Қызылорда облысының білім
басқармасының
Қармақшы ауданы бойынша
білім бөлімінің «№273 орта мектебі»
КММ
Ашық
сабақ
«Тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлері»
(5 «А» сыныбында 25.01.2021 ж.
күні өткізілді)
Пән мұғалімі: Мамытова
Г.Е.
Байқоңыр қаласы, 2021
ж.
Бекітемін_________
Сабақ
жоспары
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Мамытова
Г.Е.
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Сынып:
|
5
«А»
|
Уақыты:
|
25.01.2021ж.
|
Тарау немесе бөлім
атауы:
|
4-бөлім. Тірі және өлі
табиғаттағы үдерістер.
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлері
|
Оқу
мақсаты:
|
5.4.2.2 -тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлерін сипаттау
|
Сабақ
мақсаты:
|
Барлық оқушылар : тірі ағзалардың
құрылымдық деңгейлерін
сипаттайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейін салыстырады.
|
Кейбір
оқушылар: Тірі ағзалардың
құрылымдық деңгейлерін анықтайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
Тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлерін анықтайды
|
Сабақтың
барысы
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Сабақтың
мазмұны
|
Мұғалімнің бақылауы мен
зерттеуі не?
|
Ресурстар
|
2
минут
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздер ме,
оқушылар?! Мен бүгінгі сабағымды Жамбыл
Жабаевтың сөзімен бастагалы
отырмын.
Балаларға!
Балалар, аманбысың
шырақтарым,
Майысып көлге біткен құрақтарым!
Жүрмесем есендесіп тұра алмаймын,
Ішінен асып кетсе6. бір аптаның.
Қонаққа келді міне Жамбыл атаң,
Сан жылдар жүк көтерген бүкір
жотам.
Жамбыл
Жабаев-қазақ халық поэзиясының әйгілі тұлғасы, өлең
сөздің дүлдүлі, жырау, жыршы болған адам. Ол 1846 жылы 28 ақпанда
Жамбыл облысында дүниеге келген. 1945 жылдың 22 маусымда дүние
салған. 100 жасқа бирнеше ай жетпей қайтыс болған. Биыл елімізде
Жамбыл атамыздың 175 жылдығы аталып
өтілуде.
|
|
Презентация
1
слайд
2
слайд
|
10
минут
|
Сабақтың
ортасы
|
Өткен сабақты еске
түсірейік.
Балалар,қазір қай мезгіл? Қыс мезгілі немен
ерекшеленеді? Қармен ерекшеленді. Олай болса, бүгінгі үй
тапсырмасын «Қарлы кесек» ойыны арқылы сқрақтарға жауап
берейік.
Лездемелік
сұрақтар:
1. Жасуша дегеніміз
не?
2. Қандай қауіпті табиғи құбылыстарды
білесің?
3. Топырақ сөзінің
аудармасы
4. Үгілудің неще түрі
бар?
5. Тірі ағзаларға тән қасиеттерді
ата?
6. Қоректену дегеніміз
не?
7. Көбею дегеніміз
не?
8. Жасуша сөзінің
аудармасы
9. Биологиялық үгілу дегеніміз
не?
10. Көмек сөзінің
аудармасы
Бейнетаспа
көру.
Оқушылар, бүгінгі
біздің сабағымыздың тақырыбы: Тірі ағзалардың ұйымдасу
деңгейлері.
Сабақтың
мақсаты: 5.4.2.2 -тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлерін сипаттау.
Жердегі тіршіліктің
пайда болуы алуан түрлі. Алуан түрлі болғанымен тірі ағзалар
жүйесін ұйымдасу әрекетіне байланысты бірнеше деңгейге
бөледі:
1. Молекулалық
деңгей
2. Жасушалық
деңгей
3.Ұлпалық
деңгей
4. Мүшелік
деңгей
5. Ағзалық
деңгей
6. Түрлік
деңгей
7. Популяциялық
деңгей
8. Биоценоздық
деңгей
9. Биосфералық
деңгей
|
|
Презентация
3
слайд
4
слайд
|
10
минут
3
минут
13
минут
|
|
Топтық
жұмыс.
