|
Қысқа мерзімді жоспар |
|
||||
|
Пәні : Қазақ тілі |
Мектеп: |
||||
|
Күні: 17.09.24 |
Мұғалімнің тегі, аты: |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Тақырыбы: |
Тіл-қарым-қатынас құралы |
||||
|
Оқу мақсаттары: |
5.Т/А2. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
1. Берілген мәтінді түсініп, негізгі ойды анықтайды. 2. Тілдесім барысында ауызша және жазбаша диалог құра алады. 3.Өз ойын нақты әрі жүйелі жеткізе алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды Диалог құра алады. Өз ойын нақты әрі еркін жеткізеді. |
||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: 1. Оқушылар тіл-қатынас құралы екенін түсінеді. 2. Ауызша, жазбаша бір-бірімен тілдесе алады |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Кіріспе |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
1 мин 2 мин 4 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен амандасамын. 2. Психологиялық ахуал («Білім шаңырағы» әдісі) Оқушылар шеңбер құрып, түрлі-түсті жіпті өздері білетін мақал-мәтелдер айту арқылы қарама-қарсы орналасқан оқушыға береді. 3. Сынып оқушыларын қима қағаздар(тіл туралы мақалдар) арқылы топқа бөлінеді. Әр топ өз мақал-мәтелінің мағынасын ашып түсіндіреді. 1-топ – Ана тілі (Өнер алды – қызыл тіл) 2-топ – Тіл – құрал (Тілім – тірегім, соғып тұрған жүрегім) 3-топ- Тіл – күретамыр (Тіл – ұлттың жаны) |
Мақал-мәтел, қима қағаздар, түрлі-түсті жіп |
||
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті
|
10 мин
4 мин 1 мин 7 мин |
Жаңа сабаққа.
Тыңдалым/Айтылым тапсырмалары 1.Жаңа сабақты бастамас бұрын, оқушыларға оқулықтағы 1-тапсырманы тыңдату. (Атамұра баспасы, 4-бет) 2-тапсырма: Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді. Талқылауға арналған сұрақтар: Адамдардың қарым-қатынасы не арқылы жүзеге асады? Тілдік қатынас деген не? Тілдік қатынас қандай жағдайда орын алады? Тілдік қатынасқа кімдер түседі? Адамдар тілдің көмегімен нені жеткізеді? Дескриптор: Мәтінді мұқият тыңдайды, сұрақтарға жауап береді; ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі Топтық жұмыс (Айтылым) (3-тапсырма) Суреттерге қарап «Тіл - қарым-қатынас құралы» деген тақырыпта топпен диалог құрады. 1-топ : 1-сурет 2-топ – 2-сурет 3-топ – 3-сурет
Дескриптор: Диалог құру барысында суреттерді тиімді пайдаланады Тақырыптан ауытқымай диалог құрады ҚБ: «Бас бармақ» әдісі 4-тапсырма: Сыныптағы бір оқушы оқылым мәтінін оқиды. Басқа топ мүшелері мұқият тыңдайды. Тыңдалған мәтін бойынша топтық тапсырмалар орындайды. 1-топ : «Ана тілінің адам өміріндегі рөлі қандай?» тақырыбында ауызша жинақы мәтін құрады 2-топ: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, кластер құрастырады 3-топ: Мәтін мазмұнына сай 5 сұрақ құрастыру және өздері үшін тілдің маңыздылығы туралы айтады.
