Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А |
Мектеп: Жамбыл ауданы Абай атындағы гимназия мектебі МДШО КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакупова Ғ.Р |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Термохимиялық реакциялар
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.5 - энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Химиялық байланысты үзу кезінде энергия жұмсалатынын және байланысты түзі кезінде энергия бөлінетіндігін дәлелдеп, термохимиялық теңдеулер құрады
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология энергия, температура, жылу, экзотермиялық, эндотермиялық, сіңіру/бөліну, термохимиялық теңдеулер Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Температура төмендеді/жоғарлады, яғни, бұл – экзо/эндотермиялық реакция. Экзо/эндотермиялық реакцияларда жылу бөлінеді/ сіңіріледі |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел.Ғылымға деген қызығушылықты артыру Сабақ барысындағы іс-әрекеттер өзара құрмет ұстанымы негізінде жүзеге асады, бір-бірінің пікірін құрметтеп, оларды соңына дейін тыңдайды, өз ойларын еркін айта алады. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика-термохимиялық процестерді түсіндіруде. Биология-тыныс алу процесі |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
интернет желісінен термиялық реакциялар |
|
|
Бастапқы білім |
7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі 7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин Орындау 3 мин Тексеру 1 мин Бағалау 1 мин |
Борт журналымен таныстыру Борт журналы «Термохимиялық реакциялар»
Түрлі-түсті алған қималары арқылы 3 топқа бөлу
-Жеке жұмыс , «+,-» әдісі Тапсырма №1 1.Берілген мысалдарды экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларға ажратып жаз.
Бағалау дескрипторы. 1.Эндотермиялық және экзотермиялық реакция екенін ажырата біледі. 2.Экзотермиялық және эндотермиялық реакцияны мысалдармен дәлелдейді ҚБ- «От шашу» |
Түрлі-түсті қима қағаздар Кестелер Карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Тәжірибе-2 мин Орындау 4 мин Тексеру 1 мин Бағалау 1 мин Орындау 3 мин Тексеру 3 мин Бағалау 2 мин 2 мин Орындау 3 мин Тексеру 1 мин Бағалау 1 мин Орындау 5 мин Тексеру 2 мин Бағалау 1 мин |
«Ой қозғау»
Сабақтың тақырыбын және мақсатын айту. Порт 2 «Мәтінді оқып жаңадан білгенім» Жеке жұмыс Мақсаты: Термохимиялық реакцияларында энергияның өзгеруін түсіну.
Энергия сақталу заңы- -Энергия ешқайда жоғалмайды және жоқтан пайда болмайды. Ол тек бір түрден екінші түрге ауысады Кинетикалық энергия бөлшектердің үдемелі,айнымалы және тербелмеліқозғалысы. Потенциялдық энергия бөлшектердің өзара тартылуы ,тебісуі Тапсырма№2 Дұрыс энергия түрлерін таңда Бағалау дескрипторы. 1.. Термохимиялық реакциялардағы энергияның өзгеруін біледі 2. Кинетикалық және потенциалдық энергияны түрлерін таңдай алады ҚБ- Өзін-өзі бағалауы 3-порт «Болжамдар» Тапсырма №5 – «График сызу» Энергетикалық диаграммалар арқылы ішкі энергияның өзгеруін дәлелдейді. Топтық жұмыс
болатынын көрсетіңдер және әр теңдеу үшін энергия өзгерісін көрсететін график сызыңыздар: 1 топ- Көміртектің жану реакциясының термохимиялық теңдеуін құрыңыз. 2-топ Калий перманганатының айырылу реакциясының термохимиялық теңдеуін құрыңыз. 3 топ – Метанның жануы.
Бағалау дескрипторы. 1.Термохимиялық теңдеуін жазады 2Экзотермиялық/эндотермиялық реакция екенін біледі. 3Бөлшектердің кинетикалық теориясы бойынша энергия өзгерісін графиктік кескін арқылы көрсетеді ҚБ – Бірін-бірі бағалау 4-порт «Тың ақпарат». Жұптық жұмыс Энергия өзгерісі бойынша термин мен анықтаманы сәйкестендір
Бағалау дескрипторы. 1.Энергия өзгерістері бойынша терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіреді 2. Сұрақтардың жауабын таба алады. ҚБ-Өзара бағалау |
Видео Bilmland Видео Bilmland Метанның жану реакциясындағы байланыстардың түзілуі мен жойылуы. Энергия өзгерісінің графикалық кескіні |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
|
Үй тапсырмасы. Реакция кезіндегі энергия өзгерісін оқу. Рефлексия:3 Қ -Қызық - Қиналдым - Қиын |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
Химиялық байланысты үзу кезінде энергия жұмсалатынын және жаңа байланыстың түзілуі кезінде энергия бөлінетіндігін дәлелдеп, термохимиялық теңдеулер құра біледі.
Бөлшектердің кинетикалық теориясы бойынша энергия өзгерісін графиктік кескін арқылы түсіндіре алады |
Қалыптастырушы бағалау жүреді. Дер кезінде кері байланыс қажеттілікке орай беріліп отырылады. |
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Термохимиялық реакциялар
Термохимиялық реакциялар
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А |
Мектеп: Жамбыл ауданы Абай атындағы гимназия мектебі МДШО КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакупова Ғ.Р |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Термохимиялық реакциялар
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.5 - энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Химиялық байланысты үзу кезінде энергия жұмсалатынын және байланысты түзі кезінде энергия бөлінетіндігін дәлелдеп, термохимиялық теңдеулер құрады
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология энергия, температура, жылу, экзотермиялық, эндотермиялық, сіңіру/бөліну, термохимиялық теңдеулер Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Температура төмендеді/жоғарлады, яғни, бұл – экзо/эндотермиялық реакция. Экзо/эндотермиялық реакцияларда жылу бөлінеді/ сіңіріледі |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел.Ғылымға деген қызығушылықты артыру Сабақ барысындағы іс-әрекеттер өзара құрмет ұстанымы негізінде жүзеге асады, бір-бірінің пікірін құрметтеп, оларды соңына дейін тыңдайды, өз ойларын еркін айта алады. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика-термохимиялық процестерді түсіндіруде. Биология-тыныс алу процесі |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
интернет желісінен термиялық реакциялар |
|
|
Бастапқы білім |
7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі 7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин Орындау 3 мин Тексеру 1 мин Бағалау 1 мин |
Борт журналымен таныстыру Борт журналы «Термохимиялық реакциялар»
Түрлі-түсті алған қималары арқылы 3 топқа бөлу
-Жеке жұмыс , «+,-» әдісі Тапсырма №1 1.Берілген мысалдарды экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларға ажратып жаз.
Бағалау дескрипторы. 1.Эндотермиялық және экзотермиялық реакция екенін ажырата біледі. 2.Экзотермиялық және эндотермиялық реакцияны мысалдармен дәлелдейді ҚБ- «От шашу» |
Түрлі-түсті қима қағаздар Кестелер Карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Тәжірибе-2 мин Орындау 4 мин Тексеру 1 мин Бағалау 1 мин Орындау 3 мин Тексеру 3 мин Бағалау 2 мин 2 мин Орындау 3 мин Тексеру 1 мин Бағалау 1 мин Орындау 5 мин Тексеру 2 мин Бағалау 1 мин |
«Ой қозғау»
Сабақтың тақырыбын және мақсатын айту. Порт 2 «Мәтінді оқып жаңадан білгенім» Жеке жұмыс Мақсаты: Термохимиялық реакцияларында энергияның өзгеруін түсіну.
Энергия сақталу заңы- -Энергия ешқайда жоғалмайды және жоқтан пайда болмайды. Ол тек бір түрден екінші түрге ауысады Кинетикалық энергия бөлшектердің үдемелі,айнымалы және тербелмеліқозғалысы. Потенциялдық энергия бөлшектердің өзара тартылуы ,тебісуі Тапсырма№2 Дұрыс энергия түрлерін таңда Бағалау дескрипторы. 1.. Термохимиялық реакциялардағы энергияның өзгеруін біледі 2. Кинетикалық және потенциалдық энергияны түрлерін таңдай алады ҚБ- Өзін-өзі бағалауы 3-порт «Болжамдар» Тапсырма №5 – «График сызу» Энергетикалық диаграммалар арқылы ішкі энергияның өзгеруін дәлелдейді. Топтық жұмыс
болатынын көрсетіңдер және әр теңдеу үшін энергия өзгерісін көрсететін график сызыңыздар: 1 топ- Көміртектің жану реакциясының термохимиялық теңдеуін құрыңыз. 2-топ Калий перманганатының айырылу реакциясының термохимиялық теңдеуін құрыңыз. 3 топ – Метанның жануы.
Бағалау дескрипторы. 1.Термохимиялық теңдеуін жазады 2Экзотермиялық/эндотермиялық реакция екенін біледі. 3Бөлшектердің кинетикалық теориясы бойынша энергия өзгерісін графиктік кескін арқылы көрсетеді ҚБ – Бірін-бірі бағалау 4-порт «Тың ақпарат». Жұптық жұмыс Энергия өзгерісі бойынша термин мен анықтаманы сәйкестендір
Бағалау дескрипторы. 1.Энергия өзгерістері бойынша терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіреді 2. Сұрақтардың жауабын таба алады. ҚБ-Өзара бағалау |
Видео Bilmland Видео Bilmland Метанның жану реакциясындағы байланыстардың түзілуі мен жойылуы. Энергия өзгерісінің графикалық кескіні |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
|
Үй тапсырмасы. Реакция кезіндегі энергия өзгерісін оқу. Рефлексия:3 Қ -Қызық - Қиналдым - Қиын |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
Химиялық байланысты үзу кезінде энергия жұмсалатынын және жаңа байланыстың түзілуі кезінде энергия бөлінетіндігін дәлелдеп, термохимиялық теңдеулер құра біледі.
Бөлшектердің кинетикалық теориясы бойынша энергия өзгерісін графиктік кескін арқылы түсіндіре алады |
Қалыптастырушы бағалау жүреді. Дер кезінде кері байланыс қажеттілікке орай беріліп отырылады. |
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














