Жексен Нурдәулет Жамбылұлы Пән: Геометрия
Талас ауданы, Д.А.Қонаев атындағы Ойық ауылы орта мектебі Тренер: Алимкулова И.Н
|
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|
Педагогтың аты-жөні: |
Жексен Нурдәулет Жамбылұлы |
|
Күні: |
|
|
Сынбы: |
8 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық фукциялары. Пифагор теоремасы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Пифагор теоремасын дәлелдеуді және қолдануды біледі. Пифагор теоремасын қолданып проблемалық есептер шығарады |
«Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық фукциялары. Пифагор теоремасы» сабақ жоспары
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 8 минут |
Сәлеметсіздерме! Психологиялық ахуал орнату. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. I топ-Синус II топ-Косинус III топ-Тангенс «LearningApps» платформасы «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға өтілген материалдар бойынша сұрақтар қойылады.
|
Амандасады. I.Үй тапсырмасын айтады. Дескриптор -Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасын біледі; -Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін біледі; -Катеттің түрлерін ажыратады; -Гипотенуза анықтамасын біледі; -Тік бұрышты үшбүрыштың бұрыштарының түрлерін біледі; Сұрақтарға жауап береді |
Сабаққа белсенділік танытып, сұрақ қойып, жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру мақсатында мақтау сөздермен ауызша бағалау болады. «Жарайсың», «Жақсы» |
Слайд https://learningapps.org/watch?v=pp9zxp50524
|
|
Ортасы 15 минут 9 минут 7 минут |
Тапсырма 1
Топтық жұмыс. І топ-Синус
1-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз не? Түсіндір мысалы: катеттері 8см және 6см болса. . ІІ топ-Косинус
2-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз не? Түсіндір мысалы: катеттері 12см және 8см болса. . ІІІ топ-Тангенс
3-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз не? Түсіндір мысалы: катеті 4 см, гипотенузасы 5см болса. Тапсырма 2 «Geogebpa» платформасы жұптық жұмыс.
Бірінші жұп Мұнараның биіктігі 60 метр, ал оның көлеңкесінің ұзындығы 80 метр.Осы деректерді пайдаланып күннің көкжиектегі бұрышының синусын есептеңіз.
Екінші жұп Мұнараның биіктігі 60 метр, ал оның көлеңкесінің ұзындығы 80 метр.Осы деректерді пайдаланып күннің көкжиектегі бұрышының косинусын есептеңіз. Тапсырма 3 «Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс №153 ,154 есеп (87 бет)
|
Оқушылардың топтық талқылауға қатысып, сыныптастарының пікірін тыңдай білуге және өзінің ойын жеткізіп,сөйлеуіне мүмкіндік береді. Үш топқа тақырыпты бөліп беру, топ арасында талқылау.Мұнда алдымен жеке ,сосын жұппен кейін топпен түсіндіреді, түсінгенін бөлісу.Шағын топта барлығы бірігіп ортақ қортындылар жасау. Постер қорғайды.
Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. . Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. . Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. Дескриптор: - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. |
Бағалау критерийі: 1. Пифагор теоремасын қолданады 2. Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды 3.Шешімін табады. Жалпы 3 балл Бағалау критерийі: 1. Пифагор теоремасын қолданады 2. Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды 3.Шешімін табады. Жалпы 3 балл Бағалау критерийі: 1. Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды 2.Шешімін табады. Жалпы 2 балл |
http://keleshek-2030.kz/ptov.php?predmet=&tov=1152
http://keleshek-2030.kz/ptov.php?predmet=&tov=1152 |
|
Соңы 6 минут |
«Элективті тест» арқылы тақырыпты меңгергенін анықтау Тест 1)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусының өрнегі А) cos
α С)
А)
sinα С) 3)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсінің өрнегі А)
tgα С) 4)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсінің өрнегі А)
ctgα С) Кері байланыс. Үйге тапсырма. № 155 есеп |
Оқушылар берілген тест бойынша жауаптарын даптеріне жазады. «Білім почтасы» әдісі бойынша өз пікірлерін жазып почтаға салады.
