Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тірі ағзалардың сан алуандығы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Экология және тұрақты даму |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен экожүйелер өзгереді? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.6.2.1– ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу |
Сабақтың мақсаты: |
ағзаларды жанды табиғат дүниелеріне жіктеу |
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. «Киіз үй» әдісі бойынша 3 топқа бөліну 1 топ. 2 топ. 3 топ. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар киіз үй түрлерін таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. Әр топқа бағалау парақтары беріледі. Топ басшылары толтырып, бағалап отырады. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Киіз үй» әдісімен оқушыларды бағалау |
Мотивациялық сөздер |
||||
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
“Умаигра” онлайн платформасы арқылы үй тапсырмасын еске түсіре отырып жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.
|
Онлайн платформадағы жасырылған сұрақтарға жауап береді |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Белсенділіктеріне қарай бағаланады «Жарайсың», «Жақсы», «Қанағаттанарлық» |
Ойынға сілтеме https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=107376 |
||||
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін бейнематериал көрсетіледі. Бейнематериал не туралы көрсетілді? Патшалық дегеніміз не екен? Түр дегеніміз не?- секілді сұрақтар қойылады. Бейнематериалдан алған білімдерін толықтыру мақсатында тапсырмалар беріледі. |
Оқушылар бейнематреиалды тамашалап сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады |
|
Бейнематериал
|
||||
топтық жұмыс |
1 тапсырма. «Табиғат ғажайыптары» ойыны. Табиғатымыздың ғажайыптарын көріп тамашалауға келдік? Ал енді бұл ғажайыптың ішінде хайуанаттар бағы, өсімдіктер әлемі, микроағзалар әлемі бар. Осы әлемдер бойынша түсінігімізді кеңейту үшін олардың берген сұрақтарына жауап беріп, талқылайық? 1 топ. Хайуанаттар бағы. Сұрақ. Торда тұрған қандай жануар? Қандай патшалыққа жатады, ол несімен ерекшеленеді?
2 топ. Өсімдіктер әлемі. «Arloopa» платформасы арқылы 3Д вариантта көрсетіп түсіндіреді. Сұрақ. Қандай өсімдік? Қандай патшалыққа жатады? Дәрілік қасиеті бар ма? Несімен ерекшеленеді?
3 топ. Микро-макроағзалар әлемі. Пазл құру. Бұл қандай ағзалар? Қандай патшалықтарға жатқызылады? Ерекшеліктері қандай?
|
Әр топтың оқушылары өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: 1. түрлердің атауларын ажырата алды; 2. ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеді; 3. ерекшеліктерін айта алды. Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Пазлдар Презентация бағалау парақтары |
||||
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс |
2 тапсырма. «Пазлды дөңгелек» әдісі 1-ші дөңгелекте берілген пазлды құрастырады. Патшалықтарын жазады. 2-ші дөңгелектегі пазлды берілген нөмірлер бойынша алынған бір түрі туралы ортасына жазады.
|
Оқушылар пазлды дөңгелектерді пайдаланып мұғалімнің нұсқаулығы бойынша жұппен жұмыс орындайды |
Дескриптор: 1. түрлерді ажыратады.; 2. патшалыққа жікетейді; Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Дөңгелекті пазлдар |
||||
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс
|
«Дәптермен жұмыс» .
Ағзалардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы мен зиянды жақтарын салыстырып кестеге жазады.
|
Оқушылар дәптерлеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескрипторлары: -ағзалардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы мен зиянды жақтарын салыстырды; -Патшалық атауларын жазды Жалпы балл – 2 балл;
Топ басшылары балдық жүйені толтырып отырады.
|
Оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері бағалау парақтары презентация |
||||
Сабақтың соңы Бекіту
|
“Телефон” ойыны
|