The Worth of Wealth

Тақырып бойынша 11 материал табылды

The Worth of Wealth

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ тақырыбы: "The Worth of Wealth " Бұл сабақтың мақсаты – оқушыларды жаңа лексикалық бірліктермен таныстырып, мәтінді түсіну, оқып, талдау дағдыларын дамыту. Сабақ барысында оқушылар шынайы өмірде кездесетін жағдайларды талқылай отырып, өз ойларын еркін жеткізуді үйренеді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Short term plan


Unit 5:

Reading for pleasure

Teacher name:

M.A.Jarasbaeva

Date:

15.01.2025

Grade: 9

Number present:

absent:

Lesson title

The Worth of Wealth

Learning objectives


9.2.2.1 understand most specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics

9.3.7.1 use appropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about an increased range of general and curricular topics;

9.4.2.1 understand specific information and detail in texts on a range of familiar general and curricular topics, including some extended texts;

Lesson objectives

Learners will be able to:

- learn new vocabulary

-listen and read for gist

- read for specific information

-answer the questions according to the text

Value links

Honesty – You may highly value telling people the truth. This one gets tricky when being honest can be hurtful to others. So, a person who really puts honesty first might be the sort of person who will tell the truth even if it hurts to do so.

Plan


Stages / Time

Teachers actions

Students actions

Assessment criteria

Resources

Beginning of the lesson

Warming-up


3 min






Pre-learning

«Brainstorming» method

7 min.




Organization moment:

1.Greeting.

Ask about the weather.

The teacher sets the lesson objectives, letting students know what to anticipate from the lesson.

Warming up

Lead – In

-Seven Deadly Sins

-Pride

-Envy

-Gluttony

-Lust

-Anger

-Greed

-Sloth

To revise the language from the previous lesson


The aim: To develop pupils speaking skills and create friendly atmosphere

Students of the class are listed.

Students' attention is drawn to the lesson.


Ex:1 P:58

Ask Ss to look at the list of the Seven Deadly Sins.

Elicit what, if anything, Ss know about them.

Allow Ss time to check the words in their dictionaries.

Elicit answers from Ss around the class.

Formative Assessment “Good job!

Well done!”

Good job!





Pictures



Student’s book

Middle of the lesson

Presentation part.

30 min













Pre-reading task 1

Ex: 2 P: 58 IW

Ask Ss to read the title and the first sentence in each paragraph.

Elicit Ss' guesses as to what the folk tale is about and which of the Seven Deadly Sins it refers to.

Play the recording. Ss listen and read the text to find out the answers


Differentiation: «Verbal support» method is used to help Ss use new words in the sentences.







While reading task 2: “Story Map” PW

While reading the story Ss must complete the story map






Post-Reading task 3

Ex: 4 P: 59

Direct Ss to the words in bold in the text and then give them time to match them to the definitions in the list.

Check Ss' answers.

.





Task 4: “Correct Order”

GW

Ask Ss to read the events and put them in the correct order referring back to the text as necessary.

Check Ss' answers.



Conclusion


Wordwall”

Answer the questions according to the text.


During the lesson some tasks differentiated by outcomes of the students and by their abilities.

Pupils look at the list of the Seven Deadly Sins. Use your dictionary to explain their meaning.

ANSWERS

Pride = a very high opinion of yourself

Envy = jealousy of others

Gluttony = being greedy with food

Lust a strong desire to have sth

Anger = strong negative feelings against sb

Greed = having a selfish desire for wealth or power

Sloth = being very lazy

Pupils read the title and the first sentence in each paragraph. Answer the question.

ANSWERS

I think the folk tale is about greed.

Ss read the folk tale and complete the story map

Pupils match the words in bold to their meaning. Use your dictionary.

ANSWERS

poverty = the state of not having enough

exhausted = very tired

starving = extremely hungry

abandoned = with no one living there

contented = the state of being happy with what you have eternal = lasting forever.


Pupils put the events in the order they happened.

ANSWERS

a 3 b 6 c 2 d 7 e 5 f 1 g 9

h 8 I 4






Descriptor:

- explain the Seven Deadly Sins meaning.

Total: 1 points















Descriptor:

- read the folk tale

-.complete the story map

Total: 2 points






Descriptor:

- match the 6 words

Total: 6 point












Descriptor:

- put the events in the correct order






Descriptor:

-answer the question –

1 point






Total: 10 points



Card

Worksheet

Students book

End of the lesson

5 min

FEEDBACK

Learners provide feedback on what they have learned at the lesson.

Home task:

-to learn by heart all new words

-ex: 2. to retell the text


I know ……………

I have known ………………

I want to know………………….

QR Code

WhatsApp


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.03.2025
265
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі