|
Сыныбы |
2- cынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Үйірме жұмысы: Мәнерлеп оқу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жақсы мен жаман |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дерек көзі |
слайд, хрестоматия, қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мақсат |
Мәтін мазмұнымен таныстыру. Мәтіндегі негізгі ой идеяны ашу. Мәнерлеп оқуға дағдыландыру. Сұрақтар қойып, пікірлесе топта бірлесе жұмыс істеуге дағдыландыру. Тіл байлығын дамыту, сөздік қорын молайту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту нәтижесі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі идеялар |
Мәтінмен таныса отырып, жаман, жақсы қасиеттердің шегін ажыратуды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім жазбасы |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушы іс- әрекеті |
уақыт |
жабдықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
|
Оқушыларды бойлары бойынша сапқа тұрғызу және бір-біріне қошемет сөздер (комплимент) айтқызу Бойлары бойынша 3 топқа бөлу Топ басшысын сайлау, бағалау парағын тарату |
3 мин |
1слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Қызығушы-лықты ояту. |
Еркін жазу |
Дельфиннің суретін қою, соған әңгіме құрату
Енді топта бір-біріне оқып беру, топ басшысының ұсынуымен әр топтан 1 оқушы тақтаға шығады. Оқыған кезде «дельфин» сөзінің орнына «мама» сөзін қойып айту |
7 мин |
Дельфин суреті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ мақсатымен таныстыру Кестедегі сандарды өсу ретімен орналастырту арқылы сабақ тақырыбымен таныстыру. |
-Бұл құраған не? Бүгінгі сабақта не істейміз деп ойлайсыңдар? -Дұрыс. Мәтінмен жұмыс істейміз. Сабақ мақсатын анықтап алайық. Слайдттан сабақ мақсатын оқып танысады.
|
3 мин |
кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Мағынаны тану |
«Тұлғаны танып біл»
«Болжау» сратегиясы |
Топпен жұмыс Автор жайлы мағлұмат жазылған парақтар тарату. Балтабай Әділов 1949 жылы 1 мамырда Қарақалпақстанның Мойнақ ауданы Әли ауыл поселкісінде туған.1973 педагогика училищесін бітірді.Қарақалпақстан қазақ орта мектебінде мұғалім болып қызмет істейді. 1993 жылы Қазақстанға көшіп келді. Содан бері «Ұлан» газетінде жұмыс істейді. Ол көптен бері балаларға арнап әңгіме - ертегілер жазып жүр. Оның «Алданыш» 1984 жылы, «Атамның жұлдызы» 1981, «Інімнің өкпесі» , «Тырналар келе жатыр» атты кітаптары жарық көрді. «Қырық жеті мысал» атты кітабы 1990 жылы бәйгенің үшінші жүлдесін жеңіп алды.Қазақстан Журналистер одағы Саттар Ерубаев атындағы сыйлығының лауреты. 1-топ: Өмір жолы 2-топ: Шығармашылығы 3-топ: Атақ - жүлделері -Әңгіме не туралы деп ойлайсыңдар? -Қандай негізгі мәселелер көтеріледі деп ойлайсыңдар? Мәтінді оқып беру Сөздік жұмысын жүргізу «Фрейер» моделін толтырту
сөз сөйлем
Мағынасы Өзім құраған сөйлем қарама –қарсы сөз |
3 мин 8 мин |
Үлестірмелі материалдар Фрейер моделі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Ауа, су,от» ойынын ойнау |
Ауа –қолды желпіндіру Су- толқын жасап айналу От –қол шапалақтау |
2 мин |
Слайд 4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Ой толғаныс |
Топтық зерттеу жұмысы. |
1-топ: Кесте толтыру
К
2
1.Жақсы сөз адамға не береді? 2.Жақсылық жасау адам жасына байланысты ма? 3-топ «Төрт сөйлем» тәсілі 1.Мәтіндегі негізгі ой 2.Мәтіндегі мақал
|
13 мин |
Слайд 5 Әр топқа кестелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
“Аяқталмаған сөйлемдер” |
*Бүгін мен...................... білдім *................. қызықты болды. *.......................... қиын болды.
