшін қандай да бір термопараметрдің тұрақты болып қалатын кезіндегі процесстер.(изопроцесс) 2.Термодинамикадағы жұмыстың формуласы 3. Изохоралық процессі басқаша қалай аталады? 4. Энергия жоқтан пайда болмайды немесе өздігінен жоғалып кетпейді, тек бір күйден екінші күйге ауысады. Бұл қай заң? 5. Ішкі энергияның формуласы 6. Ішкі энергия, жылу мөлшері, жұмыстың өлшем бірлігі 7.Жылу берілу процессінде бір денеден екінші денеге берілетін энергия 8. Изохоралық процесс қандай процесс? 9. Изотермиялық процесс қандай процесс? 10. Изобаралық процесс? 11. p, V, T қандай шамалар? |
Жаңа сабаққа дайындалады |
1 сұраққа 1 балл |
презетация |
||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 15 минут |
Бір күйден екінші күйге ауысу кезінде термодинамикалық жүйенің ішкі энергиясының өзгеруі жүйемен атқарылатын жұмыс және жүйеге берілген жылу мөлшерінің қосындысына тең: ∆U = A’ + Q, мұндағы А’- сыртқы күштердің жүйемен атқарған жұмысы. А’ = - А Термодинамикалық жүйеге берілген жылу мөлшері оның ішкі энергиясының өзгеруі мен жүйенің сыртқы денелерге қарсы атқаратын жұмысына шығындалады: Q = ∆U + А
Термодинамиканың бірінші заңын изороцестерге қолдану.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Белсенділік танытады |
мақтау |
Презентация 15-18 слайд |
||||||||
|
Сабақты бекіту 15 минут |
№1. Термодинамикалық жүйеге 2000 Дж жылу мөлшері берілген. Егер газ 500 Дж жұмыс жасаса, онда жүйенің ішкі энергиясы қалай өзгереді? №2. Бір атомды идеал газдың 2 молін 50 К-ге қыздырған. Газдың ішкі энергиясының өзгерісі? (R=8,31 Дж/моль ) №3. Газдың 800 молін 500 К-ге изобаралық қыздырған. Газдың жұмысын анықтаңыз? (R=8,31 Дж/моль ) №4. Изобаралық ұлғаю кезінде азот 2,0 Дж жұмыс атқару үшін газға қанша жылу мөлшерін беру керек?
3. Сұрақтарға жауап береді а) Неліктен бұрғымен ағашты бұрғылағада бұрғы қызады? б) Неліктен арқан жібімен төмен жылдам түскенде кезде қолыңды күйдіріп алуға болады? |
Есептер шығарады |
Әр дұрыс есепке 2 балл |
Есептер жинағы |
||||||||
|
Соңы 5 минут |
Рефлексия. INSERT әдісі 4 баған кестесі + білемін - білмеймін ? сұрақ туындады > мен үшін жаңа дүние
Үй тапсырмасы. 207б., 211 б. есептерді шығару |
|
|
|
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
|
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Термодинамиканың 1-ші заңы 10сынып
|
Бөлім: Термодинамика негiздерi |
Мектеп: КММ «№65 ЖББМ» |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Көпейсін Аяна |
|||||||||||
|
Сынып: 10 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Термодинамиканың бiрiншi заңы. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі изопроцестерге қолдану. Көптеген оқушылар: Термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі изопроцестерде қолдану Кейбір оқушылар: Термодинамиканың бірінші заңын идеал газдың мольдік жылусыйымдылығын изопроцестерде есеп шығаруда қолдану |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Басы 8 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру. «Мозайка» әдісін қолдану. 1.Газдың берілген массасы үшін қандай да бір термопараметрдің тұрақты болып қалатын кезіндегі процесстер.(изопроцесс) 2.Термодинамикадағы жұмыстың формуласы 3. Изохоралық процессі басқаша қалай аталады? 4. Энергия жоқтан пайда болмайды немесе өздігінен жоғалып кетпейді, тек бір күйден екінші күйге ауысады. Бұл қай заң? 5. Ішкі энергияның формуласы 6. Ішкі энергия, жылу мөлшері, жұмыстың өлшем бірлігі 7.Жылу берілу процессінде бір денеден екінші денеге берілетін энергия 8. Изохоралық процесс қандай процесс? 9. Изотермиялық процесс қандай процесс? 10. Изобаралық процесс? 11. p, V, T қандай шамалар? |
Жаңа сабаққа дайындалады |
1 сұраққа 1 балл |
презетация |
||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 15 минут |
Бір күйден екінші күйге ауысу кезінде термодинамикалық жүйенің ішкі энергиясының өзгеруі жүйемен атқарылатын жұмыс және жүйеге берілген жылу мөлшерінің қосындысына тең: ∆U = A’ + Q, мұндағы А’- сыртқы күштердің жүйемен атқарған жұмысы. А’ = - А Термодинамикалық жүйеге берілген жылу мөлшері оның ішкі энергиясының өзгеруі мен жүйенің сыртқы денелерге қарсы атқаратын жұмысына шығындалады: Q = ∆U + А
Термодинамиканың бірінші заңын изороцестерге қолдану.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Белсенділік танытады |
мақтау |
Презентация 15-18 слайд |
||||||||
|
Сабақты бекіту 15 минут |
№1. Термодинамикалық жүйеге 2000 Дж жылу мөлшері берілген. Егер газ 500 Дж жұмыс жасаса, онда жүйенің ішкі энергиясы қалай өзгереді? №2. Бір атомды идеал газдың 2 молін 50 К-ге қыздырған. Газдың ішкі энергиясының өзгерісі? (R=8,31 Дж/моль ) №3. Газдың 800 молін 500 К-ге изобаралық қыздырған. Газдың жұмысын анықтаңыз? (R=8,31 Дж/моль ) №4. Изобаралық ұлғаю кезінде азот 2,0 Дж жұмыс атқару үшін газға қанша жылу мөлшерін беру керек?
3. Сұрақтарға жауап береді а) Неліктен бұрғымен ағашты бұрғылағада бұрғы қызады? б) Неліктен арқан жібімен төмен жылдам түскенде кезде қолыңды күйдіріп алуға болады? |
Есептер шығарады |
Әр дұрыс есепке 2 балл |
Есептер жинағы |
||||||||
|
Соңы 5 минут |
Рефлексия. INSERT әдісі 4 баған кестесі + білемін - білмеймін ? сұрақ туындады > мен үшін жаңа дүние
Үй тапсырмасы. 207б., 211 б. есептерді шығару |
|
|
|
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
|
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