Оқулықпен
жұмыс.
1 -
тапсырма. « Суретті
коллаж» әдісі арқылы суреттерді
тақырыпқа сай жинақтап,сурет арқылы тірек сөздер
құрастырады.
Дескриптор:
2- тапсырма.
Сәйкестендіру.
Тірі ағзалардың
құрылымдық деңгейлерін анықтаңыз және
сипаттаңыз.
Д
ескриптор:
- тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлерін сипаттайды.
Жасушаның ашылу тарихымен
таныстыру.
Сарамандық жұмыс
№7.
|
Оқушылардың әрекеттерін
бақылау
|
Кеспе
қағаздар
6
слайд
7
слайд
8
слайд
|
2
минут
|
Сабақтың
соңы
|
Бүгінгі сабақтан не
түсіндік? Маған «смс хабарлама» жазып
қалдырыңыздар.
Бағалау
.
|
Топтағы оқушылардың бір-бірін
бағалау
|
Стикерлер
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз? Тапсырмаларды орындауда
қиналған оқушыларға қолдау көрсетемін. Әр тапсырма барысында
тапсырмаларды дұрыс әрі нақты орындау деңгейлері арқылы анықтауға
болады.
|
Бағалау:
Ауызша кері байланыс арқылы
оқушыларды қолдап, мадақтап, ынталандырып отыру
бағалау.
«БАҒДАРШАМ» «ОТ
ШАШУ» «БАСБАРМАҚ»
|
Пәнаралық
байланыс:
Жаратылыстану ,
АКТ
|
Рефлексия
Мақсатқа жеттім
ба
Сәтті сәтсіз
тұстарым
|
Өз-өзіме
рефлексия жасау
Сабағымның ұтымды тұстары
қандай болды
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты
болды?
1: топтық жұмыс арқылы барлық
оқушыны сабаққа тарту
2: уақытты тиімді
пайдалану
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды?
1: ойын түрінде
өту
2: сабақты өз беттерінше
меңгеру
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Кері байланысты пайдалана
отырып тиімді әдістерді
қолдану
|
Анықтама
25.01.2021 ж. күні 5 «А»
сыныбында «Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері» атты ашық
сабақ өткізілді.
Сабақтың мақсаты:
5.4.2.2 -тірі ағзалардың құрылымдық
деңгейлерін сипаттау.
Сабақ ұйымдастыру кезеңінен
басталып, оқушылар түгелденді. Сабақ
Ж.Жабаевтың
175-жылдық мерей тойына
байланысты «Балаларға» өлеңімен психологиялық ахуал орнатып, үй
тапсырмасы «Қарлы кесек» әдісі арқылы сұралды. Бейне сабақ көрсету
арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылды. Жаңа сабақ: Тірі ағзалардың
ұйымдасу деңгейлері. Сабақтың мақсаты айтылып, термин сөздерді үш
тілде айтылды. Тіршілік деңгейлеріне қысқаша тоқталып, оқулықпен
жұмыс, топтық жұмыстар жүргізді. Оқушылар суретті коллаж арқылы
тіршілік деңгейлерін постер қорғады. Сабақ сәйкестендіру тесті
арқылы бекітілді. Оқушылар сонымен бірге микроскоптың қиындыларын
құрастырып, микроскоп құрылысымен танысты. Микроскоп қиындысының
астынан Қазақстанның
30- жылдығына байланысты сурет
шығып оқушыларға түсіндірілді. Содан соң №7сарамандық жұмысты
орындады.
Сабақтың әр кезеңінде
оқушылардың қызығушылығы байқалды, белсенді жұмыс жасалып, жаңа
сабақ игерілді. Оқушылар жеке қабілеттеріне қарай тапсырмаларды
орындап отырды.
Биология пәнінің мұғалімі
Мамытова Г.Е.