|
Оқушылар тақтада шығарылған жауап бойынша жұмысын тексереді. Академиялық адалдықты сақтай отырып өзін-өзі бағалау жүреді. Жалпы 2 балл Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық фукциялары. Пифагор теоремасы
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық фукциялары. Пифагор теоремасы
Жексен Нурдәулет Жамбылұлы Пән: Геометрия
Талас ауданы, Д.А.Қонаев атындағы Ойық ауылы орта мектебі Тренер: Алимкулова И.Н
|
Бөлім: |
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар |
|
Педагогтың аты-жөні: |
Жексен Нурдәулет Жамбылұлы |
|
Күні: |
|
|
Сынбы: |
8 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық фукциялары. Пифагор теоремасы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Пифагор теоремасын дәлелдеуді және қолдануды біледі. Пифагор теоремасын қолданып проблемалық есептер шығарады |
«Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық фукциялары. Пифагор теоремасы» сабақ жоспары
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 8 минут |
Сәлеметсіздерме! Психологиялық ахуал орнату. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. I топ-Синус II топ-Косинус III топ-Тангенс «LearningApps» платформасы «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға өтілген материалдар бойынша сұрақтар қойылады.
|
Амандасады. I.Үй тапсырмасын айтады. Дескриптор -Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасын біледі; -Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін біледі; -Катеттің түрлерін ажыратады; -Гипотенуза анықтамасын біледі; -Тік бұрышты үшбүрыштың бұрыштарының түрлерін біледі; Сұрақтарға жауап береді |
Сабаққа белсенділік танытып, сұрақ қойып, жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру мақсатында мақтау сөздермен ауызша бағалау болады. «Жарайсың», «Жақсы» |
Слайд https://learningapps.org/watch?v=pp9zxp50524
|
|
Ортасы 15 минут 9 минут 7 минут |
Тапсырма 1
Топтық жұмыс. І топ-Синус
1-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз не? Түсіндір мысалы: катеттері 8см және 6см болса. . ІІ топ-Косинус
2-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз не? Түсіндір мысалы: катеттері 12см және 8см болса. . ІІІ топ-Тангенс
3-топ. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз не? Түсіндір мысалы: катеті 4 см, гипотенузасы 5см болса. Тапсырма 2 «Geogebpa» платформасы жұптық жұмыс.
Бірінші жұп Мұнараның биіктігі 60 метр, ал оның көлеңкесінің ұзындығы 80 метр.Осы деректерді пайдаланып күннің көкжиектегі бұрышының синусын есептеңіз.
Екінші жұп Мұнараның биіктігі 60 метр, ал оның көлеңкесінің ұзындығы 80 метр.Осы деректерді пайдаланып күннің көкжиектегі бұрышының косинусын есептеңіз. Тапсырма 3 «Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс №153 ,154 есеп (87 бет)
|
Оқушылардың топтық талқылауға қатысып, сыныптастарының пікірін тыңдай білуге және өзінің ойын жеткізіп,сөйлеуіне мүмкіндік береді. Үш топқа тақырыпты бөліп беру, топ арасында талқылау.Мұнда алдымен жеке ,сосын жұппен кейін топпен түсіндіреді, түсінгенін бөлісу.Шағын топта барлығы бірігіп ортақ қортындылар жасау. Постер қорғайды.
Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. . Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. . Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. Дескриптор: - Пифагор теоремасын қолданады - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. Дескриптор: - Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды - Шешімін табады. |
Бағалау критерийі: 1. Пифагор теоремасын қолданады 2. Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды 3.Шешімін табады. Жалпы 3 балл Бағалау критерийі: 1. Пифагор теоремасын қолданады 2. Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды 3.Шешімін табады. Жалпы 3 балл Бағалау критерийі: 1. Тік бұрышты үшбұрыштық белгісіз қабырғасын анықтайды 2.Шешімін табады. Жалпы 2 балл |
http://keleshek-2030.kz/ptov.php?predmet=&tov=1152
http://keleshek-2030.kz/ptov.php?predmet=&tov=1152 |
|
Соңы 6 минут |
«Элективті тест» арқылы тақырыпты меңгергенін анықтау Тест 1)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусының өрнегі А) cos
α С)
А)
sinα С) 3)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсінің өрнегі А)
tgα С) 4)Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсінің өрнегі А)
ctgα С) Кері байланыс. Үйге тапсырма. № 155 есеп |
Оқушылар берілген тест бойынша жауаптарын даптеріне жазады. «Білім почтасы» әдісі бойынша өз пікірлерін жазып почтаға салады.
|
Оқушылар тақтада шығарылған жауап бойынша жұмысын тексереді. Академиялық адалдықты сақтай отырып өзін-өзі бағалау жүреді. Жалпы 2 балл Кері Байланыс Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз




