Дескриптор: Мәтінді мұқият тыңдайды, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Тыңдалған мәтін мазмұнына сай сұрақтар мен ауызша жинақы мәтін құрады |
Оқулық Аудиомәтін
|
||
|
Сабақтың соңы
|
1 мин |
Үй тапсырмасы: 5-тапсырма, 5-бет. |
|
||
|
2 мин 3 мин |
Кері байланыс: «Баспалдақ » әдісі арқылы оқушылардың тақырыпты меңгергендігін тексеру. Қорытынды бағалау: Әр оқушыны сөзбен мадақтау. |
|
|||
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл - қарым-қатынас құралы
Тіл - қарым-қатынас құралы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|
||||
|
Пәні : Қазақ тілі |
Мектеп: |
||||
|
Күні: 17.09.24 |
Мұғалімнің тегі, аты: |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Тақырыбы: |
Тіл-қарым-қатынас құралы |
||||
|
Оқу мақсаттары: |
5.Т/А2. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
1. Берілген мәтінді түсініп, негізгі ойды анықтайды. 2. Тілдесім барысында ауызша және жазбаша диалог құра алады. 3.Өз ойын нақты әрі жүйелі жеткізе алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды Диалог құра алады. Өз ойын нақты әрі еркін жеткізеді. |
||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: 1. Оқушылар тіл-қатынас құралы екенін түсінеді. 2. Ауызша, жазбаша бір-бірімен тілдесе алады |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Кіріспе |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
1 мин 2 мин 4 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен амандасамын. 2. Психологиялық ахуал («Білім шаңырағы» әдісі) Оқушылар шеңбер құрып, түрлі-түсті жіпті өздері білетін мақал-мәтелдер айту арқылы қарама-қарсы орналасқан оқушыға береді. 3. Сынып оқушыларын қима қағаздар(тіл туралы мақалдар) арқылы топқа бөлінеді. Әр топ өз мақал-мәтелінің мағынасын ашып түсіндіреді. 1-топ – Ана тілі (Өнер алды – қызыл тіл) 2-топ – Тіл – құрал (Тілім – тірегім, соғып тұрған жүрегім) 3-топ- Тіл – күретамыр (Тіл – ұлттың жаны) |
Мақал-мәтел, қима қағаздар, түрлі-түсті жіп |
||
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті
|
10 мин
4 мин 1 мин 7 мин |
Жаңа сабаққа.
Тыңдалым/Айтылым тапсырмалары 1.Жаңа сабақты бастамас бұрын, оқушыларға оқулықтағы 1-тапсырманы тыңдату. (Атамұра баспасы, 4-бет) 2-тапсырма: Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді. Талқылауға арналған сұрақтар: Адамдардың қарым-қатынасы не арқылы жүзеге асады? Тілдік қатынас деген не? Тілдік қатынас қандай жағдайда орын алады? Тілдік қатынасқа кімдер түседі? Адамдар тілдің көмегімен нені жеткізеді? Дескриптор: Мәтінді мұқият тыңдайды, сұрақтарға жауап береді; ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі Топтық жұмыс (Айтылым) (3-тапсырма) Суреттерге қарап «Тіл - қарым-қатынас құралы» деген тақырыпта топпен диалог құрады. 1-топ : 1-сурет 2-топ – 2-сурет 3-топ – 3-сурет
Дескриптор: Диалог құру барысында суреттерді тиімді пайдаланады Тақырыптан ауытқымай диалог құрады ҚБ: «Бас бармақ» әдісі 4-тапсырма: Сыныптағы бір оқушы оқылым мәтінін оқиды. Басқа топ мүшелері мұқият тыңдайды. Тыңдалған мәтін бойынша топтық тапсырмалар орындайды. 1-топ : «Ана тілінің адам өміріндегі рөлі қандай?» тақырыбында ауызша жинақы мәтін құрады 2-топ: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, кластер құрастырады 3-топ: Мәтін мазмұнына сай 5 сұрақ құрастыру және өздері үшін тілдің маңыздылығы туралы айтады.
Дескриптор: Мәтінді мұқият тыңдайды, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Тыңдалған мәтін мазмұнына сай сұрақтар мен ауызша жинақы мәтін құрады |
Оқулық Аудиомәтін
|
||
|
Сабақтың соңы
|
1 мин |
Үй тапсырмасы: 5-тапсырма, 5-бет. |
|
||
|
2 мин 3 мин |
Кері байланыс: «Баспалдақ » әдісі арқылы оқушылардың тақырыпты меңгергендігін тексеру. Қорытынды бағалау: Әр оқушыны сөзбен мадақтау. |
|
|||
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз



















