Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
2.1.2.3. Қосудың
ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің
ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер
жүргізу үшін қолдану.
2.2.1.6. Екі-үш амалды жақшалы
және жақшасыз өрнектере
арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін
анықтау, олардың
мәнін
табу.
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Қосудың ауыстырымдылық,
терімділік қасиеттерін/көбейтудің
ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер
жүргізу үшін қолдану.
Екі-үш амалды жақшалы
және жақшасыз өрнектере
арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін
анықтау, олардың
мәнін
табу.
|
|
Сабақтың басы
10
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
Үй тапсырмасы
7-тапсырма
Өрнекті салыстыр.
4*b/(4+1) * b*4/(3+1)
(42-26)/b*4
* (42-26)/b*5
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
Үй тапсырмасын
Оқиды
|
ҚБ:Лайк телефон» әдісі
Дескриптор:
Өрнекті салыстырады-1б
|
|
|
Сабақтың ортасы
25мин
|
Жаңа сабақ
Фс тапсырма
1-тапсырма
Сандарды қосу тәсілдеріне қара. Осы тәсілдердің
қайсысы тиімдірек.
1-тәсіл
56+28+14=(56+28)+14=84+14=98
2-тәсіл
56+28+14=28+(56+14)=28+70=98
2-тапсырма
Сандарды есептеу тәсілдеріне қара. Осы
тәсілдердің қайсысы тиімдірек?
1-тәсіл 7+7+7-8=14+7-8=21-8=13
2-тәсіл 7+7+7-8=7*3-8=21-8=13
3-тапсырма
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып
есепте.
32+19+18+11=32+18+19+11=50+30=80
15+27+33+25=27+33+15+25=60+40=100
Ә)
(58+27)+13=(27+13)+58=40+58=98
36+(14+48)=(36+14)+48=50+48=98
ЕБҚ
4-тапсырма
а) өрнектің мәнін тап.
21/(11-8)*4=21/3*4=7*4=28
65-(37-10)/3=65-27/3=65-9=56
ә) қосындыны көбейтіндімен
алмастыр.
с+с+с+с+с=c*5
(a+b)+(a+b)+(a+b)=3*(a+b)
5-тапсырма
Есептемей-ақ салытыр
26х4*4х26 7х4*7х6
36+5*36*5 26+25*25*2
ЕҚБ
6-тапсырма Кесте бойынша теңдеулер құр. Және оны
шығар
Азайғыш
|
800-300
|
Азайтқыш
|
Х
|
Айырманың мәні
|
200
|
Бөлінгіш
|
40
|
бөлгіш
|
Х
|
Бөліндінің мәні
|
5
|
(800-300)-Х=200 40/Х=5
500-х=200 х=40/5
Х=500-200 х=8
Х=300 40/8=5
(800-300)-300=200
7-тапсырма
«кел ойнайық»
Сандарды қосу нәтижесінде 25 ұпай жинайтындай
етіп, торкөздермен жүріп өт.
Ескерту. Есептеуді 0-ден баста. Берілген
сандардың біреуі артық.
0+1+7+7+5+3+1+1=25
|
Тиімді тәсілді табады
Тиімді тәсілді табады
Қосудың ауыстырымды
лық және терімділік қасиетін пайдаланып есеп
шығарады
қосындыны көбейтіндімен
алмастырады
Есепті салыстырады
Теңдеу шығарады
Торкөзбен жұмыс
|
ҚБ:Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Тиімді тәсілді табады- 1 б
ҚБ:Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Тиімді тәсілді табады- 1 б
ҚБ:Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Қосудың ауыстырымды
лық қасиетін пайдаланып есеп
шығарады-1б
терімділік қасиетін
пайдаланады-1б
ҚБ:Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Өрнектің мәнін табады-1б
Қосындыны көбейтумен
алмастырады-1б
ҚБ: «Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Есепті саылстырады-1б
ҚБ: «Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Теңдеу құрады-1б
Теңдеу шығарады-1б
ҚБ: «Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Торкөзбен жұмыс 1б
|
Оқулық
Дәптер
Кесте
Кесте
|
|
Сабақтың соңы
10 мин
|
Бекіту.
ФС тапсырмасы
9-тапсырма
Медетте -? 2 артық
Қанатта -? 2 есе кем
Барлығы 10 алма
Шешуі: 6 алма Медетте
4 алма Қанатта
Үй тапсырмасы
8 тапсырма
Тиімді тәсілмен есептеп
шығар.
17+35+23=17+23+35=40+35=75
56+(14+28)=56+14+28=70+28=98
ә) өрнекті ықшамда
7+7+6+6=7*2+6*2=14+12=26
7+7+6+6=(7+6)*2=13*2=26
9+9+9-8=9*3-8=27-8=19
|
Лгикалық есеп
шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: «Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Логикалық есеп шығарады-1б
ҚБ: «Лайк телефон»
әдісі
Дескриптор:
Тиімді тәсілмен шығарады-1б
«медаль» әдісі
|
|
|