Тілім менің ғасырларға аманат тәрбие сағаты ҚМЖ

Тақырып бойынша 16 материал табылды

Тілім менің ғасырларға аманат тәрбие сағаты ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Тілім менің ғасырларға аманат тәрбие сағаты ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Апта дәйек сөзі

«Жанұям – қорғаным, ата-анам – тірегім!»

Күні:

09.09.2024ж

Сынып: 3 «»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

«Тілім менің ғасырларға аманат»

ЖЖЕ №1 «Балалардың көшеде, жолда жүру ережелері»

ҚС №2 «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері»

Мақсаттары

 - Оқушылардың «тіл», «Отан» құндылықтары туралы түсініктерді кеңейту.

Жас ұрпақты ата-бабаларымыздың ғасырлар бойы   қалыптасқан ана тілінің өресін әлемнің бай тілдер сатысына  көтеру арқылы білімдерін шыңдау және тіліне, халқына деген сүйіспеншілігін арттыру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті


Ресурстар

Сабақтың басы

15 минут

Мұғалім:     Бүгін біздің осылай  мерекелі  кешке жиналып отырғанымыз-Алланың бізге берген ұлы бақытының арқасы. Ол бақыт-бейбітшілік, ол бақыт-тәуелсіздік. Тәуелсіздігімізді, еркіндігімізді баянды етер басты қаруымыз-туған тіл. Ананың бал сүті мен бойға сіңіріп, асыл әлдиімен жанға дарыған тілімізді қадірлейік, мәртебесін асырайық,- деп өткізгелі отырған «Тілім менің-тірлігімнің айғағы”  атты эссе жазу күні.

Бүтінделмес кемдігім...

    1989ж. Алғаш рет Тіл туралы заң қабылданғаннан кейін халқымыздың арасында және өзге ұлт өкілдері арасында ана тілімізге деген құрмет артты. Иә, қазақ тілі-мемлекеттік тіл. Оны мойындап, мәртебесін көтеру-бізге міндет, ұрпаққа парыз!

 Елімізде 130-дан астам ұлт өкілдері тұрады.Олар өз тілдерінде сөйлеп, өз мәдениеттері мен салт-дәстүрлерін сақтай білген.

Шаттық шеңберін құрады
Оқушылар шеңбер құрып тұрады, бір - бірімен, мұғаліммен сәлемдеседі. Мұғалім сабақ тақырыбымен таныстырады және мына өлеңді бірге айтуды ұсынады:
Ана тілім - ұраным,
Ана тілім - құралым.
Ана тілім болмаса,
Болмас еді жыр - әнім.
Ана тілім - елдігім,
Ана тілім - ерлігім.
Ана тілім болмаса,
бірге айтады

презентация

Сабақтың ортасы

5 минут

1. Тіл тас жарады, тас жармаса... (бас жарады)
2. Жақсы сөз -... (жарым ырыс)
3. Тіл қылыштан... (өткір)
4. Басқа пәле... (тілден)
5. Бас кеспек болса да,... (тіл кеспек жоқ)
6. Жақсы байқап сөйлер, жаман.. (шайқап сөйлер)

Түсіп қалған сөздерді табады.

Интербелсенді тақта/ компьютер

ЖЖЕ №1

5 мин

ЖЖЕ №1 «Оқушылардың көшелерде және жолдарда өзін-өздері ұстауларының негізгі ережелері.

Бағдаршам ойыны.

Қызыл көтергенде – тұр, сары – күт, жасыл– жүр.
Бағдаршамның сұрақтарына жауап беріп көрелік.
1. Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды?
2. Қала көшесінде келе жатқанда қандай жермен жүру керек?
3. Көше тәртібін не басқарады?
4. Жолдың қай жағымен жүру керек?
5. Бағдаршамның әр түсі нені хабарлайды?






Сұрақтарға жауап береді


ҚС №2

10 мин

ҚС №2 «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері»

  1. Тақырыпты анықтау. Бейнежазбаны қарау.

    • Бейнежазбадан не түсіндіңдер?

-Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайық.

Біз бүгін шұғыл қызмет өкілдерімен дұрыс сөйлесудіүйренеміз.

    • Өткен сынып сағатында біз төтенше қызметке телефон соғуды үйрендік.

Адам науқастанып қалса, қандай нөмірге телефон шаламыз? Бұзақыларға тап болса ше? Өртті байқаса ше? Үйде газ иісін сезгенде ше?

-Егер қобалжығаннан қажетті нөмірді ұмытып қалса, бұл жағдайда не істеу керек? Кез келген құтқару қызметін шақыру нөмірі қандай?

Егер сен құтқару қызметтерінің нөмірлерін білсең, өзіңе де айналаңдағы басқа адамдарға да көмектесе аласың (Скрипт – бұл телефонмен сөйлесудің нақты скриптері, әрекет жоспары). Қызмет нөміріне хабарласып, диспетчер сұрақтарына дұрыс және нақты жауап беру керек.

Жұптық жұмыс. Үлестірме карточкамен жұмыс. Тапсырма:

Іс-қимыл жоспарын қарап шығыңдар. Артығын сызып, іс-әрекет реттілігін сол жағындағы торкөздерге белгіле.

  1. Қорытынды. Рефлексия (2минут).

    • Бүгінгі сабақтан не білдің?

    • Төтенше жағдай кезінде адам өмірін құтқару неге байланысты?

Өзіңді 112 қызметінің диспетчері деп ойла. Қорқып, көмек сұраған балаға қандай сұрақтар қояр едің?


https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS- IEuEG9KjOrJzvPM&index=5

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс.

«Сұрақ –жауап» әдісі арқылы


























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.12.2024
569
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі