|
Бөлім |
Қоршаған орта |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тиімді есептеу тәсілдері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.3. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану. 2.2.1.6. Екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен табуды жалғастыру |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру № 7, 89 –бет Салыстыр 4 * b: (4 + 1) < b * 4: ( 3+ 1) (42 – 26) : b * 4 < (42 – 26) :b *5 «Ой қозғау» әдісі Сандарды қосу тәсілдеріне қара. Қай тәсіл тиімдірек? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен табуды жалғастыру |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Тапсырманы тексертеді
Тиімді тәсілді анықтайды |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық №1, 90-бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 11 минут |
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі а)Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, есепте (32 + 18) + (19 + 11) = 50 + 30 = 80 ә)Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып есепте (58 + 27) + 13 =58 +(27 + 13) =58 + 40 = 98 36 +( 14 +48) = (36 +14) + 48 =50+48 = 98 ЕББҚ Қосудың мәнін есептеуде қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қосудың қандай тиімді тәсілдерін білесің? |
1. ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, есептейді 2.терімділік қасиетін пайдаланып, есептейді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: - ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, есептейді(1б) -терімділік қасиетін пайдаланып, есептейді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -қосудың мәнін есептейді |
Оқулық №3 90 –бет |
|
|
10 мин Сергі ту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Кім жылдам?» әдісі а) Өрнектердің мәнін тап. 21 : (11 -4) * 4= 21 : 7 =3 * 4= 12 65 –(37 – 10) : 3 =27 : 3 =9 65 – 9 = 56 ә) Қосындыны көбейтіндімен алмастыр с * 5 (а + b) * 3 ЕББҚ Өрнектердің мәнін табуда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.қосындыны көбейтіндімен қалай алмастырдың? «Тралалалалала» әуеніне қол жаттығуына арналған қимылдар жаса |
1. бірінші өрнектің мәніниесептейді 2.екінші өрнектің мәніниесептейді 3.бірінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады 4.екінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады Сұраққа жауап береді Әуенге сәйкес қол жаттығуларын жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші өрнектің мәнін есептейді(1б) -екінші өрнектің мәнін есептейді(1б) -бірінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады(1б) -екінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -өрнектің мәнін есептейді Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық №4 90-бет Дәптер қаламсап Бейнежазба |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Құрастыр» әдісі Кесте бойынша теңдеулер құрастыр.Оларды шеш. (800 – 300) – х = 200 500 – х = 200 х = 500 – 200 х = 300 (800 – 300) – 300 = 200 200= 200 40 : х = 5 х = 40 : 5 х = 8 40 : 8 = 5 5 = 5 ЕББҚ Дайын теңдеуді шеш Талқылау сұрақтары: 1.Теңдеуді құрастыруда қанда қиындықтар туындады? |
1. күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады 2.белгісізді табу үшін өрнек құрастырады 3.өрнектің мәнін есептеп, теңдеуді шешеді 4.шешуін тексереді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады(1б) -белгісізді табуға өрнек құрастырады(1б) -өрнектің мәнін есептейді -теңдеудің шешуін табады(1б) -шешуін тексереді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -теңдеуді шешеді |
Оқулық №6 91-бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма №8, 91 -бет |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тиімді есептеу тәсілдері ҚМЖ 2 сынып матем
Тиімді есептеу тәсілдері ҚМЖ 2 сынып матем
|
Бөлім |
Қоршаған орта |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тиімді есептеу тәсілдері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.3. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану. 2.2.1.6. Екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен табуды жалғастыру |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру № 7, 89 –бет Салыстыр 4 * b: (4 + 1) < b * 4: ( 3+ 1) (42 – 26) : b * 4 < (42 – 26) :b *5 «Ой қозғау» әдісі Сандарды қосу тәсілдеріне қара. Қай тәсіл тиімдірек? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен табуды жалғастыру |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Тапсырманы тексертеді
Тиімді тәсілді анықтайды |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық №1, 90-бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 11 минут |
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі а)Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, есепте (32 + 18) + (19 + 11) = 50 + 30 = 80 ә)Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып есепте (58 + 27) + 13 =58 +(27 + 13) =58 + 40 = 98 36 +( 14 +48) = (36 +14) + 48 =50+48 = 98 ЕББҚ Қосудың мәнін есептеуде қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қосудың қандай тиімді тәсілдерін білесің? |
1. ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, есептейді 2.терімділік қасиетін пайдаланып, есептейді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: - ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, есептейді(1б) -терімділік қасиетін пайдаланып, есептейді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -қосудың мәнін есептейді |
Оқулық №3 90 –бет |
|
|
10 мин Сергі ту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Кім жылдам?» әдісі а) Өрнектердің мәнін тап. 21 : (11 -4) * 4= 21 : 7 =3 * 4= 12 65 –(37 – 10) : 3 =27 : 3 =9 65 – 9 = 56 ә) Қосындыны көбейтіндімен алмастыр с * 5 (а + b) * 3 ЕББҚ Өрнектердің мәнін табуда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.қосындыны көбейтіндімен қалай алмастырдың? «Тралалалалала» әуеніне қол жаттығуына арналған қимылдар жаса |
1. бірінші өрнектің мәніниесептейді 2.екінші өрнектің мәніниесептейді 3.бірінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады 4.екінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады Сұраққа жауап береді Әуенге сәйкес қол жаттығуларын жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші өрнектің мәнін есептейді(1б) -екінші өрнектің мәнін есептейді(1б) -бірінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады(1б) -екінші қосындыны көбейтіндімен алмастырады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -өрнектің мәнін есептейді Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық №4 90-бет Дәптер қаламсап Бейнежазба |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Құрастыр» әдісі Кесте бойынша теңдеулер құрастыр.Оларды шеш. (800 – 300) – х = 200 500 – х = 200 х = 500 – 200 х = 300 (800 – 300) – 300 = 200 200= 200 40 : х = 5 х = 40 : 5 х = 8 40 : 8 = 5 5 = 5 ЕББҚ Дайын теңдеуді шеш Талқылау сұрақтары: 1.Теңдеуді құрастыруда қанда қиындықтар туындады? |
1. күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады 2.белгісізді табу үшін өрнек құрастырады 3.өрнектің мәнін есептеп, теңдеуді шешеді 4.шешуін тексереді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырады(1б) -белгісізді табуға өрнек құрастырады(1б) -өрнектің мәнін есептейді -теңдеудің шешуін табады(1б) -шешуін тексереді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -теңдеуді шешеді |
Оқулық №6 91-бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма №8, 91 -бет |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз













