Сабақ: 1.3
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды
зерттеу
|
Мектеп №86
ЖОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жолдасова Балжан
|
Сынып:
8Б,В
|
Қатысқаноқушы
саны:
|
Қатыспағаноқушы
саны:
|
Тақырыбы
|
Тіктөртбұрыш, ромб,
квадрат және олардың белгілері мен қасиеттеріне есептер
шығару
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
8.1.1.6
тіктөртбұрыш, ромб,
шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін
қорытып шығару;
|
Сабақтыңмақсаты
|
Оқушылардың
барлығы:
Тіктөртбұрыш, ромб,
шаршының анықтамаларын біледі, сызбасын сала
алады.
Басым
бөлігі:
тіктөртбұрыш, ромб,
шаршының қасиеттері мен белгілерін қорытып шығарады, есептер
шығаруда пайдалана алады;
Кейбірі:
Дәлелдеу
есептерінде тіктөртбұрыш, ромб,
шаршының қасиеттері мен белгілерін тиімді пайдалана
алады
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар осы тақырып
бойынша білу, түсіну, талдау,
қолдану, анализ, синтез ойлаудағдыларын қалыптастыруы тиіс.
|
Тілдікмақсат
|
Осы тақырып қақатысты терминдерді үштілде
меңгереді, қазақ, орыс,
ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере
алады.
Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
|
Русский
|
Барлық бұрыштарының қосындысы
|
Сумма всех
углов
|
Төртбұрыш диагоналы
|
Диагонал четыре
угольника
|
Ромб
|
Ромб
|
Квадрат
|
Квадрат
|
Трапеция
|
Трапеция
|
Теңбүйірлі
|
Равнобедренная
|
Тік
|
Прямая
|
Ортыққабырға
|
Общая
сторона
|
|
Құндылықтардыдамыту
|
Болашаққабағдар: Руханижаңғырудың 6
негізгібағыты - бәсекегеқабілеттілік, прагматизм,
білімніңсалтанатқұруы, сананыңашықтығы, Туғанжербағдарламасы,
латынәліпбиінекөшу, «100 жаңаоқулық»
аясындапатриоттыққатәрбиелеу
|
Пәнаралықбайланыс
|
Геометрия,
тұрмыстақолданаалу
|
АКТ
қолданудағдылары
|
Таратпа материалдар,
көрнекі-демонстрациялық құралдар,
фигуралар
|
Бастапқыбілім
|
Көпбұрыштар
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтаорындалатыніс-әрекеттер
|
Оқытуресурстары
|
Басы
8
минут
|
Ұйымдастырусәті
Үйжұмысынтексеру
Миға шабуыл
ретінде
«Микрафон» әдісі бойынша берілген
фигура туралы барынша мағлұматтар
беру.
|
Арнайы
тапсырма
|
Негізгі бөлім Тақырыптыашу 10
минут
Топпен жұмыс
10 минут
|
Өтілген материалдарды
еске пысықтау және қайталау үшін №1.61 және №1.62 есптер
орындатмын. Есеп мәтініне сай оқушылар өткен фигуралардың
анықтамалары мен қасиеттерін қайталай отырып өздері жаңа
қорытындылар жасайды.
1-қасиет:
Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары
тең
2-қасиет: Диагональдары
оны тең екі үшбұрышқа бөледі
3-қасиет: Диагональдары
қиылысу нүктесінде тең екіге
бөлінеді.
4-қасиет: Бір бұрышының
биссектрисасы тең бүйір үшбұрыш
түзеді.
-
1. Кестені төртбұрыштардың белгілеріне сәйкес «+» и «-»
таңбаларымен толтырыңыз.
|
|
|
Белгілер:
|
|
|
|
|
|
Қарама-қарсы қабырғалары
параллель
|
|
|
|
|
|
Барлық қабырғалары тең
|
|
|
|
|
|
|
Қарама-қарсы бұрыштары тең,
іргелес бұрыштарының қосындысы
1800
|
|
|
|
|
|
Барлықбұрыштары тік
|
|
|
|
|
|
Диагоналдары қилысып,
қилысу нүктесінде қақ
бөлінеді
|
|
|
|
|
|
Диагоналдары тең
|
|
|
|
|
|
Диагоналдары өзара перпендикуляр
және сәйкес бұрыштарының биссектрисасы болады
|
|
|
|
|
|
|
Оқулық
Арнайы
тапсырма
|
Оқулықпен
жұмыс
7
мин
|
-
Квадраттың анықтамасын
тұжырымдаңыз. Квадраттың қасиеттері мен белгілерін қорытып
шығарыңыз. Сәйкессызбасалыңыз.
-
Ромбының анықтамасын тұжырымдаңыз.
Ромбының қасиеттері мен белгілерін
қорытып шығарыңыз.
Сәйкес сызба салыңыз.
-
Тіктөртбұрыштың анықтамасын тұжырымдаңыз.
Тіктөртбұрыштың қасиеттері мен белгілерін
қорытып шығарыңыз.
Сәйкес сызба салыңыз.
-
Тіктөртбұрыштың диагоналдары тең
екендігін дәлелдеңіз.
-
Екі іргелес
қабырғалары тең
болатын параллелограмның ромб
болатынын дәлелдеңіз.
-
Қабырғасы және
екі
диагональ бойынша параллелограмм
салыңыз.
-
Көршілес екі
қабырғасы арқылы
тіктөртбұрыш салыңыз.
-
Қабырғасы және
арасындағы бұрыш
арқылы
ромб салыңыз.
Диагональдары бойынша квадрат
салыңыз.
№1.64 ; №1.66 есептерді
шығару. А және В деңгейіндегі
есептер
Дескриптор:
-Есептің сызбасын дұрыс
сызады;
-Тіктөртбұрыштың
қатысты теоремаларды біледі;
-шешімін табуда
қасиеттерді тиімді пайдалана
алады;
|
Оқулық
|
Соңы
5 минут
|
Сабақтыбекіту«Екі
шындық бір жалған» әдісі бойынша сабақты
бекіту.
-
Диагональдары перп.
Параллелограмм ромб болады
-
Тіктөртбұрыштың
диагональдары тең емес
-
Барлық қабырғасы тең
тіктөртбұрыш шаршы болып табылады
т.с.с
Рефлексия
«Басбармақ»
әдісі
Үйге тапсырма:
№1.65
|
|
Саралау – оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік
Техникасының
сақталуы
|
|
Саралау іріктелген тапсырмалар,
бір оқушыдан күтілетін нәтижелер,
оқушыға дербес қолдау
көрсету жұмыстары.
|
Тапсырманы толық
дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау
|
Нұсқаулықпен жүргізіледі.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған
ба?
Оқушылардың барлығы ОМ
қолжеткіздіме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі
(оқыту туралы да, оқу
туралы
да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не
ықпал етеа лады
(оқыту туралы да, оқу
туралы
да ойланыңыз)?
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістік/қиындықтары
Туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу қажет?
|