|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
Кашкинбаева Г.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 «Ә» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.02.2025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану.
Сұрақ - жауап / өткен тақырыптарға шолу/ 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2. Тік бұрышты үшбұрыш дегеніміз ... 3. Тікбұрышты үшбұрыш элементтерін атаңдар. 4. Үшбұрыштар теңдігінің 3 белгісін еске түсірейік
|
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің
белгілері |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1. «Кім шапшаң?» Ауызша тапсырмалар
2-есеп Берілгені: АВС және А1 В1 С1 -тік бұрышты үшбұрыштар <А = <А1 = 900 , АВ =А 1В1 = 3см , АС = А 1С1 = 4см , ВС = 5см , Табу керек: В 1С1 -? Шешуі: 1-ші белгі б-ша ∆АВС = ∆А1 В1 С1 → В1С1 = 5см . Жауабы: 5см Жеке жұмыс. 1.Екі үшбұрыштың үш қабырғасы және үш бұрышы тең, олар тең үшбұрыштар ма? 2.Барлық қабырғасы тең үшбұрыш тең бүйірлі үшбұрыш па?
3.Екі тікбұрышты үшбұрыштың
сүйір бұрыштары тең, олар тең 4.Бір катеті және бір бұрышы (сүйір бұрышы болмауы да мүмкін) тең тікбұрышты үшбұрыштар, тең үшбұрыштар ма? 5.Катет гипотенузадан үлкен болуы мүмкін бе? 6.Екі тікбұрышты үшбұрыш тең, егер олардың сәйкес екі катеттері тең болса. 7.Үшбұрыштың бір бұрышы 179o-қа тең болуы мүмкін бе?
І. Практикалық тапсырма: 300 -қа қарсы жатқан катеті мен гипотенузасын өлшеңдер және кестені толтырыңыздар;
Оқулықпен жұмыс. №3.22 |
Берілген тапсырмаларды орындайды.
Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор:
- -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Сұраққа жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары 1) А. 10 см В. 12 см С. 8 см 2)
А. 4 см В. 15 см С. 14 см2 3)Үшбұрыштың екі бұрышы өзара тең. Осы бұрыштардың биссектрисалары өзара тең бола ма? А. болады В. болмайды С. дұрыс жаубы жоқ |
4)Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 15 см. Бүйір қабырғасы табанынан 2 есе ұзын. Үшбұрыштың табанының ұзындығын табыңдар. А. 3 см В. 5 см С. 7 см 5)АВС және DЕМ
үшбұрыштары өзара тең. ВС қабырғасы 8 см, А. 6 см В. 8 см С. 7 см 6)АВС және МDК үшбұрыштары тең. АВ=5 см, ВС=6 см, АС=7 см. МDК үшбұрышының қабырғаларын табыңдар. А. 5 см, 6 см, 8 см; В. 5 см, 7 см, 8 см; С. 5 см, 6 см, 7 см. |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану. Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Аты; Тегі; Әкесінің аты бар болса): |
Кашкинбаева Г.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 «Ә» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.02.2025 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану.
Сұрақ - жауап / өткен тақырыптарға шолу/ 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2. Тік бұрышты үшбұрыш дегеніміз ... 3. Тікбұрышты үшбұрыш элементтерін атаңдар. 4. Үшбұрыштар теңдігінің 3 белгісін еске түсірейік
|
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқу құралдары; оқулық; слайд; бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің
белгілері |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1. «Кім шапшаң?» Ауызша тапсырмалар
2-есеп Берілгені: АВС және А1 В1 С1 -тік бұрышты үшбұрыштар <А = <А1 = 900 , АВ =А 1В1 = 3см , АС = А 1С1 = 4см , ВС = 5см , Табу керек: В 1С1 -? Шешуі: 1-ші белгі б-ша ∆АВС = ∆А1 В1 С1 → В1С1 = 5см . Жауабы: 5см Жеке жұмыс. 1.Екі үшбұрыштың үш қабырғасы және үш бұрышы тең, олар тең үшбұрыштар ма? 2.Барлық қабырғасы тең үшбұрыш тең бүйірлі үшбұрыш па?
3.Екі тікбұрышты үшбұрыштың
сүйір бұрыштары тең, олар тең 4.Бір катеті және бір бұрышы (сүйір бұрышы болмауы да мүмкін) тең тікбұрышты үшбұрыштар, тең үшбұрыштар ма? 5.Катет гипотенузадан үлкен болуы мүмкін бе? 6.Екі тікбұрышты үшбұрыш тең, егер олардың сәйкес екі катеттері тең болса. 7.Үшбұрыштың бір бұрышы 179o-қа тең болуы мүмкін бе?
І. Практикалық тапсырма: 300 -қа қарсы жатқан катеті мен гипотенузасын өлшеңдер және кестені толтырыңыздар;
Оқулықпен жұмыс. №3.22 |
Берілген тапсырмаларды орындайды.
Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор:
- -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Сұраққа жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықтан оқушылардың орындайтын тапсырмалары 1) А. 10 см В. 12 см С. 8 см 2)
А. 4 см В. 15 см С. 14 см2 3)Үшбұрыштың екі бұрышы өзара тең. Осы бұрыштардың биссектрисалары өзара тең бола ма? А. болады В. болмайды С. дұрыс жаубы жоқ |
4)Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 15 см. Бүйір қабырғасы табанынан 2 есе ұзын. Үшбұрыштың табанының ұзындығын табыңдар. А. 3 см В. 5 см С. 7 см 5)АВС және DЕМ
үшбұрыштары өзара тең. ВС қабырғасы 8 см, А. 6 см В. 8 см С. 7 см 6)АВС және МDК үшбұрыштары тең. АВ=5 см, ВС=6 см, АС=7 см. МDК үшбұрышының қабырғаларын табыңдар. А. 5 см, 6 см, 8 см; В. 5 см, 7 см, 8 см; С. 5 см, 6 см, 7 см. |
Тақтаға шыққан оқушыларды белсенділігіне қарай бағалайды |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыш қасиеттерін есептер шығаруда қолдану. Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; слайд Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















