Тақырып бойынша 22 материал табылды

Тіл алфабиті. Синтаксис.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сыныпқа арналған Информатика пәні бойынша ашық сабақ қысқа мерзімді жоспары. 3 тарау, 2 сабақ.
Материалдың қысқаша нұсқасы

БЕКІТЕМІН: ________________


Педагогтың аты-жөні

Жүзбергенов самат Қанатұлы

Күні

22.01.2025 жыл

Сынып 6 «А»

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Тіл алфавиті. Синтаксис.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Python тілінің әліпбиі мен синтаксисін біледі.

Көптеген оқушылар:

Python тілінде айнымалыларды жаза алады.

Кейбіроқушылар:

Python тілінің синтаксисін пайдаланып, сызықтық программаны жазады.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресур-стар


Сабақтың басы


І.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу,

қызығушылықты ояту.

Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.


Өткен білімді еске түсіру


























Жаңа білім

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Алгоритм дегеніміз не?

Алгоритмнің түрлері?

Сызықтық алгоритм – дегеніміз...

Print функциясы қандай қызмет атқарады?


Суреттегі латын әліпбиі мен сөз жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз.

A, B, C, D,…….X, Y, Z

a, b, c, d,…….x, y, z







  1. Мобильді телефон қызметін атқаратын құрылғы - смартфон

  2. Options қазақша аудармасы - опциялар

  3. Debug қазақша аудармасы - жөндеу

  4. Window қазақша аудармасы - терезе

  5. File қазақша аудармасы - файл

  6. Help қазақша аудармасы - көмек

  7. Scratch-тегі басты кейіпкер - спрайт

  8. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі - бит

  9. Алгоритмнің түрі – сызықтық


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


Жаңа сабақ

Тіл әліпбиі Альфавит языка Language alphabet

Тіл әліпбиі – программаның элементтерін құруда қолданылатын символдар жиынтығы.

Python тілінің әліпбиі:

  • Латын әліпбиінің бас әріптері;

  • Латын әліпбиінің кіші әріптері;

  • Сандар;

  • Арнайы белгілер.

Синтаксис – программа жазу барысында сақталынатын тіл ережесінің жиынтығы:

  • Жол соңында нүктелі үтір қойылмайды;

  • Экранға шығарылытын сөздер тырнақша арқылы жазылады;

  • Программаға түсініктеме #(тор) пәрмені арқылы жазылады.


Транслятор-берілген программалау тіліндегі кодты машиналық кодқа түрлендіретін арнайы программа

Айнымалылар – ақпараттың орналасу орнын анықтайды.

a, b – айнымалылар; int() – функцияның мәні бүтін сан екенін көрсетеді; input() – деректерді енгізу үшін қолданылады; print() – мәліметтерді экранға шығарады.


Тапсырма.

Кез келген екі санның қосындысын есептейтін программа құрыңдар.

a=int(input('a-ныенгиз'))

b=int(input('b-ныенгиз'))

print('косынды',a+b)


Оқушылар өткен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

  • Алгоритм – белгілі бір мақсатқа жету үшін орындалатын әрекеттер

  • Алгоритмтүрлері:

  1. Сызықтық алгоритм

  2. Тармақталған алгоритм

  3. Циклдік алгоритм

  • Сызықтық алгоритм – белгілі бір мақсатқа жету үшін амалдардың тізбектеле орындалуы.

  • Print функциясының қызметі – нәтижені баспаға жіберу.



ҚБ:: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.














Слайд





Слайд



Интерактивті тақта, слайд, ноутбук



Мағынаны ашу.

Түртіп алу» әдісі.

Оқулықпен жұмыс.


Дәптермен жұмыс.

(Ұ) «Түртіп алу» әдісі арқылы жаңа тақырыпта кездескен термин сөздерді өз дәптерлеріне жазып алады, интерактивті тақтаға қарап, мұғалім соңынан қайталайды.

  • Оқулықтағы ақпаратпен танысады.

  • Топтық талқылау жүргізеді.

6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері


«


(Д) №1тапсырма: Төменде берілген программа кодтарын жазудағы қателерді тап. 1 кодтан әрбір оқушы қатесін табады.

1-код

2-код

3-код

a=int input()

b=int intut()

t = А + B

print(c)

a = 8:

b =118

с := а + b

print(c)

a = int(input())

k=3*(a+b)-4ab

t=a*b

print(k); print(t)


1-код

2-код

3-код

a=int ( input())

b=int (input())

c = a+b

print(c)

a = 8

b =118

с = а + b

print(c)

a = int(input())

b = int(input())

k=3*(a+b)-4*a*b t=a*b

print(k)

print(t)


Дескриптор: Жалпы - 1 балл.

  • 1-кодтың қатесін табады.

  • 2-кодтың қатесін табады.

  • 3-кодтың қатесін табады

  • Қатемен жұмыс жасай алады.

6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері





2 тапсырма:

a , b, с бүтін сандары берілген. Осы сандардың көбейтіндісін экранға шығар .

Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

9

4

2

72






Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

9

4

2

72


9*4*2=72

a = int(input())

b = int(input())

c = int(input())

k =a*b*c

print(k)


Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

  • Программаны құруды біледі.

  • а,b,c бүтін сандарын енгізуді біледі.

  • Көбейтіндінің нәтижесін экранға шығара алады.

6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері




3 тапсырма:

a , b бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысын экранға шығар .

Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

8

7


15






Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

8

7


15


a = int(input())

b = int(input())

c=a+b

print(c)


Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

  • а, b бүтін сандарды енгізуді біледі.

  • екі санның қосындысн таба алады.

  • нәтижені экранға шығара алады.





(Ж) № 4 -тапсырма:

a , bбүтін сандары берілген. Осы сандардың арифметикалық ортасын тауып , нәтижесін экранға шығар .


Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

12

6

9




Мысалы

Нәтиже

Түсініктеме

12

6

9


(12+6)/2

a = int(input())

b = int(input())

c=(12+6)/2

print(c)



Дескриптор: Жалпы-3 балл.

  • Екі санның қоындысын таба алады.

  • Арифметикалық ортаны таба алады.

  • Нәтижені экранға шығара алады.

Оқулық, жұмыс дәптерлері



Сабақтың соңы

Бекіту





Кері байланыс



Тіл әліпбиідеген не?

Тіл синтаксисідеген не?

Айнымалылардегеніміз...

Транслятор деген не?



«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.


Үй тапсырмасы: 90 беттегі 2-ші тапсырманы дәптерге қатесін тауып жазып, смартфонмен Python прогаммасымен орындап келу.

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсінгендерін айтып береді.



Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.







Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін


«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.01.2025
156
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі