|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
20.01.26 ж. |
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл алфавиті. Синтаксис. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.2 IDE (ай ди и) интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Алгоритмдік
тілдің алфавиті мен
синтаксисі ұғымдарын түсіндіру Логикалық ойлау қабілетін
дамыту |
|||
|
Сабақтың құндылығы: |
Ұқыптылыққа, дәлдікке,
жауапкершілікке тәрбиелеу |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Өткен сабақты пысықтау. «Экрансыз информатика» әдісіКомпьютерсіз орындалатын тапсырма:
1.Программалау дегеніміз не? 2. IDE дегеніміз не? 3.Траслятор дегеніміз не? 4.Компилятор? 5.Интерпретатор? 6.Қалай ойлайсың, программалауды үйрену не үшін қажет? 7 Алғашқы программист кім? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
PowerPoint презентациясы |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білім Кез келген тілді үйрену оның алфавитін үйренуден басталады. Әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құралатыны сияқты программалау тілінің де өз алфавиті бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның командаларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау керек. Python тілінің алфавиті төмендегідей құрылымға ие.
Алгоритмдік тілдің алфавиті – Python бағдарламалау тілінде қолданылатын таңбалар жиыны. Түртіп алу әдісі Мысалдар: Латын әріптері: a, b, c, ..., x, y, z Сандар: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Арнайы символдар: +, -, *, /, =, <, > Қызметші сөздер: if, else, for, while, print Python тілінің Синтаксисі – бағдарламалау тілінде командаларды дұрыс жазу ережесі. Мысал Дұрыс емес код: print "Hello" Дұрыс код: print("Hello") Компьютер синтаксис қатесін қабылдамайды. Мен ІТ болғым келеді. Әдісі
1 есептің программа кодына түсініктеме берейік: 1. a, b және с айнымалыларының мәні сәйкесінше 4, 12 және 10-ға тең. 2. Үш санның қосындысының мәні а айнымалысына меншіктеледі. Меншіктеу – айнымалыға жаңа мән жүктеу. 3. а айнымалысының мәні экранға шығады. a = 4; b = 12; c = 10 a = a + b + c print (a) Мен ІТ болғым келеді. Әдісі іnput() функциясы программаға жолдық деректерді енгізеді. Ал сандық дерек енгізу үшін бұл функция int(input()) түрінде жазылады. 1 2 мысал: a = int (input()) b = int (input()) с = a + b Енгізу:4 12 Нәтиже: 16 мысал:a = input() b = input() с = a + b print(с) жауап Енгізу: 4 12 Нәтиже: 412 |
Мұғалімді тыңдайды Алфавит ұғымын тыңдайды
Бағдарламалау тіліндегі таңбаларды атайды
Берілген символдарды (әріп, сан, белгі) топтастырады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
Синтаксистік қатені табады
Кодты дұрыс түрде жазады
Тапсырманы уақытында орындайды Белсенділік көрсетті |
Бағдарламалау ортасы Python Онлайн компилятор немесе орта Электронды оқулық |
|
Сабақтың соңы |
–
Алфавит пен синтаксис не үшін
керек? Кері байланыс: «Бүгін не үйрендік?» |
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
Тіл алфавиті |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл алфавиті. Синтаксис.
Тіл алфавиті. Синтаксис.
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
20.01.26 ж. |
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл алфавиті. Синтаксис. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.2 IDE (ай ди и) интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Алгоритмдік
тілдің алфавиті мен
синтаксисі ұғымдарын түсіндіру Логикалық ойлау қабілетін
дамыту |
|||
|
Сабақтың құндылығы: |
Ұқыптылыққа, дәлдікке,
жауапкершілікке тәрбиелеу |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Өткен сабақты пысықтау. «Экрансыз информатика» әдісіКомпьютерсіз орындалатын тапсырма:
1.Программалау дегеніміз не? 2. IDE дегеніміз не? 3.Траслятор дегеніміз не? 4.Компилятор? 5.Интерпретатор? 6.Қалай ойлайсың, программалауды үйрену не үшін қажет? 7 Алғашқы программист кім? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
PowerPoint презентациясы |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа білім Кез келген тілді үйрену оның алфавитін үйренуден басталады. Әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құралатыны сияқты программалау тілінің де өз алфавиті бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның командаларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау керек. Python тілінің алфавиті төмендегідей құрылымға ие.
Алгоритмдік тілдің алфавиті – Python бағдарламалау тілінде қолданылатын таңбалар жиыны. Түртіп алу әдісі Мысалдар: Латын әріптері: a, b, c, ..., x, y, z Сандар: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Арнайы символдар: +, -, *, /, =, <, > Қызметші сөздер: if, else, for, while, print Python тілінің Синтаксисі – бағдарламалау тілінде командаларды дұрыс жазу ережесі. Мысал Дұрыс емес код: print "Hello" Дұрыс код: print("Hello") Компьютер синтаксис қатесін қабылдамайды. Мен ІТ болғым келеді. Әдісі
1 есептің программа кодына түсініктеме берейік: 1. a, b және с айнымалыларының мәні сәйкесінше 4, 12 және 10-ға тең. 2. Үш санның қосындысының мәні а айнымалысына меншіктеледі. Меншіктеу – айнымалыға жаңа мән жүктеу. 3. а айнымалысының мәні экранға шығады. a = 4; b = 12; c = 10 a = a + b + c print (a) Мен ІТ болғым келеді. Әдісі іnput() функциясы программаға жолдық деректерді енгізеді. Ал сандық дерек енгізу үшін бұл функция int(input()) түрінде жазылады. 1 2 мысал: a = int (input()) b = int (input()) с = a + b Енгізу:4 12 Нәтиже: 16 мысал:a = input() b = input() с = a + b print(с) жауап Енгізу: 4 12 Нәтиже: 412 |
Мұғалімді тыңдайды Алфавит ұғымын тыңдайды
Бағдарламалау тіліндегі таңбаларды атайды
Берілген символдарды (әріп, сан, белгі) топтастырады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
Синтаксистік қатені табады
Кодты дұрыс түрде жазады
Тапсырманы уақытында орындайды Белсенділік көрсетті |
Бағдарламалау ортасы Python Онлайн компилятор немесе орта Электронды оқулық |
|
Сабақтың соңы |
–
Алфавит пен синтаксис не үшін
керек? Кері байланыс: «Бүгін не үйрендік?» |
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
Тіл алфавиті |
|
|
шағым қалдыра аласыз















