Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Мәдениет: тіл мен қарым-қатынас | Мектеп
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5 | Қатысқандар:
| Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Тілдік қарым-қатынас талаптары (2 сағат) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Ж.5 Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу.Ә.Т.Н.3 Лексикалық нормалардың көркемдік ерекшелігіне сай қолдану |
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады:Тілдік-қарым қатынас талаптарын ескере отырып, сынып ішінде қойылған сұрақтарға жауап бере алады. |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Тілдік-қарым қатынас мәдениеттерін ескере отырып, шағын мәтін құрастыра алады. Тілдік лексикалық нормаларын ажырата алады. |
| Кейбір оқушылар орындай алады:Тілдік қарым-қатынас талаптарын салыстырады, жинақтайды, өзін-өзі реттейді. |
Бағалау критерийі | Негізгі ақпараттарды сақтайды.Жинақы мәтін жазады.Мәтіндегі синонимдердің баламасын ажыратады.Көп мағыналы сөздерді табады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:Мәтінді түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, негізгі сұрақтарға жауап береді, өз ойларын білдіріп, шағын мәтін құра алады. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: уәж, күрек тісі. |
| Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
| Талқылауға арналған сұрақтар:«Тіл –адам ойының айнасы» деген пікірге сенің көзқарасың қандай? |
| Не себепті тілдік қарым-қатынас мәдениеттілікке жатады деп ойлайсың? |
| Жазылым: Ойларын жүйелі жаза білуге үйренеді. |
Құндылықтарға баулу | Қарым-қатынас талаптарын ескере отырып, жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу. |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, математика
|
Алдыңғы оқу | Тілдік қарым-қатынас талаптары |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | Бағалау |
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу, сабаққа даярлығын бақылауПсихологиялық ахуал тудыру.»Жақсы сөз –жанға қуат» (Д.Әлімжанов) Таратылған қағазға жақсы эмоционалды сөз жазып, жабыстырады.Топқа бөлу:Қиынды қағаздарға жазылған сөздерді байланыстыра отырып, топқа бөледі.Жасырын сөз: «Жүректен шыққан сөз-жүрекке жол табады»Сабақтың мақсатын анықтау:Бүгінгі сабағымызды қандай сөйлемдерден бастадық? (жетелеу сұрақтары қойылады) |
Стикер
Сөздер жазылған қима қағаздар
АКТ
|
|
Сабақтың ортасы
| Үй тапсырмасы: (5 тапсырма)Рөлдік ойынды тамашалауКритерий: негізгі идеяны анықтау, әртістік қабілетін байқауДескриптор: әртістік қабілеті шындалады.6 тапсырма 1топ бойынша жұп сан; 2 топ тақ сан бойынша берілген сұрақтарды қояды.Критерий:Анықталған мәселеге өз ойын білдіреді.Дескриптор :Сұрақтарға толық жауап береді7 тапсырма берілген сұраққа шағын мәтін құрастыру(Жазбаша дөңгелек үстелі әдісі бойынша )Критерий:Мәтіннің құрлымын, рәсімделуін түсіндіру арқылы жанрлық ерекшелігін көрсетеді.Дескриптор :Оқылым, тыңдалым кезіндегі негізгі ойды анықтап жазады8 тапсырма 1 топ тақ сандағы сөйлем,2 топ жұп сандағы сөйлемдерге оқулықта берген керекті сөздермен толықтырады.Критерий:Тірек сөздер арқылы жүйелі сөйлем құруДескриптор:Тірек сөздердің мағынасын дұрыс қолданады9 тапсырма Жақсы әңгімелесуші болудың жеңіл тәсілі не болмақ? Сұрағына жауап беру(5-5-1 әдісі )Критерий:Мәтіннің идеясын анықтайдыДескриптор:Негізгі ойланын анықтап жеткізе алады
10 тапсырма «Біздің сөйлеу мәдениетіміз төмен»,1 шағын топ (3 оқушы) 2 шағын топ «Біздің сөйлеу мәдениетіміз өз дәрежесінде»Белсенді оқушылар «Т» кестесі бойынша құнды пікір тыңдалып жазады. Өз ойларын қосады.Критерии:Анықталған мәселеге өз ойын білдіредіДескриптор:Тапсырманы жинақтап, салыстырып, өзін-өзі реттейді
| Шапан тақия
микрафон
Дәптер, қалам
смайлик
А4 кесте сызылған қағаз
Стикер, «Т» кестесі сызылған кесте |
«отшашу»
Бас бармақ
|
Сабақтың соңы
5 минут
| Кері байланыс. «3-минуттық үзіліс» әдісіМен ...... туралы көзқарасым өзгерді...-Мен... жайлы хабардар болдым...-Менің... жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы...-Мені... таң қалдырғаны...
«Блоб ағашы» жұлдызша ағашына стикер жабыстырады
| А4 қағазы
Блоб ағашы салынған сурет, стикер |
|