|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Экология және тұрақты даму |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.6.2.1 Тірі табиғат дүниелеріне ағзаларды жіктеу 5.6.2.2 Біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар ... істей алады?
Негізгі сөздер мен тіркестер: Жіктеу, дүние, бактериялар,протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар, омыртқасыздар, омыртқалылар,біржасушалылар,көпжасушалылар. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін, пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлау, өзгелерге құрметпен қарау, жауапкершілік, қамқорлық көрсету,жеке және топпен жұмыс істей білу |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану 1-сынып (Өсімдіктер әлемі; Жануарлар әлемі), 2-4 сыныптар Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. "Ыстық лебіз" Оқушылар бір -біріне жылы лебіздерін білдіреді. Көңіл күйін сабаққа аудару. Үй тапсырмасы: «Карусель» әдісі бойынша өткен тақырыпты еске түсіреді. «Карусель» әдісі оқушыларды 1,2-ге санап екі топқа топтастырамыз. 1-ші топ ішкі шеңбер түзеді, 2-ші шеңбер сыртқы шеңбер түзіп, ішкі шеңберге қарама-қарсы тұрады. Сыртқы шеңбердегі оқушылар ішкі шеңбердегі оқушыларға бір сұрақтан қояды, жауап алған соң, оңға бір қадам жылжып келесі оқушыға басқа сұрақ қояды. Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. Сыныптағы оқушыларды «Саңырауқұлақтар» , «Өсімдіктер», «Жануарлар» Суреттер бойынша топқа бөлу. Ой қозғау. Әр топ өз атына байланысты қысқаша мәлімет беріп өтеді. |
суреттер
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 5 мин 2 мин |
(Тж) 1-топ. "Тірі ағзаларды дүниеге жіктеу."Тірек- сызба әдісі 2-топ. "Біржасушалыларды сипаттау". Топтастыру 3-топ."Көпжасушалыларды сипаттау" Топтастыру
Бейнеталдау "Тірі ағзалардың көптүрлілігі" Дескриптор:
ҚБ.Топтар бірін-бірі дескриптор арқылы бағалайды. (Ж)1 тапсырма. А) Сызбанұсқаны толтырыңыз.
Б) Берілген ағзаларды сызбанұсқаға сәйкес орналастырыңыз:
1. Шыбын 6. Шегіртке 2. Маса 7.Аю 3. Керік 8. Шұбалшаң 4. Қоян 9. Көбелек 5. Ара 10. Қасқыр Дескриптор:
ҚБ. Өзін-өзі дескриптор арқылы бағалайды.
(Ж)2 тапсырма. "Терминдерге анықтама бер"(Дәптермен жұмыс) Интерактивті тақта арқылы көрсетіледі.
Дескриптор:
ҚБ: өзін-өзі бағалау .Жұлдызша тарату Сергіту сәті. "Кім жылдам" Вирус дегенде оқушылар-«УУУУУ» деп дыбыстайды. Бактерия – «ААААА» деп дыбыстайды. Саңырауқұлақ – қолды жоғары шеңбер етіп көтереді. Өсімдік – қолды жоғары аша етіп көрсетеді. Жануар – орнында айналады. (Жж)3-Тапсырма А) Жоғарыдағы біржасушалы ағзаларды шеңбермен қоршаңыз. Қоршаған ағзаңыздың қоршалмаған ағзадан айырмашылығын айтыңыз.
Дескриптор:
В)Төмендегі суреттерді салыстырып, тірі ағзалардың маңызы туралы эссе жазыңыз(3-4 сөйлемдік эссе).
