|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
|
||||||
|
Бөлім: |
5.3АТірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
|
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.4.2.3 –микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану 5.4.2.4 -уақытша микропрепарат дайындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Микрокоптың құрылысымен танысу Микроскоппен жұмыс ісеу ережелерін үйрену Ғалымдардың зерттеу жұмыстарын сипаттау |
||||||
|
Құндылыққа баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 0-5мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (4 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді Алдыңғы білім Тірі ағзалардың бек патшалығын ажырат тапсырмасын платформада ұсынады |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Зерттеушілер 2-топ Оптика шеберлері |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік -патшалықтардың қасиетін ажыратады |
Презентация https://learningapps.org/watch?v=ptwsvbada24 |
|
||
|
5-10мин |
Сен қандай ұлғайтқыш құралдарын білесің? Оларды қайда қол данады? Тірі организмдер әлемі өте әр алуан екенін сен білесің. Олардың қалай өмір сүріп, өсіп, қоректенетінін, көбейетінін түсіну үшін, олардың құрылысын зерттеу керек. Алманы алып, оны екіге бөл. Оның жұмсақ жері майда бөл шектерден тұрады. Бұл жасушалар. Олар қарапайым ұлғай тушы құралдар лупа немесе микроскоп арқылы жақсы көрі неді. Л Микроскоп туралы естуің бар ма? Бейнекөрсетілім ұсынады Теорияны бекіту тапсырмасын береді |
Оқушылар Суретті сөйлетеді Сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады Бейнені көреді өз жауаптарын негіздейді Тапсырманы орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -микрокоптың құрылысын ажыратады |
https://wordwall.net/ru/resource/66985491 |
|
||
|
Сабақтың ортасы 10-25мин
|
«Ол кім?, Бұл не?» топтық жұмыс Топтарға ғалымдар суреттері таратылады. Олардың еңбектері мен ашқан жаңалықтарын сипаттайды 1-топ Захарий Янсен (1590 ж.) Галилео Галилей 2-топ Антонио ван Левенгук, Роберт Гук Платформадағы тапсырманы ортадағы смартфонда орындатады |
Оқушлар құпия сандарды таңдап топта берілген сурттерді талдайды Ортақ зерттей нышанын анықтайды |
Бағалау критерийі: -Ғалымдардың еңбектерін атайды -микроскоптың құрылысын белгілейді -ғаылмдар еңбегін дұрыс орналастырады |
https://wordwall.net/ru/resource/66985575 |
|
||
|
25-30мин |
«Ойыңмен бөліс» тәсілі Жеке жұмыс
Микроскоптыы негізгі бблшектерін ата және көрсет. Олардыы неге арналғанын түсіндір. 2. Микроскоптың астында зерттелетін зат қалай аталады? 3. Ғалымдар микроскопты қандай мақсатта пайдаланады? 4. Болашақта микроскоп қандай болады? Оның қандай қасиеттері болады? Суретін сал. |
Берілген тапсрыманы оқушылар дәптеріне жеке орындап, өз ойларын айтады |
Дескрпитор: -микроскоптың құрылысын атайды-2балл -жасушаның құрылысын сипаттайды |
|
|
||
|
30-40мин |
«Зертте де зерделе » тәсілі жұптық жұмыс С Микропрепарат дайындау. Микроскоп арқылы ауа көпіршігін және жапырақ жасушасын қарау. Жұмыстың мақсаты: микропрепарат дайындауды үйрену және микроскоп аррылы жанды және жансыз табиғат дене- лерін ажырату. |
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: -микропрепараттады дайындауды үйренеді -ауа көпіршіктерін қарайды -жасушаның құрылысын көреді-2балл |
|
|
||
|
40-423мин |
Бекіту тапсырмасы |
Шындық не жалған екендігін ажыратады |
Дескриптор: -шындық ақпартты балғамен ұрады-1балл -жалған ақпартты жояды-1балл |
|
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды. Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу 5сынып Жаратылыстану
Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу 5сынып Жаратылыстану
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
|
||||||
|
Бөлім: |
5.3АТірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
|
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.4.2.3 –микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану 5.4.2.4 -уақытша микропрепарат дайындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Микрокоптың құрылысымен танысу Микроскоппен жұмыс ісеу ережелерін үйрену Ғалымдардың зерттеу жұмыстарын сипаттау |
||||||
|
Құндылыққа баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 0-5мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (4 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді Алдыңғы білім Тірі ағзалардың бек патшалығын ажырат тапсырмасын платформада ұсынады |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Зерттеушілер 2-топ Оптика шеберлері |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік -патшалықтардың қасиетін ажыратады |
Презентация https://learningapps.org/watch?v=ptwsvbada24 |
|
||
|
5-10мин |
Сен қандай ұлғайтқыш құралдарын білесің? Оларды қайда қол данады? Тірі организмдер әлемі өте әр алуан екенін сен білесің. Олардың қалай өмір сүріп, өсіп, қоректенетінін, көбейетінін түсіну үшін, олардың құрылысын зерттеу керек. Алманы алып, оны екіге бөл. Оның жұмсақ жері майда бөл шектерден тұрады. Бұл жасушалар. Олар қарапайым ұлғай тушы құралдар лупа немесе микроскоп арқылы жақсы көрі неді. Л Микроскоп туралы естуің бар ма? Бейнекөрсетілім ұсынады Теорияны бекіту тапсырмасын береді |
Оқушылар Суретті сөйлетеді Сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады Бейнені көреді өз жауаптарын негіздейді Тапсырманы орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -микрокоптың құрылысын ажыратады |
https://wordwall.net/ru/resource/66985491 |
|
||
|
Сабақтың ортасы 10-25мин
|
«Ол кім?, Бұл не?» топтық жұмыс Топтарға ғалымдар суреттері таратылады. Олардың еңбектері мен ашқан жаңалықтарын сипаттайды 1-топ Захарий Янсен (1590 ж.) Галилео Галилей 2-топ Антонио ван Левенгук, Роберт Гук Платформадағы тапсырманы ортадағы смартфонда орындатады |
Оқушлар құпия сандарды таңдап топта берілген сурттерді талдайды Ортақ зерттей нышанын анықтайды |
Бағалау критерийі: -Ғалымдардың еңбектерін атайды -микроскоптың құрылысын белгілейді -ғаылмдар еңбегін дұрыс орналастырады |
https://wordwall.net/ru/resource/66985575 |
|
||
|
25-30мин |
«Ойыңмен бөліс» тәсілі Жеке жұмыс
Микроскоптыы негізгі бблшектерін ата және көрсет. Олардыы неге арналғанын түсіндір. 2. Микроскоптың астында зерттелетін зат қалай аталады? 3. Ғалымдар микроскопты қандай мақсатта пайдаланады? 4. Болашақта микроскоп қандай болады? Оның қандай қасиеттері болады? Суретін сал. |
Берілген тапсрыманы оқушылар дәптеріне жеке орындап, өз ойларын айтады |
Дескрпитор: -микроскоптың құрылысын атайды-2балл -жасушаның құрылысын сипаттайды |
|
|
||
|
30-40мин |
«Зертте де зерделе » тәсілі жұптық жұмыс С Микропрепарат дайындау. Микроскоп арқылы ауа көпіршігін және жапырақ жасушасын қарау. Жұмыстың мақсаты: микропрепарат дайындауды үйрену және микроскоп аррылы жанды және жансыз табиғат дене- лерін ажырату. |
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: -микропрепараттады дайындауды үйренеді -ауа көпіршіктерін қарайды -жасушаның құрылысын көреді-2балл |
|
|
||
|
40-423мин |
Бекіту тапсырмасы |
Шындық не жалған екендігін ажыратады |
Дескриптор: -шындық ақпартты балғамен ұрады-1балл -жалған ақпартты жояды-1балл |
|
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды. Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз
упа туралы алғашқы мәліметтер б.з.д. 444 жылы пайда
болды.

АРАМАНДЫЫ ЖҰМЫС














