Тіл дамыту. Ашық сабақ. Үй жануарлары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тіл дамыту. Ашық сабақ. Үй жануарлары

Материал туралы қысқаша түсінік
Үй жануарлары жайында балалардың білімдерін кеңейту, оларды күтіп-баптауға, адамдарға тигізетін пайдалары жайлы түсінік беру және адамдардың жануарларға қамқорлығын түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Авторы: Габбасова Акбота Жумабековна

Солтүстік Қазақстан облысы. Петропавл қаласы. МКҚК «Нұрсәт» бөбекжай бақшасы.


Ұйымдастырылған оқу-іс әрекетінің түрі: Тіл дамыту.

Тақырыбы: Үй жануарлары.

Мақсаты: Үй жануарлары жайында балалардың білімдерін кеңейту, оларды күтіп-баптауға, адамдарға тигізетін пайдалары жайлы түсінік беру және адамдардың жануарларға қамқорлығын түсіндіру.

Қолданылатын көрнекі құралдар: үй жануарларының суреттері, слайд.

Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті






Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шеңбері:

Кел балалар, ортаға!

Үлкен шеңбер құрайық!

Қайырлы таң алтын күн!

Қайырлы таң көк аспан!

Қайырлы таң жер-ана!

Қайырлы таң достарым!

Қайырлы таң қонақтар!


Балалар бірге шаттық шеңберін жасайды.
















Ұйымдастырушылық-ізденістік

  • Балалар, қараңдаршы, бізге көп қонақтар келді. Ал сендер қонаққа барғыларың келе ме?

  • Ендеше бүгін біз сендермен ауылға қонаққа барамыз.

  • Қонаққа немен баруға болады?

  • Дұрыс айтасыңдар балалар. Біз автобуспен барамыз. Ал, автобусқа жургізуші керек қой. Бүгін жургізуші Бектас болсын. Бәрің ыңғайланып отырыңдар, жолға шығамыз.

(музыка ойнайды)

  • Міне, балалар біз ауылға келдік. Келіңдер автобустан түсіп, үйге кірейік. (алдымыздан әже шығып амандасады)

Әже:

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар.

  • Қалдарың қалай, денсаулықтарың жақсы ма? Қайдан келдіңдер?


  • Міне, сендер менің үйіме келдіңдер. Ал, енді дастарханға келіп жайғасыңдар.

  • Ой, балалар, қараңдаршы әже бізге мол дастархан жайып қойыпты ғой. Дастарханда не бар екен? Атап өтейікші.

  • Бұл тағамдарды біз қайдан аламыз?

  • Бізде ауылда саябақ, мұражай жоқ қой. Ендеше мен сендерге өзімнің төрт түлік малдарымның тұратын жерін көрсетейін.

  • Балалар, қараңдаршы мына жерде нелерді көріп тұрсындар?

  • Оларды бір сөзбен қалай айтамыз?

  • Оларды не себепті үй жануарлары деп атаймыз?





  • Ал мынау қандай жануар?

  • Сиырдың төлін не деп айтамыз?



  • Сиыр бізге не береді?



  • Сиыр қандай дыбыс шығарады?





  • Мынау қандай жануар?

  • Жылқының төлі қалай аталады?




  • Жылқы бізге не береді?

  • Жылқы қандай дыбыс шығарады?



  • Ал, мына жерде қандай жануарды көріп тұрсындар?

  • Қойдың төлін қалай айтамыз?


  • Қой бізге не береді?





  • Қой қандай дыбыс шығарады?


  • Мынау қандай жануар?


  • Ешкінің төлін не деп атаймыз?



  • Ешкі бізге не береді?






  • Ешкі қандай дыбыс шығарады?


  • Мынау қандай жануар?




  • Түйенің төлін не деп атаймыз?


  • Түйе бізге не береді?




  • Түйе қандай дыбыс шығарады?








  • Ал, енді балалар бір серігіп алайық.

Сергіту сәті:

Құлыншағым құндызым

Құлдырайсың шабасың

Маңдайында жұлдызың

Құстай қанат қағасың.



  • Әже, біздің балалар құр қол келген жоқ олар сізге арнап өздерінің өнерлерін көрсетемін дейді. (балалар тақпақ айтады)

  • Жақсы онда тыңдасақ-тыңдайық.

  • Балалар өте білімді екен тақпақтарын жақсы айтып берді. Маған өте ұнады. Мен де сендерді құр қол жібергім келмейді. Сендерге дайындаған сыйлығым бар соны ала қойындар.(сыйлықты тәрбиешіге береді)

  • Рахмет сізге әже біз ауылға келіп көп мәлімет алдық. Бар алған білімімізбен бақшамызға қайтайық. Сау болыңыз! Ал, енді балалар, біздің балабақшаға кететін уақытымыз да жетті. Автобусқа жайғасып отырайық. Музыка ойналады (топқа келдік)

  • Балалар біз жол жүріп біраз шаршап қалдық енді ойын ойнасақ қайтеді?



Ойын: «Төлдерін табу»

Балаларға доп лақтыру арқылы малдардың төлдерін сұрап, жауап алу.



  • Иә




  • Машинамен, автобуспен.











  • Сәлеметсіз бе, Әже?

  • Жақсы

  • Біз қаладан «Балдәурен» балабақшасынан келдік.






  • Сүт, ірімшік, айран, қаймақ.

  • Балалардың өз жауаптары.







  • Сиыр, жылқы, қой т.б



  • Үй жануарлары

  • Себебі олар адамның қолында өмір сүреді. Адамдар оларды күтіп, бағады.



  • Сиыр.

  • Сиырдың төлін бұзау деп айтамыз.


  • Сиыр бізге сүт, айран, қаймақ, ірімшік, ет береді?


  • Сиыр мө-мө-мө деген дыбыс шығарады.



  • Жылқы

  • Жылқының төлін құлыншақ деп атаймыз

  • Ет, қымыз. Қымыз адам денсаулығына өте пайдалы.

  • Иооо




  • Қойды

  • Қойдың төлін қозы деп атаймыз.

  • Қой бізге ет, жүн береді. Жүнінен жылы байпақ, биялай тоқимыз.


  • Қой мәә-мәә деген дыбыс шығарады.

  • Ешкінің


  • Ешкінің төлін лақ деп атаймыз.


  • Ешкі бізге ет, сүт, түбіт береді. Түбіттен байпақ, биялай тоқылады. Сүті адамға өте пайдалы.


  • Ешкі ме-ме-ме деп дыбыс шығарады.


  • Түйе




  • Түйенің төлін бота деп атаймыз?

  • Түйе бізге ет, шұбат береді. Шұбаты адам денсаулығына пайдалы.

  • Түйе дыбыс шығарады.








Балалар қимыл-қозғалыспен сергіту сәтін орындайды.








Амина

Бұзауым бұзық,

Мінезі қызық.

Маңдайы күйді,

Қазанды сүзіп.

Бектас

Кіп-кішкене момақан

Қошақанды ұнатам.

Сүйеді апам «қозым» деп,

«Қошақаным-өзің» деп.






Балалар рахмет айтып, қоштасады.







  • Жақсы.




Балалар төлдерінің атын тауып айтады.

Рефлексиялық-түзетушілік

  • Балалар, біз бүгін қайда бардық?

  • Ауылда не көрдік?

  • Не себепті оларды үй жануарлары деп атаймыз?




  • Олардың адамға қандай пайдасы бар екен?

  • Өте жақсы балалар. Бүгінгі саяхатымыз ұнады ма сендерге? Маған да ұнада сендер өте жақсы сабаққа қатысып, өздеріңді жақсы жақтарыңнан көрсете білдіңдер? Осымен біздің оқу іс-әрекетіміз аяқталды, қонақтармен қоштасайық.


  • Ауылға


  • Үй жануарларын


  • Себебі адамның қолында өмір сүреді. Адамдар оларды бағып, күтеді.


  • Олар сүтін, етін, жүнін беру арқылы адамдарды асырайды.


  • Иә


Балалар хормен

Қол ұстасып тұрайық

Шеңберді біз құрайық

Көріскеше күн жақсы

Сау-саламат болайық.

Күтілетін нәтиже:

Білу керек: үй жануарларын, олардың төлдері мен пайдасын әңгімелеп айта білу керек;

Біледі: төрт түлік малды оның төлдерін, қалай дыбыстайтындарын, олар туралы тақпақтар;

Білді: үй жануарларды, төлдерін.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2021
733
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі