Материалдар / Тиімді әдіс-тәсілдермен айтылым дағдысын қалыптастырудың әдістемелік жолдары

Тиімді әдіс-тәсілдермен айтылым дағдысын қалыптастырудың әдістемелік жолдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Мақала мұғалімдер үшін
Авторы:
15 Желтоқсан 2023
323
31 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп

1 мектеп-гимназиясы

Сабақ тақырыбы:

Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романы

Уақыты: 12.02.2020

Мұғалімнің аты – жөні: Танабаев С.Н.

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаты

9.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар:шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды;

Көптеген оқушылар:автордың ойын ажыратады;

Кейбір оқушылар:Оқырманға әсерін бағалауда дербес ой білдіреді.

Құндылықтарды

игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы: Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары: Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

Ынтымақтастық; Жауапкершілік; Отбасымүшелеріне, құндылықтарғадегенқұрмет.

Бағалау критерийі

1.Мазмұнын толық, анық жеткізеді.

2.Үзіндідегі автор ойын анықтай алады.

3. Көтерілген мәселені ажыратады.

4. Шығармадан алған әсерімен бөлісіп, пікірін білдіреді

Пәнаралық байланыс

Математика,информатика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Презентация, таратпалы ресурстар

Тілдік міндеттер

Пәндік лексика мен терминология:

Пән лексикасы және терминология:

Алдыңғы білім


Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1минут

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Ой шақыру

-Биотехнология, нанотехнология деген термин сөзді қалай түсінесіздер?

Оқу мақсатымен таныстыру




1.Мағынаны тану.

С. Оқылым алды тапсырма.

«Қабырғаға қарап оқу» әдісімен суретке қарап, пікір айту

  • Егер сізге қиял-ғажайып ертегілердегідей уақыт машинасына мініп серуен құру ұсынылса, қандай жауап қайтарар едіңіз? Неліктен олай ойлайсыз?

Оқылым тапсырмасы. Топтық жұмыс. «Екіжақты күнделік» әдісімен жоба қорғайды.

1-қадам. Мәтінді мұқият оқиды.

2-қадам. Топтарға мазмұндайды.

3-қадам. Шығармадағы автордың ойын мен көтерілген мәселені анықтап, кестені толтырады, өз пікірін жеткізеді.

Топтарға мәтін таратылады.1-топ мәтіні

2-топ мәтіні

3-топ мәтіні

Екіжақты күнделік

Үзінді

Автор ойы

Көтерілген мәселе

Өз пікірім





Ж. Оқылымнан кейінгі тапсырма

«Егер... , онда....» әдісі бойынша оқушылар шығармадағы ойға байланысты өздеріне берген әсерін бағалау үшін ой өрбітіп, пікірлерін ұсынады.

Топтық бағалау. Бағалау критерийі

1.Мазмұнын толық, анық жеткізеді.

2.Үзіндідегі автор ойын анықтай алады.

3. Көтерілген мәселені ажыратады.

4. Шығармадан алған әсерімен бөлісіп, пікірін білдіреді.



Сабақтың соңы 5 мин

Кері байланыс

Сабақты «3-2-1» әдісімен саралайды.

- 3негізгі факт - 2 қосымша факт - 1 қызықты ақпарат толтырады.


Үйге тапсырма

Мәтін талдау туралы ақпараттармен танысу


Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)

Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс.

Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Талқылауды бақылауда оқушылардың жалпы реформаныңмаңызын түсінудің деңгейін бағалау



Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,еліміздің патриоты бола білетін,салауатты өмір салтымен жүретін және саналы да білімді оқушыны дайындау

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?



Сабақтың тақырыбы: Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романы. 9-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме).
Автор бейнесі
Сабақ мақсаты: Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту. «1 минутта» әдісі
Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романы мазмұны бойынша әрбір оқушы бір минут ішінде автордың ойлары мен сезімдері туралы айтады. Егер біреу күмәнданса немесе бір нәрсені қайталай берсе, жұптар ауысады.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге талқылап таныстырады.
1-тапсырма. «Үш түрлі күнделік» әдісі
1-қадам.
Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романы әңгімесін жұппен талқылайды.
2-қадам. Жеке күнделік толтырады.
Әңгімедегі ерекше әсер еткен оқиға Жеке түсінік беру: Шығарма қандай ой туғызды? «Күнгей ғаламшарының ғарышкерлеріне хат». (сұрақтар)
2-тапсырма. «Дөңгелек үстел» әдісі
1-қадам. Кіші топтарға бөлу;
2-қадам. Шығармада автор көтерген мәселені, автор және кейіпкерлер бейнесін анықтау;
3-қадам. «Дөңгелек үстел» жұмысының ережесі бойынша:
• Әр сөйлеуші автор мен берілген кейіпкер қарым-қатынасындағы тілдік ерекшелік бойынша пікірін, ойын бір параққа жазады да, сол жағындағы қатысушыға жылжытады, келесі оқушы тағы да сол қағазға пікірін, ойын жазып, көршісіне береді.
• мүмкіндік болса, әр қатысушының ойын жазатын қаламының түсі әртүрлі болуы керек;
4-қадам. «Дөңгелек үстелдің» ережесіне сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас;
5-қадам.Кіші топтардағы әңгіме нәтижесін түйіндеу;
6-қадам.«Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасау.
3-тапсырма. «Төрт сөйлем» әдісі
Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романы ғылыми-болашақтық романында табиғаттың, жер мен судың, ауаның жүйесін бұзып, нысапсыздық, құныққандық бәсекесіне түсушіліктің қандайлық апатқа ұшырату мүмкіндігі ескертілген...
Оқушылар Ж.Сахиевтің шығармасы бойынша пікірін талдап, көтерілген мәселені анықтап, өзіндік көзқарасын «Төрт сөйлем» әдісі бойынша жазады.
1. Пікір. Зерттеуші пікірі бойынша өзіндік пікіріңізді бір сөйлеммен жазыңыз.
2. Дәлел. Өз пікіріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз.
3. Мысал. Пікіріңізді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңіз.
4. Қорытынды. Пікір бойынша қорытынды шығарыңыз.
Өздік бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романындағы автор бейнесін анықтайды. Әңгімені жұппен талқылайды
Жеке күнделік толтырады
автор көтерген мәселені анықтайды
автордың тебіреністерін табады
авторға мінездеме береді
кейіпкерлер бейнесін анықтайды
автор көтерген мәселе жайлы пікірталасқа қатысады
әңгіме нәтижесін түйіндейді
«Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасайды
Сахиев Жүніс «Уақыт қайтарымы» романның пікірін талдайды. Көтерілген мәселені анықтайды
өзіндік көзқарасын 4 сөйлеммен қорытындылап жазады.....

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!