Дескриптор:
ҚБ:Жұптар өзара ауысып дескрипторға сүйеніп бағалайды, бағалау кестесін толтырады
|
Оқулық, интерактивті тақта,бейнефильм
И Жұлдызшалар суреттер Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин 1 мин |
Жаңа тақырыпты қорытындылау. (Ж) «Ақпараттағы ақаулық» әдісі. 1-ші оқушыда ақпараттың 50 пайызы жазылған парақ бар.Ақпараттың қалған бөлігі 2-ші оқушыдағы парақта. 1-оқушы өз ақпаратын түсіндіреді, 2 оқушы сол ақпаратты толықтырады ҚБ: өзін өзі тақтадағы дұрыс жауап бойынша бағалайды «Толық, толық емес, себебі...» Кері байланыс. "Бес саусақ" әдісі
Үйге тапсырма: Ауылыңда өзің білетін тірі ағзаларды бес дүниеге жіктеп, мысалдар жазып келіңіз. |
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
«Карусель» әдісі Нұсқаулық: оқушылардың жұмысқа тек белсенді өзінің таңдауымен ғана емес, әртүрлі серіктерімен бір мезгілде араласуына мүмкіндік береді және суреттер бойынша топтарға бөлінеді.Бірінші топқа тірек-сызба,екінші,үшінші топқа топтастыру тапсырмалары беріледі.Бұл тапсырмалар оқушыларды жаңа тақырыпты меңгеруге,түсінуге ықпал жасайды. Сергіту сәті "Кім жылдам" Нұсқаулық: оқушылардың бойын бір сергітіп алу және сабаққа қызықтыра түсу мақсатында ұйымдастырады. Барлық оқушыларға білу,түсіну мақсатында сызбанұсқаны толтыру тапсырмасы беріледі. Интерактивті тақта арқылы "Терминдерге анықтама бер" тапсырмасын орындайды.Жұптық тапсырмада оқушылар суреттегі ағзаларды ажыратады, айырмашылығын салыстыра отырып, маңызын біледі. Мақсаты – оқушыларды тыңдауға, диалог жүргізуге, өз пікірін айтуға, дәлелдеуге, басқаның пікірімен санасуға мүмкіндік береді. |
1.Топтық жұмыс,жұптық,жеке жұмыстар арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау жетістіктерін айқындау. 2.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. 3. "Сандар арқылы" бағалау: Оқушылар бірін-бірі сандар арқылы бағалайды, бағаны бағалау парағына қояды 4.Кері байланыс (жазбаша)"Бес саусақ" 5.Рефлексия "Табыс сатысы" арқылы өз іс-әрекеттерін бағалауға итермелеймін. (ауызша)
|
Биология. Сергіту жаттығулары. Интерактивті тақта. Қоршаған ортаға қамқорлық. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия - Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Экология және тұрақты даму |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.6.2.1 Тірі табиғат дүниелеріне ағзаларды жіктеу 5.6.2.2 Біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар ... істей алады?
Негізгі сөздер мен тіркестер: Жіктеу, дүние, бактериялар,протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар, омыртқасыздар, омыртқалылар,біржасушалылар,көпжасушалылар. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін, пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлау, өзгелерге құрметпен қарау, жауапкершілік, қамқорлық көрсету,жеке және топпен жұмыс істей білу |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану 1-сынып (Өсімдіктер әлемі; Жануарлар әлемі), 2-4 сыныптар Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. "Ыстық лебіз" Оқушылар бір -біріне жылы лебіздерін білдіреді. Көңіл күйін сабаққа аудару. Үй тапсырмасы: «Карусель» әдісі бойынша өткен тақырыпты еске түсіреді. «Карусель» әдісі оқушыларды 1,2-ге санап екі топқа топтастырамыз. 1-ші топ ішкі шеңбер түзеді, 2-ші шеңбер сыртқы шеңбер түзіп, ішкі шеңберге қарама-қарсы тұрады. Сыртқы шеңбердегі оқушылар ішкі шеңбердегі оқушыларға бір сұрақтан қояды, жауап алған соң, оңға бір қадам жылжып келесі оқушыға басқа сұрақ қояды. Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. Сыныптағы оқушыларды «Саңырауқұлақтар» , «Өсімдіктер», «Жануарлар» Суреттер бойынша топқа бөлу. Ой қозғау. Әр топ өз атына байланысты қысқаша мәлімет беріп өтеді. |
суреттер
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 5 мин 2 мин |
(Тж) 1-топ. "Тірі ағзаларды дүниеге жіктеу."Тірек- сызба әдісі 2-топ. "Біржасушалыларды сипаттау". Топтастыру 3-топ."Көпжасушалыларды сипаттау" Топтастыру
Бейнеталдау "Тірі ағзалардың көптүрлілігі" Дескриптор:
ҚБ.Топтар бірін-бірі дескриптор арқылы бағалайды. (Ж)1 тапсырма. А) Сызбанұсқаны толтырыңыз.
Б) Берілген ағзаларды сызбанұсқаға сәйкес орналастырыңыз:
1. Шыбын 6. Шегіртке 2. Маса 7.Аю 3. Керік 8. Шұбалшаң 4. Қоян 9. Көбелек 5. Ара 10. Қасқыр Дескриптор:
ҚБ. Өзін-өзі дескриптор арқылы бағалайды.
(Ж)2 тапсырма. "Терминдерге анықтама бер"(Дәптермен жұмыс) Интерактивті тақта арқылы көрсетіледі.
Дескриптор:
ҚБ: өзін-өзі бағалау .Жұлдызша тарату Сергіту сәті. "Кім жылдам" Вирус дегенде оқушылар-«УУУУУ» деп дыбыстайды. Бактерия – «ААААА» деп дыбыстайды. Саңырауқұлақ – қолды жоғары шеңбер етіп көтереді. Өсімдік – қолды жоғары аша етіп көрсетеді. Жануар – орнында айналады. (Жж)3-Тапсырма А) Жоғарыдағы біржасушалы ағзаларды шеңбермен қоршаңыз. Қоршаған ағзаңыздың қоршалмаған ағзадан айырмашылығын айтыңыз.
Дескриптор:
В)Төмендегі суреттерді салыстырып, тірі ағзалардың маңызы туралы эссе жазыңыз(3-4 сөйлемдік эссе).
Дескриптор:
ҚБ:Жұптар өзара ауысып дескрипторға сүйеніп бағалайды, бағалау кестесін толтырады
|
Оқулық, интерактивті тақта,бейнефильм
И Жұлдызшалар суреттер Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин 1 мин |
Жаңа тақырыпты қорытындылау. (Ж) «Ақпараттағы ақаулық» әдісі. 1-ші оқушыда ақпараттың 50 пайызы жазылған парақ бар.Ақпараттың қалған бөлігі 2-ші оқушыдағы парақта. 1-оқушы өз ақпаратын түсіндіреді, 2 оқушы сол ақпаратты толықтырады ҚБ: өзін өзі тақтадағы дұрыс жауап бойынша бағалайды «Толық, толық емес, себебі...» Кері байланыс. "Бес саусақ" әдісі
Үйге тапсырма: Ауылыңда өзің білетін тірі ағзаларды бес дүниеге жіктеп, мысалдар жазып келіңіз. |
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
«Карусель» әдісі Нұсқаулық: оқушылардың жұмысқа тек белсенді өзінің таңдауымен ғана емес, әртүрлі серіктерімен бір мезгілде араласуына мүмкіндік береді және суреттер бойынша топтарға бөлінеді.Бірінші топқа тірек-сызба,екінші,үшінші топқа топтастыру тапсырмалары беріледі.Бұл тапсырмалар оқушыларды жаңа тақырыпты меңгеруге,түсінуге ықпал жасайды. Сергіту сәті "Кім жылдам" Нұсқаулық: оқушылардың бойын бір сергітіп алу және сабаққа қызықтыра түсу мақсатында ұйымдастырады. Барлық оқушыларға білу,түсіну мақсатында сызбанұсқаны толтыру тапсырмасы беріледі. Интерактивті тақта арқылы "Терминдерге анықтама бер" тапсырмасын орындайды.Жұптық тапсырмада оқушылар суреттегі ағзаларды ажыратады, айырмашылығын салыстыра отырып, маңызын біледі. Мақсаты – оқушыларды тыңдауға, диалог жүргізуге, өз пікірін айтуға, дәлелдеуге, басқаның пікірімен санасуға мүмкіндік береді. |
1.Топтық жұмыс,жұптық,жеке жұмыстар арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау жетістіктерін айқындау. 2.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. 3. "Сандар арқылы" бағалау: Оқушылар бірін-бірі сандар арқылы бағалайды, бағаны бағалау парағына қояды 4.Кері байланыс (жазбаша)"Бес саусақ" 5.Рефлексия "Табыс сатысы" арқылы өз іс-әрекеттерін бағалауға итермелеймін. (ауызша)
|
Биология. Сергіту жаттығулары. Интерактивті тақта. Қоршаған ортаға қамқорлық. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия - Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





нтерактивті
тақта













