Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўзбек тили
81-дарс
|
Бўлим: |
Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Ш.Умарходжаева |
|
Куни: |
04.02.2025 |
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Ўтган замон феъли |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.1.1.1. Тинглаган материал бўйича асосий моҳиятини қайд этиш ва улар асосида матн мазмунини сўзлаш. 4.3.5.1 стилистик хатоларни ўқитувчи ёрдамида аниқлаб тузатиш; мустақил ҳолда пунктуацион, орфографик, грамматик меъёрларга мос ёзма ишни таҳрир қилиш. 4.4.2.9 Феълларни замонларига мос(Ўт з,Ҳ З ва К з) қўллаш |
|
Дарснинг мақсади: Қадриятлар БТБ |
Ўтган замон феъли нутқ сўзланиб турган пайтдан олдин бажарилган (ёки бажарилмаган) ҳаракатни билдиришини; феълларнинг замони ва гапдаги вазифасини ўрганади Жасампаздық- бәрімізге өнеге. Өнерлі бала – ойлы бала |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
Ўқувчиларни дарсга ҳозирлаш ва ижобий муҳитни яратиш мақсадида “Қуёш тафти” ўйини ўтказилади. Бунинг учун ўқувчилар бир-бирларига қуёш нурлари каби илиқ тилакларни билдиришлари лозим. Масалан: “Мен сизга ҳамиша қувноқ кайфиятда юришингизни тилайман” ва ш.к. Тилаклар билдирилгач, ўқитувчи қуйидаги нақл сўзлар билан дарсни бошлайди. “Китоб ўқиганинг сайин ички оламинг ёришиб, тобора дунёни тиниқроқ кўрасан ва яна ақлинг тобора теранлашади. Аҳли донишларнинг эса атрофидан яхши одамлар аримайди”. Сўнгра янги мавзу ва дарс мақсади билан таништирилади. |
Саломлашади. Шодлик даврасини қуради. Дарсга тайёргарлик кўрадилар. |
Балл билан бахоланади. |
|
|
Ўртаси 30минут |
Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш мақсадида «Муваффақият зинаси» услуби орқали ўқувчилар билан ўтилган мавзу мустаҳкамланади. Бу услубни қўллаш учун ўқувчилар ўз жуфтларини ўзлари танлашади ва ўтилган мавзулар юзасидан биринчи ўқувчи савол берса, иккинчи ўқувчи жавоб беради ва ўринларини алмаштириб, ишни давом эттиришади. Жуфтлар бир-бирларининг жавобларини баҳолашади.
. Слайдда феъл замонлари кўрсатилади Ўқувчиларга саволлар орқали мурожаат этилади.
- Феъл замонлари ҳақида нималарни биласиз? - Уларнинг қандай турлари ҳақида айта оласиз? - Феъл замонларига мисоллар келтиринг. Ўқувчиларга янги мавзу «Ўтган замон феъли» ҳақида тушунча берилади. 1-топшириқ бўйича «Туман» матни берилади. Матндан иш-ҳаракат қачон бажарилганлинигини аниқлаш тавсия этилади. 2-топшириқ бўйича туманнинг тушиши ва тарқалишини кузатганлари асосида баён қилиш ва интернетдан туманнинг пайдо бўлиши ҳақида маълумот излаб, дўстларига гапириб бериш кераклиги айтилади. 3-топшириқ бўйича матнни ўқиб, феълларни ва замонини аниқлаш тавсия этилади. |
Дескриптор: билим олувчи - Феъл иш-ҳаракатни англатишини билади; (1балл) - Феъл замонлари ва унинг турларини айтади; - Феъл замонларига мисоллар келтиради ва гапдан уни ажрата олади; (2 балл) |
Баҳолаш: 2 балл Баҳолаш: балл Баҳолаш: балл Баҳолаш: балл |
Дарслик Слайд дарслик |
|
|
Дафтар билан ишлаш. Ўқувчилар 3 гуруҳга бириккан ҳолда ишни давом эттиришади. 7-топшириқ. Расмларни кузатинг ва ўз гуруҳингиз билан кичик ҳикоя тузинг. Саралаш: Барча ўқувчилар: -Табиат ҳодисаларини атаб айтади; Ўқувчиларнинг асосий қисми: -Табиат ҳодисалари ҳақида гаплар тузади; Баъзи бир ўқувчилар: -Расм асосида матн тузади. |
Дескриптор: билим олувчи - Табиат ўзгаришларини оғзаки равишда тушунтиради; - Расмлар асосида ҳикоя тузади (2балл) |
Баҳолаш: балл |
Дарслик .
|
|
|
5-топшириқ. Чизиқлар ўрнига берилган феъллардан мосини қўйиб ёзинг. Феълларнинг замони ва гапдаги вазифасини айтинг. Саралаш: Барча ўқувчилар: - Гапнинг мазмунига мос феълни қўяди; Ўқувчиларнинг асосий қисми: - Ўтган замон феълини аниқлайди; Баъзи бир ўқувчилар: - Феълларнинг гапдаги вазифасини ажратади; |
Дескриптор: билим олувчи - Гапнинг мазмунига мос феълларни қўйиб ёзади; (1балл) - Феълларнинг замонини аниқлайди;(1балл) - Феълларнинг гапдаги вазифасини айтади;(1балл) - Чиройли ва хатосиз ёзади. (1балл) |
Баҳолаш: балл |
дарслик |
|
|
6-топшириқ. Топишмоқларни ўқинг, жавобини топинг. Топишмоқни кўчириб, феълларни аниқланг, ўтган замон феълларининг тагига чизинг. |
Дескриптор: билим олувчи -Топишмоқнинг мазмуни асосида жавобини топади; - Топишмоқдаги феълларни аниқлайди; (1балл) - Ўтган замон феълларини ажратади ва тагига чизади(1балл) |
Баҳолаш: балл |
Дарслик
|
|
Якуни 5минут |
Уйга вазифа: 4-машқ. Берилган шеърни ўқинг ва ёддан ёзинг. Шеърдаги ўтган замон феълларининг тагига чизинг. Қайта боғланиш: «Бугунги дарсда қуёш каби бетакрор куч-қувватга эга бўла олдимми?» саволини ўз-ўзларига савол беришади. Шу саволга айрим ўқувчилар ёзма, айримлари оғзаки жавоб беришади. |
Ўқувчилар қайта боғланиш бера олади. |
Оғзаки бахоланади |
|
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари: _____________ текширилди
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ўтган замон феъли 4-синф
Ўтган замон феъли 4-синф
Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўзбек тили
81-дарс
|
Бўлим: |
Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Ш.Умарходжаева |
|
Куни: |
04.02.2025 |
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Ўтган замон феъли |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.1.1.1. Тинглаган материал бўйича асосий моҳиятини қайд этиш ва улар асосида матн мазмунини сўзлаш. 4.3.5.1 стилистик хатоларни ўқитувчи ёрдамида аниқлаб тузатиш; мустақил ҳолда пунктуацион, орфографик, грамматик меъёрларга мос ёзма ишни таҳрир қилиш. 4.4.2.9 Феълларни замонларига мос(Ўт з,Ҳ З ва К з) қўллаш |
|
Дарснинг мақсади: Қадриятлар БТБ |
Ўтган замон феъли нутқ сўзланиб турган пайтдан олдин бажарилган (ёки бажарилмаган) ҳаракатни билдиришини; феълларнинг замони ва гапдаги вазифасини ўрганади Жасампаздық- бәрімізге өнеге. Өнерлі бала – ойлы бала |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
Ўқувчиларни дарсга ҳозирлаш ва ижобий муҳитни яратиш мақсадида “Қуёш тафти” ўйини ўтказилади. Бунинг учун ўқувчилар бир-бирларига қуёш нурлари каби илиқ тилакларни билдиришлари лозим. Масалан: “Мен сизга ҳамиша қувноқ кайфиятда юришингизни тилайман” ва ш.к. Тилаклар билдирилгач, ўқитувчи қуйидаги нақл сўзлар билан дарсни бошлайди. “Китоб ўқиганинг сайин ички оламинг ёришиб, тобора дунёни тиниқроқ кўрасан ва яна ақлинг тобора теранлашади. Аҳли донишларнинг эса атрофидан яхши одамлар аримайди”. Сўнгра янги мавзу ва дарс мақсади билан таништирилади. |
Саломлашади. Шодлик даврасини қуради. Дарсга тайёргарлик кўрадилар. |
Балл билан бахоланади. |
|
|
Ўртаси 30минут |
Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш мақсадида «Муваффақият зинаси» услуби орқали ўқувчилар билан ўтилган мавзу мустаҳкамланади. Бу услубни қўллаш учун ўқувчилар ўз жуфтларини ўзлари танлашади ва ўтилган мавзулар юзасидан биринчи ўқувчи савол берса, иккинчи ўқувчи жавоб беради ва ўринларини алмаштириб, ишни давом эттиришади. Жуфтлар бир-бирларининг жавобларини баҳолашади.
. Слайдда феъл замонлари кўрсатилади Ўқувчиларга саволлар орқали мурожаат этилади.
- Феъл замонлари ҳақида нималарни биласиз? - Уларнинг қандай турлари ҳақида айта оласиз? - Феъл замонларига мисоллар келтиринг. Ўқувчиларга янги мавзу «Ўтган замон феъли» ҳақида тушунча берилади. 1-топшириқ бўйича «Туман» матни берилади. Матндан иш-ҳаракат қачон бажарилганлинигини аниқлаш тавсия этилади. 2-топшириқ бўйича туманнинг тушиши ва тарқалишини кузатганлари асосида баён қилиш ва интернетдан туманнинг пайдо бўлиши ҳақида маълумот излаб, дўстларига гапириб бериш кераклиги айтилади. 3-топшириқ бўйича матнни ўқиб, феълларни ва замонини аниқлаш тавсия этилади. |
Дескриптор: билим олувчи - Феъл иш-ҳаракатни англатишини билади; (1балл) - Феъл замонлари ва унинг турларини айтади; - Феъл замонларига мисоллар келтиради ва гапдан уни ажрата олади; (2 балл) |
Баҳолаш: 2 балл Баҳолаш: балл Баҳолаш: балл Баҳолаш: балл |
Дарслик Слайд дарслик |
|
|
Дафтар билан ишлаш. Ўқувчилар 3 гуруҳга бириккан ҳолда ишни давом эттиришади. 7-топшириқ. Расмларни кузатинг ва ўз гуруҳингиз билан кичик ҳикоя тузинг. Саралаш: Барча ўқувчилар: -Табиат ҳодисаларини атаб айтади; Ўқувчиларнинг асосий қисми: -Табиат ҳодисалари ҳақида гаплар тузади; Баъзи бир ўқувчилар: -Расм асосида матн тузади. |
Дескриптор: билим олувчи - Табиат ўзгаришларини оғзаки равишда тушунтиради; - Расмлар асосида ҳикоя тузади (2балл) |
Баҳолаш: балл |
Дарслик .
|
|
|
5-топшириқ. Чизиқлар ўрнига берилган феъллардан мосини қўйиб ёзинг. Феълларнинг замони ва гапдаги вазифасини айтинг. Саралаш: Барча ўқувчилар: - Гапнинг мазмунига мос феълни қўяди; Ўқувчиларнинг асосий қисми: - Ўтган замон феълини аниқлайди; Баъзи бир ўқувчилар: - Феълларнинг гапдаги вазифасини ажратади; |
Дескриптор: билим олувчи - Гапнинг мазмунига мос феълларни қўйиб ёзади; (1балл) - Феълларнинг замонини аниқлайди;(1балл) - Феълларнинг гапдаги вазифасини айтади;(1балл) - Чиройли ва хатосиз ёзади. (1балл) |
Баҳолаш: балл |
дарслик |
|
|
6-топшириқ. Топишмоқларни ўқинг, жавобини топинг. Топишмоқни кўчириб, феълларни аниқланг, ўтган замон феълларининг тагига чизинг. |
Дескриптор: билим олувчи -Топишмоқнинг мазмуни асосида жавобини топади; - Топишмоқдаги феълларни аниқлайди; (1балл) - Ўтган замон феълларини ажратади ва тагига чизади(1балл) |
Баҳолаш: балл |
Дарслик
|
|
Якуни 5минут |
Уйга вазифа: 4-машқ. Берилган шеърни ўқинг ва ёддан ёзинг. Шеърдаги ўтган замон феълларининг тагига чизинг. Қайта боғланиш: «Бугунги дарсда қуёш каби бетакрор куч-қувватга эга бўла олдимми?» саволини ўз-ўзларига савол беришади. Шу саволга айрим ўқувчилар ёзма, айримлари оғзаки жавоб беришади. |
Ўқувчилар қайта боғланиш бера олади. |
Оғзаки бахоланади |
|
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари: _____________ текширилди
шағым қалдыра аласыз