*.........................
екенін түсіндім. * Сабақ менің өміріме..... берді.
-Сабақ басында қандай мақсат қойып едік? -Мақсатымызға жеттік пе? |
3 мин |
Слайд 6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Бағалау парағы бойынша топ басшыларына сөз беру. |
Топ басшылары өз тобын бағалайды. |
2 мин |
Бағалау парағы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Келесі үйірме жұмысына тапсырма |
|
1 мин |
Слайд 7 Күнделік, қалам, оқулық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-сынып |
«Мәнерлеп оқу» үйірмесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қажымұқан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушыларды «Қажымұқан» мәтінімен таныстыра отырып, мәтінді талдауға үйрету. Ұлы адамдар өмірін үлгі ете отыра, отансүйгіштікке тәрбиелеу. Мәнерлеп оқуға дағдыландыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық, орындық, «Білемін, білгім келеді, үйрендім» кестесі, сөзжұмбақ, «Фрейер»кестесі, видео, смайликтер, бағалау парақтары, тілек ағашы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі идея |
Мәтіндегі негізгі ой-идеяны аша отырып, бала бойына адалдық, адамгершілік т.б. қасиеттерді дарыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сыныбы 2-
cынып Пәні Үйірме жұмысы:
Мәнерлеп оқу Сабақтың
тақырыбы Жақсы мен
жаман Дерек
көзі слайд, хрестоматия,
қима қағаздар Жалпы
мақсат Мәтін мазмұнымен
таныстыру. Мәтіндегі негізгі ой идеяны ашу. Мәнерлеп оқуға
дағдыландыру. Сұрақтар қойып, пікірлесе топта бірлесе жұмыс істеуге
дағдыландыру. Тіл байлығын дамыту, сөздік қорын
молайту. Оқыту
нәтижесі Мәтіннің негізгі идеясын
ашады. Мәнерлеп оқиды, оқығанын
түсінеді. Мәтін желісімен сұрақтар
қоюға, ойланып жауап беруге дағдыланады.Өз пікірін қорғайды,
көзқарасын білдіреді. Негізгі
идеялар Мәтінмен таныса
отырып, жаман, жақсы қасиеттердің шегін ажыратуды
біледі. Мұғалім
жазбасы Мұғалімнің іс -әрекеті Оқушы іс-
әрекеті уақыт жабдықтар Ұйымдастыру Психологиялық жағымды ахуал
туғызу. Сыныпты топқа
бөлу. Оқушыларды бойлары бойынша
сапқа тұрғызу және бір-біріне қошемет сөздер
(комплимент)
айтқызу Бойлары бойынша 3 топқа
бөлу Топ басшысын сайлау,
бағалау парағын тарату 3 мин 1слайд І.Қызығушы-лықты
ояту. Еркін
жазу Дельфиннің суретін қою, соған
әңгіме құрату Енді топта
бір-біріне оқып беру, топ басшысының ұсынуымен әр топтан 1 оқушы
тақтаға шығады. Оқыған кезде «дельфин» сөзінің орнына «мама» сөзін
қойып айту 7
мин Дельфин
суреті Сабақ мақсатымен
таныстыру Кестедегі сандарды
өсу ретімен орналастырту арқылы сабақ тақырыбымен
таныстыру. -Бұл құраған не? Бүгінгі
сабақта не істейміз деп ойлайсыңдар? -Дұрыс. Мәтінмен жұмыс
істейміз. Сабақ мақсатын анықтап алайық. Слайдттан сабақ мақсатын оқып
танысады.
8
5
12
4
11
1
10
9
2
6
13
7
3
н
ы
а
с
м
ж
а
ж
а
м
н
е
қ
3 мин
кесте ІІ. Мағынаны
тану
«Тұлғаны танып
біл» «Болжау»
сратегиясы
Топпен
жұмыс
Автор жайлы мағлұмат
жазылған парақтар тарату. Балтабай Әділов 1949 жылы 1 мамырда
Қарақалпақстанның Мойнақ ауданы Әли ауыл поселкісінде туған.1973
педагогика училищесін бітірді.Қарақалпақстан қазақ орта мектебінде
мұғалім болып қызмет істейді. 1993 жылы Қазақстанға көшіп келді.
Содан бері «Ұлан» газетінде жұмыс істейді. Ол көптен бері балаларға
арнап әңгіме - ертегілер жазып жүр. Оның «Алданыш» 1984 жылы,
«Атамның жұлдызы» 1981, «Інімнің өкпесі» , «Тырналар келе жатыр»
атты кітаптары жарық көрді. «Қырық жеті мысал» атты кітабы 1990
жылы бәйгенің үшінші жүлдесін жеңіп алды.Қазақстан Журналистер
одағы Саттар Ерубаев атындағы сыйлығының
лауреты.
1-топ: Өмір
жолы
2-топ:
Шығармашылығы 3-топ: Атақ -
жүлделері -Әңгіме не туралы деп
ойлайсыңдар? -Қандай негізгі мәселелер
көтеріледі деп ойлайсыңдар? Мәтінді оқып
беру Сөздік жұмысын
жүргізу «Фрейер» моделін
толтырту сөз
сөйлем Мағынасы Өзім құраған
сөйлем қарама
–қарсы сөз
3 мин
8 мин
Үлестірмелі
материалдар
Фрейер
моделі
Сергіту
сәті
«Ауа, су,от» ойынын
ойнау
Ауа –қолды
желпіндіру
Су- толқын жасап
айналу
От –қол
шапалақтау
2 мин
Слайд
4
ІІІ. Ой
толғаныс
Топтық зерттеу
жұмысы.
1-топ: Кесте
толтыру
К 2 1.Жақсы сөз адамға не
береді? 2.Жақсылық жасау адам
жасына байланысты
ма? 3-топ «Төрт сөйлем»
тәсілі 1.Мәтіндегі негізгі
ой 2.Мәтіндегі
мақал Мақал мен мәтін мазмұнының
байланысы Қорытынды
ой
13
мин
Слайд
5
Әр топқа
кестелер
Кері
байланыс “Аяқталмаған
сөйлемдер” *Бүгін
мен...................... білдім *................. қызықты
болды.
*..........................
қиын болды.
*.........................
екенін түсіндім.
* Сабақ менің өміріме.....
берді.
-Сабақ басында қандай мақсат
қойып едік?
-Мақсатымызға жеттік
пе?
3 мин
Слайд
6
Бағалау
Бағалау парағы бойынша топ
басшыларына сөз беру.
Топ басшылары өз тобын
бағалайды.
2 мин
Бағалау
парағы.
Үй
тапсырмасы
Келесі үйірме
жұмысына
тапсырма Жақсы мен жаман туралы
мақалдар жинақтау, жаттау Эссе жазу «Мен жасаған
жақсылық немесе маған жасаған жақсылық» Жаақсылық, жамандық тақырыбына
берілген мақалдарға ребус құрастыру
1 мин
Слайд 7
Күнделік, қалам,
оқулық. 3-сынып «Мәнерлеп оқу»
үйірмесі Сабақ
тақырыбы Қажымұқан Сабақтың
мақсаттары Оқушыларды
«Қажымұқан» мәтінімен таныстыра отырып, мәтінді талдауға үйрету.
Ұлы адамдар өмірін үлгі ете отыра, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Мәнерлеп оқуға дағдыландыру Қажетті
ресурстар Оқулық, орындық,
«Білемін, білгім келеді, үйрендім» кестесі, сөзжұмбақ,
«Фрейер»кестесі, видео, смайликтер, бағалау парақтары, тілек
ағашы Күтілетін
нәтиже Әңгіме мазмұнымен
танысады; Оқушылар мәтін мазмұнын ұғады,
талдай алады, сұрақтар қоя біледі; Негізгі ой-идеяны
ашады; Пікірлеседі, ойланады, ортақ
ой түйеді; Мәнерлеп оқуға
дағдыланады; Топпен жұмыс істей
отырып, қосымша білім алады. Негізгі
идея Мәтіндегі негізгі
ой-идеяны аша отырып, бала бойына адалдық, адамгершілік т.б.
қасиеттерді дарыту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













