|
_Бөлім: |
ІІІ БӨЛІМ PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Өміртай Аружан Мұратбекқызы |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл әліппесі. Синтаксис |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|
|
Заң және тәртіп құндылығы
|
Дәйек сөз - Талап бар жерде тәртіп бар - заң және құқық нормаларын білу; - өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; - қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу; |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйысдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ:: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Интербелсенді тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы 10 мин 20 мин |
Оқулықпен жұмыс. Жаңа білім Тіл әліпбиі-программаның элементтерін құруда қолданылатын симболдар жиынтығы. Программалау тілінің синтаксисі- программа жазу барысында сақталуға тиіс тіл ережелеріңің жиынтығы. Транслятор- берілген программалау тіліндегі программалау кодын машиналық кодқа түрлендіретін арнайы программа. Айнымалылар –программаның орындалуы барысында мәндерді қабылдай алатыншамалар. Айнымалылар программадағы ақпараттың орналасу орнын анықтау үшін қолданылады. Бөліміндегі ақпаратпен танысып, төмендегі сұрақтарға жауап береді және тапсырманы компьютерде орындайды
Программалау тілі, программа және интерфейс дегеніміз не? Тіл әліпбиі-программаның элементтерін құруда қолданылатын симболдар жиынтығы. Программалау тілінің синтаксисі- программа жазу барысында сақталуға тиіс тіл ережелеріңің жиынтығы. Транслятор- берілген программалау тіліндегі программалау кодын машиналық кодқа түрлендіретін арнайы программа. Айнымалылар –программаның орындалуы барысында мәндерді қабылдай алатыншамалар. Айнымалылар программадағы ақпараттың орналасу орнын анықтау үшін қолданылады.
Жеке жұмыс Тапсырма 1. Оқулықта берілген тапсырманың шығарылу жолын пайдаланып программа құрудың алғашқы жолдарын үйренеді. Оқулықпен жұмыс 88 беттегі программа кодын жазып тексер. Жұппен жұмыс. Тапсырма 2. Еліміздің атауымен, астанасының атуын 4 реттен баспаға бер. Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Astana Astana Astana Astana Топтық жұмыс.
Компьютерде орындайды. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Сабақты бекіту сұрақтары.
Не үшін программалау тілдерінің арасынан рython -ды таңдадық? |
Дескриптор: -сұрақтарға дұрыс жауап береді. -Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды -Негізгі программалау тілімен танысады
Python программалау тілін орнатады. Python программалау терезесіндн жұмыс жасап үйренеді; Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -программаны құрып үйренеді. -магынасын талдайды. -өз ойын айтады. Дескриптор: Жалпы - 2 балл.
Дескриптор: Жалпы - 2 балл. -екі санның көбейтіндісін есептейтін программа құрады, -екі таңбалы, оданда көп екі санның қосындысын шығаратын программа құрады. Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
ҚБ Жалпы - 3 балл. Жалпы – 3 балл. Жалпы - 2 балл. Жалпы - 2 балл 10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Презентация, оқулық Оқулық, жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: 90 бет Үй тапсырмасын орындау |
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл әліппесі. Синтаксис
Тіл әліппесі. Синтаксис
|
_Бөлім: |
ІІІ БӨЛІМ PYTHON тілінде программалау |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Өміртай Аружан Мұратбекқызы |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл әліппесі. Синтаксис |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|
|
Заң және тәртіп құндылығы
|
Дәйек сөз - Талап бар жерде тәртіп бар - заң және құқық нормаларын білу; - өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; - қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу; |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйысдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ:: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Интербелсенді тақта, презентация |
|
Сабақтың ортасы 10 мин 20 мин |
Оқулықпен жұмыс. Жаңа білім Тіл әліпбиі-программаның элементтерін құруда қолданылатын симболдар жиынтығы. Программалау тілінің синтаксисі- программа жазу барысында сақталуға тиіс тіл ережелеріңің жиынтығы. Транслятор- берілген программалау тіліндегі программалау кодын машиналық кодқа түрлендіретін арнайы программа. Айнымалылар –программаның орындалуы барысында мәндерді қабылдай алатыншамалар. Айнымалылар программадағы ақпараттың орналасу орнын анықтау үшін қолданылады. Бөліміндегі ақпаратпен танысып, төмендегі сұрақтарға жауап береді және тапсырманы компьютерде орындайды
Программалау тілі, программа және интерфейс дегеніміз не? Тіл әліпбиі-программаның элементтерін құруда қолданылатын симболдар жиынтығы. Программалау тілінің синтаксисі- программа жазу барысында сақталуға тиіс тіл ережелеріңің жиынтығы. Транслятор- берілген программалау тіліндегі программалау кодын машиналық кодқа түрлендіретін арнайы программа. Айнымалылар –программаның орындалуы барысында мәндерді қабылдай алатыншамалар. Айнымалылар программадағы ақпараттың орналасу орнын анықтау үшін қолданылады.
Жеке жұмыс Тапсырма 1. Оқулықта берілген тапсырманың шығарылу жолын пайдаланып программа құрудың алғашқы жолдарын үйренеді. Оқулықпен жұмыс 88 беттегі программа кодын жазып тексер. Жұппен жұмыс. Тапсырма 2. Еліміздің атауымен, астанасының атуын 4 реттен баспаға бер. Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Kazakhstan Astana Astana Astana Astana Топтық жұмыс.
Компьютерде орындайды. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Сабақты бекіту сұрақтары.
Не үшін программалау тілдерінің арасынан рython -ды таңдадық? |
Дескриптор: -сұрақтарға дұрыс жауап береді. -Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды -Негізгі программалау тілімен танысады
Python программалау тілін орнатады. Python программалау терезесіндн жұмыс жасап үйренеді; Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -программаны құрып үйренеді. -магынасын талдайды. -өз ойын айтады. Дескриптор: Жалпы - 2 балл.
Дескриптор: Жалпы - 2 балл. -екі санның көбейтіндісін есептейтін программа құрады, -екі таңбалы, оданда көп екі санның қосындысын шығаратын программа құрады. Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
ҚБ Жалпы - 3 балл. Жалпы – 3 балл. Жалпы - 2 балл. Жалпы - 2 балл 10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Презентация, оқулық Оқулық, жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: 90 бет Үй тапсырмасын орындау |
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз














