Бекітемін:
|
Бөлім: |
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Фонетика |
|||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«№37 орта мектебі» МКМ |
|||||||||||||||||
|
256Педагогтің аты-жөні: |
Елемес Жадыра Елемесқызы |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
19.07.2025ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар саны:15 Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тілдік қарым-қатынас талаптары» |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5. 4. 1. 1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беріп, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіре алады. -Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық • Бірлік және Ынтымақ |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5 мин Сабақтың басы 6 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Амандасып алайық» https://wordwall.net/ru/resource/53248984 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Тіл туралы мақал-мәтелдер арқылы 3 топқа бөлу: 1-топ: Өнер алды –қызыл тіл. 2-топ: Тіл– қылыштан өткір 3-топ: Тіл– достықтың кілті
Тыңдалым материалы:
|
Психологиялық ахуал Wordwall платформасы арқылы «Амандасып алайық» Оқушылар бірі-бірімен сандары таңдау арқылы берілген суреттерге қарап, амандасады. Мақал-мәтелдер арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Жарайсың Керемет! Тамаша! Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, келесі кезеңге белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! |
https://wordwall.net/ru/resource/53248984
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 8 минут |
Ой шақыру 1.Тіл неліктен құралға жатады? 2.«Тіл-қарым-қатынас құралы дегенді қалай түсінесің? 3.Тілдік қарым-қатынас талаптары қандай екен?
1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Мәтінді үнтаспадан тыңдап, ақпараттарды есіңе сақта. -Мәтінде қандай мәселе көтерілген? -Негізгі ойды жеткізіп тұрған қандай сөздер? |
Сұрақтарға жауап береді
Мәтінді үнтаспадан тыңдап, ақпараттарды есіне сақтайды. Мәтін бойынша бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
Жарайсың! Керемет! Тамаша! Дескриптор: -Білім алушы мәтіндегі ақпаратты есте сақтайды.1б -көтерілген мәселені анықтайды.1б -негізгі ойды анықтайды.1б |
|
||||||||||||||
|
7 минут |
2-тапсырма.(Топтық жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін беріледі. Мәтіндегі қателерді тауып,түзетіп жазады. |
Берілген мәтінді оқиды, грамматикалық қателерді тауып,түзетіп, жазады.
.
|
Дескриптор: -мәтінді оқиды.1б -қателерді табады 1б -түзетіп жазады.1б
|
|
||||||||||||||
|
8 минут |
3-тапсырма .(Топтық жұмыс) Сандықшадағы сөздердің қатесін тап, түзетіп жаз!Сөзді ықпал түріне ажырат! Сөздерді пайдаланып, 1 сөйлем құрастыр.
Сандық ішіндегі сөздер: (Талдығорған, Жезғазған, Сарығұм,Тілеуғабыл, бірғазан,Бөгембай, жұмышшы, ом бес, ағ лақ, башшы, Жаңғожа, ташшол, Дошшан, Есеңгелді,Қазаңғап.) ЕББҚ оқушыға тапсырма: Сәйкестендіру тесті-1 тапсырма
ЕББ оқушыға. 2-тапсырма
Бастырып жаз, суреттерді боя
|
Сандықшадағы сөздердің қатесін табады, түзетіп жазады,сөзді ықпал түріне ажыратады. Сөздерді пайдаланып, 1 сөйлем құрастырады.
Дұрыс жазылған сөз бен сол сөздің қате нұсқасымен сәйкестендіреді.
Берілген тапсырмадағы әріптерді бастырып жазады, суреттерді бояйды.
|
Дескриптор: -сөздердің қатесін табады.-1б -түзетіп жазады.-1б -ықпал түріне ажыратады.-1б -сөздерден сөйлем құрайды.-1б
Дескриптор Білім алушы дұрыс жазылған 5 сөзді қате жазылған 5 сөзбен сәйкестендіреді.5б
Декриптор -Білім алушы тапсырманы бастырып жазады. 1б -Суреттерді бояйды. 1б
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма: 8-тапсырма
Рефлексия 3-2-1
|
Үйден: Керекті сөздер мен сөз тіркестерін тауып орнына қояды.
Рефлексия кезеңінде сабақта не пайдалы болғанын, қай бөлігі ұнағанын жазып береді. |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды
Жарайсың! Керемет! Тамаша!
|
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017 жыл
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Тілдік қарым-қатынас талаптары» 5 сынып қазақ тілі
«Тілдік қарым-қатынас талаптары» 5 сынып қазақ тілі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Фонетика |
|||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«№37 орта мектебі» МКМ |
|||||||||||||||||
|
256Педагогтің аты-жөні: |
Елемес Жадыра Елемесқызы |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
19.07.2025ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар саны:15 Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тілдік қарым-қатынас талаптары» |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5. 4. 1. 1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беріп, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіре алады. -Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық • Бірлік және Ынтымақ |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5 мин Сабақтың басы 6 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Амандасып алайық» https://wordwall.net/ru/resource/53248984 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Тіл туралы мақал-мәтелдер арқылы 3 топқа бөлу: 1-топ: Өнер алды –қызыл тіл. 2-топ: Тіл– қылыштан өткір 3-топ: Тіл– достықтың кілті
Тыңдалым материалы:
|
Психологиялық ахуал Wordwall платформасы арқылы «Амандасып алайық» Оқушылар бірі-бірімен сандары таңдау арқылы берілген суреттерге қарап, амандасады. Мақал-мәтелдер арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Жарайсың Керемет! Тамаша! Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, келесі кезеңге белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! |
https://wordwall.net/ru/resource/53248984
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 8 минут |
Ой шақыру 1.Тіл неліктен құралға жатады? 2.«Тіл-қарым-қатынас құралы дегенді қалай түсінесің? 3.Тілдік қарым-қатынас талаптары қандай екен?
1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Мәтінді үнтаспадан тыңдап, ақпараттарды есіңе сақта. -Мәтінде қандай мәселе көтерілген? -Негізгі ойды жеткізіп тұрған қандай сөздер? |
Сұрақтарға жауап береді
Мәтінді үнтаспадан тыңдап, ақпараттарды есіне сақтайды. Мәтін бойынша бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
Жарайсың! Керемет! Тамаша! Дескриптор: -Білім алушы мәтіндегі ақпаратты есте сақтайды.1б -көтерілген мәселені анықтайды.1б -негізгі ойды анықтайды.1б |
|
||||||||||||||
|
7 минут |
2-тапсырма.(Топтық жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін беріледі. Мәтіндегі қателерді тауып,түзетіп жазады. |
Берілген мәтінді оқиды, грамматикалық қателерді тауып,түзетіп, жазады.
.
|
Дескриптор: -мәтінді оқиды.1б -қателерді табады 1б -түзетіп жазады.1б
|
|
||||||||||||||
|
8 минут |
3-тапсырма .(Топтық жұмыс) Сандықшадағы сөздердің қатесін тап, түзетіп жаз!Сөзді ықпал түріне ажырат! Сөздерді пайдаланып, 1 сөйлем құрастыр.
Сандық ішіндегі сөздер: (Талдығорған, Жезғазған, Сарығұм,Тілеуғабыл, бірғазан,Бөгембай, жұмышшы, ом бес, ағ лақ, башшы, Жаңғожа, ташшол, Дошшан, Есеңгелді,Қазаңғап.) ЕББҚ оқушыға тапсырма: Сәйкестендіру тесті-1 тапсырма
ЕББ оқушыға. 2-тапсырма
Бастырып жаз, суреттерді боя
|
Сандықшадағы сөздердің қатесін табады, түзетіп жазады,сөзді ықпал түріне ажыратады. Сөздерді пайдаланып, 1 сөйлем құрастырады.
Дұрыс жазылған сөз бен сол сөздің қате нұсқасымен сәйкестендіреді.
Берілген тапсырмадағы әріптерді бастырып жазады, суреттерді бояйды.
|
Дескриптор: -сөздердің қатесін табады.-1б -түзетіп жазады.-1б -ықпал түріне ажыратады.-1б -сөздерден сөйлем құрайды.-1б
Дескриптор Білім алушы дұрыс жазылған 5 сөзді қате жазылған 5 сөзбен сәйкестендіреді.5б
Декриптор -Білім алушы тапсырманы бастырып жазады. 1б -Суреттерді бояйды. 1б
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма: 8-тапсырма
Рефлексия 3-2-1
|
Үйден: Керекті сөздер мен сөз тіркестерін тауып орнына қояды.
Рефлексия кезеңінде сабақта не пайдалы болғанын, қай бөлігі ұнағанын жазып береді. |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды
Жарайсың! Керемет! Тамаша!
|
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017 жыл
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
























